Димитрій Кантемір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Димитрій Кантемір
Dimitrie Cantemir - Foto01.jpg
Народився 26 жовтня 1673(1673-10-26)[1] або 1674(1674)
Дімітріє-Кантемір (комуна)
Помер 21 серпня 1723[1] або 1723
Харків
Громадянство Молдавське князівство
Діяльність антрополог, мовознавець, історик, філософ, композитор, картограф, письменник і географ

Димитрій Кантемир (Dimitrie Cantemir, 26 жовтня 1673, Молдовське князівство — 21 серпня 1723, Дмитровка, Російська імперія) — молдовський та російський державний діяч, науковець, композитор та письменник. Господар Молдовського князівства в 1693 та 1710–1711 роках. Батько Антіоха Кантемира.

Біографія[ред.ред. код]

Будучи сином Костянтина Кантемира, Димитрій Кантемир був вихований при дворі в Яссах. В дитинстві навчився грецької, латини та слов'янських мов. З раннього віку мав дуже добру память. Між 1687 та 1717 перебував в екзилі в Істамбулі, де навчився османської мови, вивчав історію Османської імперії в Грецькій академії, де він також компонував музику. В 1693 зайняв місце свого батька як господар Молдовського князівства, але османи надали перевагу Костянтину Дуці. Лише в 1710 він знову став господарем. Приєднався до Петра І в російсько-турецькій війні 1710–1713 років і підписав таємну угоду в Луцьку, згідно з якою Молдова приймала російський сюзеренітет. Після османської перемоги в битві під Станілесті, Кантемир знайшов прихисток в Росії. Йому було надано титул князя Петром І та Карлом VI. Одержав у володіння землі в Харківській області. Діти Димитрія Кантемира також відіграли важливу роль в історії Росії.

Культурна та наукова діяльність[ред.ред. код]

Кантемир знав одинадцять мов. Написав низку історичних та філософських праць. Найголовніша історична праця присвячена Османській імперії, яка була перекладена на німецьку та французьку та залишалася класичною до середини XIX століття. Був обраний членом Берлінської академії наук. Працював також як композитор та теоретик османської музики. Склав географічний та соціально-економічний опис Молдови.

Вшанування[ред.ред. код]

  • Зображений на придністровській купюрі 2000 року;
  • Ім'ям Димитрія Кантемира названо Християнський університет в Румунії;
  • В СРСР в 1973 році була випущена поштова марка до 300-річчя від дня народження Д. Кантемира.

Джерела[ред.ред. код]

  • Густерин П. В. Первый российский востоковед Дмитрий Кантемир / First Russian Orientalist Dmitry Kantemir. М.: Восточная книга, 2008.

Посилання[ред.ред. код]


  1. а б в г (unspecified title)