Рутенії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
12 Курінь УСП «Рутенія»
Рутенія.jpg
Основна інформація
Країна Україна
Засновано 2001
Засновники – Інна Гоч, Оксана Питель (тепер Заваденко), Марічка Питель (тепер Гап’юк) та Оксана Ярощук (тепер Антимис).
Курінна Юля Поліковська
Scouting пластовий портал

Історія заснування куреня[ред. | ред. код]

У кінці 1990-х років активно обговорювалась ідея створення дівочого куреня, який сповідував би національні ідеї і став сестринським куренем УСП «Вовча ліга». Нарешті зібралася команда однодумців і взимку 2001 року під час зимового табору «Вовчої ліги» було проведено для виховниць дошкіл з практичного пластування. Цей дошкіл і став стартовим майданчиком для формування куреня «Рутенії».

Перед куренем стояло завдання створити умови для гармонійного виховання дівчини та жінки (розумної, жіночної, лагідної, ніжної та витонченої, яка у разі потреби може бути рішучою, діяльною, відважною). Саме тому нашим ідеалом стала Олена Теліга.

Пріоритетними напрямками нашої діяльності було затверджено:

 • сприяння всебічному вихованню молоді, основаного на національній свідомості та патріотизмі, вірі в Бога, ідейних засадах Пластового закону;
 • гармонійний розвиток особистості та формування активної громадської позиції членів куреня та його вихованців; формування поглядів молоді щодо належного місця жінки в суспільстві та родині;
 • плекання, збереження та розвиток українських народних традицій, обрядів, звичаїв;
 • самозарадність у практичному пластуванні та суспільстві, як один із способів удосконалення особистості.

Ці напрямки ґрунтуватися на ідеях національного духу, тому й назву обрали відповідну — «Рутенія». Рутенією у середньовічних латинських творах називали Україну, її синів — рутинами, а дочок відповідно — рутеніями. Ця назва була і красивою, і змістовною водночас. Символом куреня стала срібна квітка едельвейсу, на чорному фоні, в обрамленні червоної стрічки. Саме едельвейс став втіленням нашої життєвої позиції краси, ніжності, сили.

Влітку 2001 року в урочищі Панські Озера на Бережанщині було організовано і перший табір куреня «Рутенія» для юначок «Клич лицарів», який був частиною юнацького табору «Вовчої ліги». Тут вперше було одягнуто курінні хустки і використано назву та символіку куреня. Засновницями куреня були — Інна Гоч, Оксана Питель (тепер Заваденко), Марічка Питель (тепер Гап'юк) та Оксана Ярощук (тепер Антимис).

Офіційною датою реєстрації куреня, як підготовчого, є 17 червня 2006 р. Надання куреню порядкового числа 12, та іменування його надалі як «Курінь Уладу старшого пластунства ч. 12 „Рутенія“» відбулося 12 вересня 2009 р.

В курені існують 5 ступенів. Усі ступені пов'язані із назвою едельвейса:

 • 1-й «чілога»;
 • 2-й «білотка альпійська»;
 • 3-й «шовкова косиця»;
 • 4-й «едельвейс»
 • 5-й «срібна зірка» (старійшина куреня).

За кожною новою кандидаткою призначається куренем і Богом хрещена мати, яка дбає про гармонійне збагачення і особистісний ріст кожної припавшої «квітки — едельвейсу».

Гасло куреня:

"Тільки тим дана перемога, хто й у болі сміятися зміг" Олена Теліга.

Основна діяльність[ред. | ред. код]

Сприяння всебічному вихованню молоді, основаною на національній свідомості та патріотизмі, вірі в Бога, ідейних засадах Пластового закону; гармонійний розвиток особистості та формування активної громадської позиції членів куреня та його вихованців; формування поглядів молоді щодо належного місця жінки в суспільстві та родині;плекання, збереження та розвиток українських народних традицій, обрядів, звичаїв, мандрівництво, змаг з пішого мандрівництва «Осінній рейд».

Табори, вишколи, юнацькі змаги зорганізовані і проведені куренем[ред. | ред. код]

За час існування куренем було зорганізовано:

 • табори — «Клич Лицарів 2001, 2002, 2004», «Дух Нашої Давнини 2004», «Рутенія 2005»;
 • вишколи — «Виживання та Самозарадність 2002» «Вишкіл з українських традицій 2003», «Жодна монофігуральна дифузія не спроможна інтегрувати явище парадоксального мислення 2005», «Майстерня успіху 2010»;
 • крайовий юнацький змаг з пішого мандрівництва «Осінній Рейд 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012». Члени куреня активно долучались до організації крайових та міжкрайових таборів, таких як «Говерля» 2006,2007, 2012 «Школа Булавних». 2006, 2008, 2009, "Ревор"2012, "Герць"2012, "Золота Булава"2012

Міста, в яких діють осередки: Тернопіль, Львів

Відео[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]