Ілля I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Ілля I
Народився 20 липня 1409(1409-07-20)
Сучава
Помер 23 квітня 1448(1448-04-23) (38 років)
Громадянство Civil Ensign of the Principality of Moldavia (1834-1861).svg Молдавське князівство
Проживання Сучава, Буковина
Попередник Александру І
Штефан ІІ
Наступник Штефан ІІ
Батько Александру І
Мати Анна Подільська
Брати, сестри  • Петро II
 • Степан II
 • Петро Арон
 • Богдан II
Дружина Марія Гольшанська ( Манька )
Діти Роман II
Александрел II

Ілля I (Іляшко, Ілляш) (рум. Iliaș, *20 липня 1409 — +23 квітня 1448[1]) — найстарший син Анни та Александру І (Олександра «Доброго») — успадкував Молдовську землю від батька, став єдиним господарем після його смерти.

Біографія[ред.ред. код]

Штефан II (Стецько) — син Римгайли (Кинегурди, сестри Вітовта), підтримуваний Яґайлом захопив владу у Молдавському князівстві, Ілля був заточений в Сілезькому замку до смерти Яґайла. Римґайла (Кинґерда) намагалась посадити свого сина Штефана II на молдовський трон, за що була втоплена в річці.

Після смерти Александру І в грудні 1433 року були врегульовані кордони між землями Владислава ІІ Яґайла та Штефана II; Покуття відійшло до Польщі. Шипинська земля між Прутом і Дністром з замками Хмелів, Цецун відійшли до Молдови, Вашківці на Черемоші також, Замостя і Вілавці — до Польщі. Ліс, який звідти простягався (Буковина), залишався за Молдовлю.

Поділ Молдови[ред.ред. код]

1435 року, після смерти Ягайла, до влади прийшов Владислав III Варненчик. В цей час відбувся поділ Молдови на вищу та нижчу між Іллєю I та Штефаном II. Ілля І отримав вищу Волощину (власне Молдову) з Сучавою, Хотином, Яссами. Штефан II отримав нижню частину, яку часом звали Басарабією разом з Кілією, Білгородом, Тягинею. Ілля I склав в 1436 році присягу на вірність польському королю Владиславу III в Львові, зобов'язався виплачувати щорічну данину. Іллі I був наданий Галицький замок. Польща залишила за собою Шепинську землю з замками Хотин, Хмелів, Цецун (відшкодування збитків, завданих Покуттю під час невдалого нападу Олександра «Доброго»). 1437 року Іллі I були повернені замки Хмелів, Хотин. Штефан II повинен був виплачувати щорічно 5000 червоних злотих.

Штефан ІІ осліпив Іллю I. Його дружина Марія Гольшанська разом з сином Романом II знайшла захист в Польщі, де їй були надані замки Шипинської землі: Хотин, Цецун, Хмелів. 1456 року Марія отримала у володіння Серет, Воловець.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Австрійсько-угорська монархія.— Відень, 1899.— С. 82—83.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Александру І
Штефан ІІ
Coat of arms of Moldavia.svg Молдовський воєвода
1432-1333
1435 −1443
Coat of arms of Moldavia.svg Наступник
Штефан II
Штефан II