Синайська православна церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Синайська православна церква

Katharinenkloster Sinai BW 2.jpg
Монастир святої Катерини
Самостійність проголошена Де-факто з 640 рік а, де-юре з 1575 рік а від Константинопольського патріархату
Самостійність визнана визнана усіма помісними православними церквами
Чинний предстоятель Даміан (Самардзіс), архієпископ Синайський, Фаранський і Рачфський
Центр Монастир святої Катерини
Кафедральний собор Каїр
Літургічна мова грецька мова
Церковний календар юліанський календар
Єпископів 1
Єпархій 1
Навчальних закладів 1
Монастирів 1 (+5 скитов)
Ченців і черниць 56
Вірних 900 (1986 )[1]
Офіційний сайт www.sinaimonastery.com

Синайська православна церква (Синайська архієпископія) — найдавніша і найменш чисельна автономна (іноді називається автокефальною) православна церква, яка входить до складу Єрусалимського патріархату. Очолюється архієпископом Синайським, Фаранським та Раїфським, який одночасно є ігуменом монастиря Святої Катерини.

Про давність Синайської архієпископії свідчать матеріали Халкідонського собору, де у «Чині митрополій і архієпископій апостольського престолу Святого Граду» на 24-му місці згадується архієпископія «гори Синай»[2]. П'ятий Вселенський Собор відносить Синайську архієпископію до автокефальних церков через надані імператором Юстиніаном привілеї для монастиря Святої Катерини. У 681 році, коли єпископ Фаранський був позбавлений кафедри за монофелітство, єпископська кафедра була перенесена у монастир святої Катерини і його ігумен став єпископом Фарану, а трохи пізніше у його підпорядкування перейшла єпархія Райт (Раїф)[1]. На початку 8 століття всі християни Синайського півострова перебували під юрисдикцією Синайського архієпископа.

Свячення Синайського архієпископа з 7 століття здійснює єрусалимський патріарх (його ім'я завжди підноситься за богослужінням у монастирі) в юрисдикцію якого монастир перейшов у 640 році після завоювання Єгипту мусульманами і виникненням унаслідок цього труднощів у спілкуванні з Константинопольським патріархатом. Офіційно автономія від Константинопольського патріархату була отримана лише в 1575 році (підтверджена 1782 року)[1].

Синайська церква складається з монастиря Святої Катерини на Синайському півострові й ряду подвір'їв: 3-х в Єгипті і 14-ти за межами Єгипту: 9-ти — в Греції, 3-х — на Кіпрі, 1-го — в Лівані та 1-го — у Туреччині (Стамбул)[3]. Найбільшим подвір'ям архієпископії вважається «Джувані» в Каїрі (тут офіційно проживали багато з Синайських архієпископів). У 19 — початку 20 століть церква мала подвір'я в Російській Імперії — Бессарабії, Києві та Тбілісі.

Чисельність Синайської православної церкви становить 900 осіб (1986 рік)[1].

Предстоятель з 1973 року — Високопреосвященніший Даміан (Самартзіс)[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Рональд Робертсон. Восточные христианские Церкви Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «robertson» визначена кілька разів з різним вмістом
  2. Пятницкий Ю. Синай, Византия, Русь.
  3. The Holy Monastery of Sinai's Dependencies Out of Egypt. Архів оригіналу за 23 вересень 2012. Процитовано 27 серпень 2012. 
  4. Дамиан, Высокопреосвященнейший Архиепископ Синайский, Фаранский и Раифский. Архів оригіналу за 23 червень 2010. Процитовано 27 серпень 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]