Олександр Могила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олександр Могила
Народився 1601
Помер 1620
Стамбул
Країна Flag of Moldavia according to Gwagnin.svg Молдовське князівство
Діяльність суверен
Титул молдовський господар
Посада Володар Молдовського князівстваd
Військове звання воєвода
Термін 1615-1617
Рід Могили
Батько Єремія Могила
Мати Єлизавета Могила
Брати, сестри Костянтин Могила, Вишневецька Раїна, Анна Могила і Марія Потоцька-Могилянка
Герб

Герб Могила

Олександр Могила (рум. Alexandru Movilă, пол. Aleksander Mohyła; ? — ?, Стамбул[1]) — господар Молдови (22 листопада 1615 — 2 серпня 1616) з роду молдовських бояр, господарів Могил.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином господаря Ієремії Могили і його дружини Єлизавети Чомортань-Лозинської, яка організувала похід до Молдови своїх зятів — овруцького старости князя Михайла Вишневецького і полковника, князя Самійла Корецького. Їхні військові загони, що складались переважно з козаків, під Татарені розбили військо господаря Стефана ІХ Томші і посадили на престол 14-річного Олександра Могилу. Від його імені правила мати та бояри, проводячи пропольську політику.

На початку 1616 у Молдовському князівстві під час таїнства Святого Причастя чернець отруїв кн. Михайла Вишневецького. Це послабило підтримку Олександра Могили з сторони лише кн. Самійла Корецького, загони якого витримали облогу у Яссах, у лютому були витіснені з Молдовського князівства османсько-татарським військом, а 2 березня у битві під Хотином повторно розбили загони Штефана ІХ Томші. Через брак платні частина козаків повернулась до України. Тим часом Висока Порта вирішила поставити господарем Молдови лояльного господаря Валахії Раду Міхню. За допомогою чамбулів татар, війська бейлербея Боснії Іскандер Паші Раду Міхня розбив польсько-молдовське військо під Сасовим Рогом. Полонених Самійла Корецького, Олександра Могилу разом з матір'ю і братом Богданом відправили до Стамбула (Константинополя). Заради збереження життя Олександр Могила прийняв іслам та опинився прислужником у гаремі аги, де помер.

Єлизавета Могила перед виїздом постриглася в черниці і відіслала його до монастиря Сучевиця, де був похований Ієремія Могила. Вона померла близько 25 березня 1617 у Константинополі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mohiła (Moghiła, Moviła) Jeremiasz h. własnego (ok. 1555–1606) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1976. — Tom XXI/3. — Zeszyt 90. — S. 568.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Штефан IX Томша
Coat of arms of Moldavia.svg Молдовський воєвода
1615-1616
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Раду Міхня