Петро Арон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Арон
рум. Petru al III-lea Aron
Народивсяневідомо
Помер1467(1467)
·обезголовлення
КраїнаМолдовське князівство
Місце проживанняСучава, Буковина
Титулмолдовський господар
ПосадаГосподар Молдовського князівстваd, Господар Молдовського князівстваd і Господар Молдовського князівстваd
Військове званнявоєвода
ПопередникБогдан II ( IV )
Олександр II
НаступникСтефан III Великий
РідМушатини
БатькоОлександр «Добрий»
Брати, сестриПетро II, Штефан II, Ілля I і Богдан II

Петро ІІІ Арон[1] (рум. Petru Aron, Петру Арон; *невід.-†1467) — господар Молдови, син Олександра «Доброго».

Біографія

[ред. | ред. код]

Неповнолітній Олександр II за сприяння польського короля Казимира IV Ягеллончика 1450 року отримав молдовський трон з допомогою війська під проводом олеського старости старости Яна з Сенна та Олеська (Сененського). У цьому ж році проти нього розпочав війнуБогдан IV — син Богдана, брата Олександра «Доброго». Молдовський господар Олександр II знайшов притулок в Польщі та просив про допомогу.

Петро Арон 26 жовтня 1451 в битві біля Русен під Сучавою позбавив Богдана IV життя та зайняв його місце. Таку саму долю готував він і Олександру ІІ, але той сховався в Білгороді і з допомогою польського короля був посаджений на молдовський трон, в 1453 склав присягу на вірність польському королеві.

В 1455 Петро Арон отруїв Олександра ІІ та зайняв молдовський трон. 26 червня 1456 Петро Арон склав перед королівським послом Андрієм Одровонжем в Сучаві присягу на вірність польському королю.

29 травня 1453 турки взяли Константинополь. Петро Арон з 5 липня 1456 почав платити туркам щорічну данину в розмірі 2000 червоних злотих. Це була перша уступка Молдови туркам, яку вони пізніше використали, щоб поширити свій вплив на Молдову.

1458 року Стефан III Великий усунув з трону Петра Арона, який утік до Польщі. Стефан ІІІ вимагав його видати; отримавши відмову, напав на Галичину і Поділля. Коли Стефан ІІІ, як і його попередники, 1459 року склав присягу на вірність польському королю, він поставив умову, щоб Петра Арона утримували у віддаленому від волоських кордонів місці.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Буковина: Її минуле і сучасне / Під ред. Д.Квітковського, Т.Бриндзана, А.Жуковського ; Передм. ред. — Париж: Зелена Буковина, 1956. — С. 150.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Австрійсько-угорська монархія.-- Відень, 1899.-- ст. 82 — 83
Попередник
Богдан II
Олександр II
Молдовський воєвода
1451-1452
1455 −1458
Наступник
Олександр II
Стефан III Великий