Поль Гоген

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Поль Ґоґен)
Перейти до: навігація, пошук
Поль Ґоґен
Eugène Henri Paul Gauguin
PaulGauguinblackwhite.jpg
Поль Ґоґен, фото
Ім'я при народженні Eugène Henri Paul Gauguin
Дата народження 7 червня 1848(1848-06-07)
Місце народження Париж, Франція
Дата смерті 8 травня 1903(1903-05-08) (54 роки)
Місце смерті Хіва Оа, Маркізькі острови, Французька Полінезія, Франція
Національність француз
Громадянство Франція Франція
Навчання початкова школа, основна школа, самоосвіта
Напрямок реалізм, постімпресіонізм
Поль Ґоґен, Автопортрет

Поль Ґоґен (фр. Eugène Henri Paul Gauguin, 7 червня 1848, Париж, Франція — 8 травня 1903, Хіва Оа, Маркізькі острови, Французька Полінезія, Франція) — французький художник-імпресіоніст.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в Парижі 7 червня 1848. Його батько, Кловіс Гоген (1814—1849), був журналістом у відділі політичної хроніки журналу Тьєра і Армана Мара «Насьональ», одержимим радикальними республіканськими ідеями; мати, Аліна Марія (1825—1867), була родом з Перу з багатої родини. Її матір'ю була відома Флора Тристан (1803—1844), що розділяла ідеї утопічного соціалізму і що опублікувала в 1838 році автобіографічну книгу «Поневіряння парії».

У 1849 році, після невдалого антимонархічного перевороту, Кловіс, не відчуваючи себе в безпеці на батьківщині, вирішив залишити Францію. Разом з сім'єю він сів на судно, що йде в Перу, де мав намір осісти в родині своєї дружини Аліни і відкрити власний журнал. Цим планам не судилося збутися. По дорозі до Південної Америки Кловіс помер від серцевого нападу.

Таким чином, до семирічного віку Поль жив у Перу і виховувався в родині матері. Враження дитинства, екзотична природа, яскраві національні костюми, безтурботне життя в маєтку дядька в Лімі залишилися в його пам'яті на все життя, залишивши відбиток на його невгамовній спразі до подорожей, в тязі до тропіків.

У 1855 році, коли Полю було 7 років, він з матір'ю повертається до Франції, щоб отримати від дядька по батьківській лінії спадок, і селиться в Орлеані зі своїм дідом. Гоген швидко вчиться французької мови і починає досягати успіху в освіті. У 1861 році Аліна відкриває швейну майстерню в Парижі, а її син готується до вступу в Морехідне училище. Але він не витримує конкурсу і в грудні 1865 наймається в плавання «курсантом», або учнем лоцмана. До 1871 року він майже безперервно перебуватиме в плаванні по всьому світу: в Південній Америці, в Середземному морі, в північних морях. Будучи в Індії, він дізнається про смерть матері, яка у своєму заповіті рекомендує йому «зробити кар'єру, так як він абсолютно не здатний викликати до себе прихильність друзів сім'ї і може незабаром стати дуже самотнім». Однак, прибувши в Париж в 1872 році, отримує підтримку знайомого йому з дитинства друга матері Гюстава Ароза, біржового дільця, фотографа та колекціонера сучасного живопису. Завдяки його рекомендації Гоген отримує посаду біржового брокера.

У 1873 році Гоген одружується з молодою датчанкою Метт-Софі Гад, входжою в сім'ю Ароза. Гоген стає і батьком: в 1874 році народжується Еміль, Аліна в 1877, Кловіс в 1879, Жан-Рене в 1881 і Поль в 1883. У наступні десять років становище Гогена в суспільстві зміцнювалося. Його сім'я займає все більш комфортабельні квартири, де особлива увага приділяється майстерні художника. Гоген, як і його опікун Ароза, «колекціонує» картини, особливо імпресіоністів, і пише сам.

Живописом зайнявся в 26 років, перед тим змінивши декілька професій. Не отримавши художньої академічної освіти, він починає самонавчання, досліджуючи твори улюблених художників, таких як Курбе, Делакруа, Сезан і Деґа.

З 1873—1874 року з'являються його перші пейзажі, один з них буде виставлений в Салоні 1876. Гоген знайомиться з художником-імпресіоністом Камілем Піссарро до 1874, але їх дружні стосунки починаються з 1878 року. Гогена запрошують брати участь у виставках імпресіоністів з початку 1879: колекціонера поступово сприймають як художника. Він проводить літо 1879 у Піссарро в Понтуаз, де пише сади і сільські пейзажі, схожі на пейзажі «метра», як і все те, що він буде писати аж до 1885 року. Піссарро знайомить Гогена з Едгаром Дега, який завжди буде підтримувати Гогена, купуючи його картини і переконуючи це робити Дюрана-Рюель, торговця картинами імпресіоністів. Дега стане власником близько 10 полотен Гогена, в тому числі «Прекрасна Анжела», «Жінка з плодом манго», або «Хіна тефатоу».

