США в Другій світовій війні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Американська піхота під час висадки. Операція «Оверлорд»

Сполучені Штати Америки вступили в Другу світову війну 7 грудня 1941 року. 6 червня 1944 року був відкритий Західний фронт в Європі. Діяли американські війська на території Франції (головним чином, в Нормандії), Італії, Тунісу, Алжиру, Марокко, Німеччини, Нідерландів, Бельгії і Люксембургу, а також в Тихому океані и Південно-Східнії Азії. США втратили в Другій світовій війні 418 000 осіб. Найбільші втрати для американської армії були в Арденнській операції — 19 000 загиблих. Після неї за кількістю втрат йдуть Битва за Окінаву, Нормандська операція, Битва при Монте-Кассіно і Битва за Іодзіму. Станом на 2010 рік безвісти зниклими під час Другої світової війни все ще числяться 74 000 американських військовослужбовців.

Тихоокеанський театр воєнних дій[ред. | ред. код]

Лінкор «Аризона» після нападу на Перл-Гарбор. 7 грудня 1941 року.

Уранці 7 грудня 1941 року 441 японських літаків, які злетіли з шести авіаносців («Акаґі», «Хірю», «Каґа», «Сьокаку», «Сорю» і «Дзуйкаку»), напали на американську військову базу Перл-Гарбор. Було потоплено 4 лінкори, 2 крейсери і 1 Мінний загороджувач. Серед лінкорів був лінкор Аризона. Американці втратили 2403 людини.

Через шість годин після нападу американським військовим кораблям та підводним човнам було наказано почати бойові дії в океані проти Японії. Президент Франклін Рузвельт виступив в Конгресі з промовою та оголосив війну Японії. 11 грудня Німеччина та Італія, а 13 грудня — Румунія, Угорщина та Болгарія — оголосили війну США. 10 грудня 1941 року японці почали вторгнення на Філіппіни, й захопили їх до квітня 1942 року, більшість американських і філіппінських військ потрапила в полон.

Битва у атола Мідвей. 4 червня 1942 року

З початку 1942 року японська авіація атакувала порт Дарвін на північному узбережжі Австралії. Відбулися великі морські битви за участю авіаносців в Кораловому морі 8 травня і у атола Мідвей 4 червня, де американці одержали перші перемоги над японцями. Битва за Мідвей стала переломним моментом у війні на Тихому океані.

Американські морські піхотинці висаджуються на Гуадалканал. 7 серпня 1942 року

На острові Нова Гвінея японці наступали в напрямку Порт-Морсбі, але американо-австралійські війська під командуванням генерала Дугласа Макартура зупинили їх. 7 серпня 1942 року американська морська піхота висадилась на острові Гуадалканал і захопила японський аеродром. У вересні—жовтні 1942 року японці зробили кілька контратак, але безуспішно. 9 лютого 1943 року американці повністю захопили Гуадалканал, в липні—серпні 1943 року захопили південну й центральну частину архіпелагу Соломонові острови, в листопаді-грудні частково острови Бугенвіль та Нова Британія. 20-23 листопада американська морська піхота захопила Острови Гілберта, а в січні й лютому 1944 року висадилася на Маршаллових островах (острови Рой, Кваджалейн і Маджуро).

Протягом весни 1944 року американці провели серію десантних операцій на північному узбережжі Нової Гвінеї, що прискорило просування військ союзників з південної частини острова. Протягом літа й осені союзники звільнили більшу частину Нової Гвінеї, а японські частини потрапили в оточення в центральній та південно-західній частині острову й здались тільки в кінці війни. Також виявилися заблоковані і відрізані від зовнішнього світу японські частини на Каролінських островах.

Десантування морської піхоти на Іводзіму. 19 лютого 1945 року.

15 червня 1944 року американці висадилися на сильно укріпленому острові Сайпан (Маріанські острови). Японці чинили запеклий опір, але до 9 липня вони були розгромлені. Захоплення американцями острова Сайпан привів до падіння уряду генерала Тодзьо в Японії. Протягом літа 1944 року Маріанські острови були повністю захоплені і з їх аеродромів почалися бомбардування самої Японії, так як відстані вже було досить для дії американських бомбардувальників B-29 Superfortress.

У жовтні 1944 року відбулося найбільша в історії морська битва в затоці Лейте. Японський флот поніс катастрофічні втрати, після чого американський ВМФ отримав абсолютне панування на морі. Японська авіація також зазнала катастрофічних втрат від переважаючих її ВПС США. 20 жовтня 6-а американська армія під командуванням генерала Дугласа Макартура почала висадку на острові Лейте (південні Філіппіни) і очистила його від японських військ до 31 грудня. 9 січня 1945 року 8-а американська армія висадилася на головному острові філіппінського архіпелагу — Лусон. Протягом січня—лютого вона розгромила більшу частину японських військ на Лусоні й 3 березня звільнила Манілу. До травня більша частина Філіппін була звільнена, лише залишки японських військ в горах і джунглях продовжували чинити опір до серпня.

Див. також[ред. | ред. код]