Середино-Будський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Середино-Будський район
Coats of arms of Seredino-Budskij district.png Seredyn bud rh.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Сумська область
Код КОАТУУ: 5924400000
Утворений: 1923
Населення: 16 844 (на 1.02.2015)
Площа: 1123 км²
Густота: 15.8 осіб/км²
Тел. код: +380-5451
Поштові індекси: 41000—41055
Населені пункти та ради
Районний центр: Середина-Буда
Міські ради: 1
Селищні ради: 1
Сільські ради: 16
Міста: 1
Смт: 1
Села: 57
Селища: 4
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 41000, м. Середина-Буда, вул. Радянська, 25, 9-13-54
Веб-сторінка: Середино-Будська районна радаСередино-Будська РДА
Голова РДА: Ніколаєв Володимир Миколайович
Голова ради: Шинко Валерій Миколайович

Середи́но-Бу́дський район — адміністративно-територіальне утворення в Сумській області України. Районний центр: Середина-Буда.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Середино-Будський район розташований у північній частині Сумської області. З півночі і сходу він межує з Брянською областю Росії, на заході — Чернігівською областю України, на півдні — Ямпільським та Шосткинським районами Сумської області. Його площа 1123  км² . Загальна чисельність наявного населення станом на 01.10.2010 року становить 17 658 чоловік, у тому числі: міське- 9294 чол., сільське — 8364 чол. До району входить місто Середина-Буда, смт. Зноб-Новгородське, 65 селищ та хуторів, які об'єднані в одну міську, одну селищну та 16 сільських рад.

Депутатський корпус рад різних рівнів становить 284 чоловіки, з них: — районна рада — 36 чол.; — міська рада — 30 чол.; — селищна рада — 16 чол.; — сільські ради — 202 чол.

Географія[ред.ред. код]

Територія району розташована в басейні лівобережних притоків Десни на південному схилі середньоросійського узвишшя. Русла рік дуже широкі, хоч самі річки в порівнянні з розмірами долин незначні. Заплави рік заболочені, в них багато озер і стариць. В основному в районі переважають дерново-підзолисті, глинисто-піщані, супіщані і суглинисті ґрунти, які потребують внесення органічних і мінеральних добрив. У північно — східній і південно-східній частинах переважають темно-сірі глеюваті ґрунти з більш високою природною родючістю.

Район порівняно небагатий на корисні копалини. В основному це — крейда, глина, торф, які використовуються в дуже малих обсягах і для себе. Характерною рисою геологічних умов району є неглибоке залягання крейдяних порід і пов'язаних з ними підземних вод.

За природнокліматичними умовами територія району належить до Поліської зони.

Природний скарб Середино-Будського району — ліси. Загальна площа лісів, лісного фонду становить 35,9 тис. га. Загальна площа озер — 299,2 га ставків — 449,2 га. У межах району розташований Деснянсько-Старогутський національний природний парк.

У лісах, на полях та болотах водиться 94 видів тварин і 164 — птахів. У водоймищах живе більше 30 видів риб. На території району росте понад 700 видів рослин, у тому числі лікарських: звіробій, валер'яна, безсмертник, душиця, пижма, чабрець, чистотіл тощо.

Історія[ред.ред. код]

Середина-Буда стає районним центром у 1923 році, спочатку в складі Новгород-Сіверського, а з 1925 року — Глухівського округу. Із січня 1939 року Середину-Буду переведено до складу новоствореної Сумської області.

Центр району — м. Середина-Буда, відповідною постановою Кабінету Міністрів України віднесено до історичних міст України.

Перші писемні свідчення про заснування поселення датуються 1638 роком, коли тут були побудовані буда і кузня і розпочалося виробництво поташу та деревинного вугілля. Будний промисел дав назву майбутньому місцю; його поширення приваблювало сюди людей як з України, так і з сусідніх регіонів Московщини.

Люди заселяли ці місця ще на початку XVII століття. Це були козаки, селяни — втікачі з Правобережної України і розкольники, які переселилися з Росії в Стародубський полк, щоб позбутися релігійних утисків царського уряду. У цей період з'являються й інші поселення: Ромашкове, Порохонь, Зноб-Новгородське (Зноба), Кривоносівка, Голубівка, Уралове (до1922 року Олтар) та інші.

У кінці ХУІІ століття Середина-Буда стала значним поселенням, яке 1689 року гетьман Іван Мазепа віддав своєму прибічникові А.Гамалію. На початок XVIII століття Середина-Буда перейшла в розряд рангових сіл. Її жителі платили грошові та інші податки. У 1727 році доходи з містечка були визначені на утримання таємного радника Наумова, а у 1764 році на утримання Рум'янцева.

Перебуваючи на кордоні з Росією, Середина-Буда у другій половині XVIII століття стала значним торговим центром, з розвиненими промислами, особливо винокурінням. Продукція винокурних підприємств відправлялася Десною і Дніпром у різні місця Придніпров'я, сухопутно до Полтави, Хорола й інших районів Лівобережної України. Сюди приїжджають і російські купці. Зростає кількість мануфактурних, рибних, м'ясних лавок, ведеться широка торгівля тканинами, прядивом, олією, хлібом, рибою тощо.

Протягом багатьох років Середина-Буда називалася селом, а після «Жалуваної грамоти містам Російської імперії» (1785 рік) село Середина-Буда стає містечком або ж посадом, а її жителі — деякі з торгових людей — гільдійськими купцями, а власники з посполитих — міщанами.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Район адміністративно-територіально поділяється на 1 міську раду, 1 селищна рада та 16 сільські ради, які об'єднують 53 населений пункт та підпорядковані Середино-Будській районній раді[1].

Пам'ятки[ред.ред. код]

У Середино-Будському районі Сумської області на обліку перебуває 75 пам'яток історії.

У Середино-Будському районі Сумської області на обліку перебуває 4 пам'ятки архітектури.

Найвідоміші уродженці району[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]