У 1884 році Гоген переїхав з родиною в Копенгаген, де продовжував працювати брокером. Однак, з часом, ставши займатися живописом весь свій час, Поль залишає дружину і п'ятьох дітей в Данії і повертається в Париж в 1885 році.

У 1886—1890 роках Гоген майже весь час проводить в Понт-Авені (Бретань), де спілкується з групою художників, близьких до символізму. Перший раз художник попрямував туди в 1886 році, бажаючи відпочити від Парижа і трохи заощадити: життя там було помітно дешевшим. Сім'я Ґоґена нерідко переживає фінансову скруту, і, щоб утримувати дружину й чотирьох дітей, в 1887 р. він їде на будівлю Панамського каналу, де пише кілька екзотичних пейзажів.

Острів Мартиніка, куди Гоген поїхав в 1887 році разом з художником Лавалем, з яким він познайомився в Бретані, допоміг здійснити у творчості майстра еволюцію, зробивши помітними в його роботах японський вплив.

У 1887—1888 роках відвідав Панаму, де спостерігав будівництво Панамського каналу. У 1888 році деякий час жив у Ван Гога в Арлі і працював з ним. Перебування закінчилося сваркою, пов'язаної з одним з перших нападів божевілля у Ван Гога.

Відчуваючи з дитинства, проведеного в Перу (на батьківщині матері), тягу до екзотичних місць і вважаючи цивілізацію «хворобою», Гоген, бажаючи  «злитися з природою», в 1891 році їде на Таїті, де проживає в Папеете, і де в 1892 році пише цілих 80 полотен. Після короткочасного (1893—1895) повернення до Франції, через хворобу і відсутність коштів він назавжди їде до Океанії — спочатку на Таїті, а з 1901 року на острів Хіва-Оа (Маркізькі острови), де бере собі в дружини молоду таїтянку і працює на повну силу: пише пейзажі, оповідання, працює журналістом. На цьому острові він і помирає. Незважаючи на хвороби (у тому числі проказу), бідність і депресію, що привела його до спроби самогубства, найкращі свої роботи Гоген написав саме там. Спостереження за реальним життям і побутом народів Океанії сплітаються в них з місцевими міфами.

З 1897 р. Ґоґен бере участь у виставках художників-імпресіоністів. Деякий час він товаришував з Ван Ґоґом, але, через складні темпераментні характери, разом вони не змогли довго жити. В 1891 р. Ґоґен від'їжджає на Таїті, де в 1892 році пише аж 80 полотен.

У 1901 році він остаточно перебирається на о. Хіва-Хоа, де бере собі в дружини молоду таїтянку, працює на повну силу: пише пейзажі, оповідання, працює журналістом.

Помер Поль Ґоґен 8 березня 1903 р.

На великих площинних полотнах він створює статичні і контрастні за кольором композиції, глибоко емоційні і одночасно декоративні.

Пам'ять[ред.ред. код]

Слава прийшла до художника після смерті, коли в 1906 році в Парижі було виставлено його 227 робіт. Вплив творчості Гогена на мистецтво XX століття є безперечним.

Життя Гогена лягло в основу роману Сомерсета Моема «Місяць і гріш». У ньому описується простий англійський брокер Чарльз Стрікленд, який кинув сім'ю, роботу і дім, для того щоб займатися живописом.

На честь Гогена названий кратер на Меркурії.

Про останні роки життя Гогена був знятий фільм з Дональдом Сазерлендом в головній ролі «Вовк на порозі» (1986 р.). Також є фільм з Кіфером Сазерлендом — «Знайдений рай» (2003 р.).

Галерея робіт[ред.ред. код]

Ранні пейзажі Ґоґена[ред.ред. код]

Пейзажі Бретані[ред.ред. код]

Пізні пейзажі Ґоґена[ред.ред. код]

Малюнки Ґоґена[ред.ред. код]

Натюрморти роботи Ґоґена[ред.ред. код]

Портретні твори[ред.ред. код]

Тематичні композиції[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Поль Гоген. — К.: Мистецтво, 1993. — ISBN 5—7715—0602—8
  • Georges Wildenstein: Gauguin, I Catalogue. Edition Les Beaux Arts, Paris 1964. (Verzeichnis der Gemälde mit Kürzel «W»)
  • Christopher Gray: Sculpture and Ceramics of Paul Gauguin. The Johns Hopkins University Press, Baltimore 1963. (Skulpturen und Keramik, Kürzel «G»)