Гранат звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гранат звичайний
Гранатове дерево, Гранатник, Ізраїль
Гранатове дерево, Гранатник, Ізраїль
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Миртоцвіті (Myrtales)
Родина: Плакунові (Lythraceae)
Рід: Гранат (Punica)
Вид: Гранат звичайний (Punica granatum)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Punica granatum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Punica granatum
EOL logo.svg EOL: 582971
IPNI: 554129-1
ITIS logo.svg ITIS: 27278
IUCN logo.svg МСОП: 63531
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 22663

Гранат звичайний (лат. Punica granatum) — вид фруктів із роду гранат, родини дербенникових. Важливий харчовий продукт у кулінарії та медицині.

Опис[ред. | ред. код]

Класифікація[ред. | ред. код]

Гранат звичайний є одним із двох видів із роду гранат, родини Дербенникових. Вперше, як вид було класифіковано Карлом Ліннеєм у XVIII столітті, як Punica granatum. Саме назва Гранат у всіх мовах звучить зі схожістю до латинської назви.

Плід граната класифікують як фрукт, соковитий, багатокістянка.

Плід[ред. | ред. код]

На одному гранатовому дереві протягом урожайного сезону виростає до 200 гранатових плодів, масою до 0.5 кг кожен. Зверху плоди покриті шкіркою, товщина якої становить до 3 мм. Під шкіркою, насиченою дубильними речовинами, червоного забарвлення міститься велика кількість зернинок. Ці зернини зверху мають шар м'якоті, а всередині невелика кістянка. Саме цю м'якоть, із кістянкою усередині, люди споживають як харчовий продукт. Гранатовий плід має діаметр до 12 см та діаметр кожної зернини всередині від 1,2 мм до 5 мм. Загалом у великому фрукті гранату може бути до 600 зернинок. Колір зернинок від блідо-рожевого до яскраво-червоного кольору, залежно від освітлюваності гранатника та від спілості плоду. Між рядами зернинок розміщені вузькі переділки із гладкої шкірки білого кольору. Формою плід круглий, з випуклиною завдовжки до 3 см, товщиною до 2 см, що утворилась внаслідок запилення і зав'язі плоду.

На смак достиглий плід солодкий, насичений глюкозою та фруктозою і багатьма вітамінами. Недоспілий плід має терпкий, кислий смак, зернинки забарвлені у блідо-рожевий, або білий колір. Після тривалого утримання гранату у несприятливих умовах, або скисання плоду, верхня шкірка покривається чорним забарвленням, а зернини набувають коричневого кольору, м'якшають, мають неприємний запах, починається процес бродіння.

Дерево[ред. | ред. код]

Гранатове дерево виростає до 7 метрів у висоту і доживає до 20 років. На всіх територіях популяції гранатів є відстань між деревами від 1-ого метра, оскільки дерево потребує великої кількості світла, а при недостачі світла припиняється цвітіння. Гілка гранатового дерева досягає до 20см, тонші гілки вкриті голочками, деревина невеликої міцності. Листочки яскраво-зеленого забарвлення, до 8 см довжини, до 2 см ширини. Листки прості, жилкування листків сітчасте, листкорозміщення кільчасте: до 6 листків на одному рівні.

У південній півкулі цвіте з березня до травня, а у північній півкулі — з вересня і аж до січня.

Вітаміни і застосування[ред. | ред. код]

Назва вітаміну Кількість у % Користь, застосування
Вітамін С 16% Зміцнює імунну систему, кістки, розщепляє холестерин у печінці.
Вітамін В5 9% Запобігає дерматитам, невритам, загальним розладам, сприяє обміну речовин.
Вітамін К 9% Сприяє обміну речовин у кістках і здоровій роботі нирок, забезпечує рівень коагуляції.
Вітамін Е 5% Запобігає анемії; необхідний для вагітних жінок.
Калій 11% Сприяє відновленню пошкоджених губ, збагачує еритроцити.
Мідь 5% Сприяє утворенню плазми у крові.

Поширення[ред. | ред. код]

Популяція гранатів останнім часом дуже поширилась з метою вирощування фруктів та добування соку. Природна зона поширення гранатів від Аравійського півострова до сходу Гімалаїв, від півночі Кавказу до центральної Індії. Гранати вирощують у таких країнах: Афганістан, Алжир, Азербайджан, Ірак, Іран, Індія, Пакистан, Сирія, Туреччина та у тропічних країнах Африки. Також гранати були завезені у всі країни Середземномор'я: Іспанія, Італія, Греція, Болгарія, а також окремі представники виду поширені на південному березі Криму.

У 1769 році Гранатове дерево було завезено до Північної та Південної Америки іспанцями. Сьогодні гранати вирощують у США, а саме у Каліфорнії та Аризоні; а також на півночі Південної Америки і у Бразилії.

Культурне значення[ред. | ред. код]

Гранат досить широко відображений в культурі народів, які вирощують гранати — Іран, Іспанія (особливо Гранада), Азербайджан, Вірменія, Ізраїль та інші. В Ірані йому поставили пам’ятник, в Румунії було випущено марку, а у Вірменії навіть було випущено в 2011 році золоту пам’ятну монету в 500 драм. На гербах деяких громад Франції і на значній частині гербів міст Іспанії присутнє зображення гранату. Особливо характерне зображення гранату на гербах іспанської історичної місцевості Гранада.

Фотогалерея[ред. | ред. код]

Квіти та дерева[ред. | ред. код]

Плоди[ред. | ред. код]

Страви[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Борисова А. Г. Род 921. Гранат — Punica // Флора СССР. В 30-ти томах / Начато при руководстве и под главной редакцией акад. В. Л. Комарова; Ред. тома Б. К. Шишкин и Е. Г. Бобров. — М.—Л.: Изд-во АН СССР, 1949. — Т. XV. — С. 553. — 742 с. — 4000 экз.
  • Даников Н.И. Целебная магия даров юга. — М. : ТОО Леопись, 1998. — С. 71-78. — ISBN 5-88730-039-6.
  • Нестерова Д.В. Гранат. — М. : Вече, 2007. — 64 с.

Посилання[ред. | ред. код]