Кіпрська православна церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Кіпрська православна церква (грец. Ορθόδοξη Εκκλησία της Κύπρου) — автокефальна помісна православна Церква, що має 10-е місце в диптиху автокефальних помісних Церков; одна з найдавніших помісних Церков Сходу.

Історія[ред.ред. код]

За переказами, заснована апостолом Варнавою 47 року. Спочатку — єпархія Антіохійської Церкви. З 431 року — автокефальна архиєпископія.

В VI ст. потрапила під арабське ярмо, від якого звільнилася тільки в 965 році. 1091 року острів Кіпр був захоплений хрестоносцями, з 1489 по 1571 належав Венеції, з 1571 — туркам, з 1878 — англійцям. 1960 року Кіпр добився незалежності і проголосив себе республікою, президентом якої став архієпископ Макаріос (1959—1977).

Турецьке вторгнення 20 липня 1974-го і подальша турецька окупація 35 % території острова викликало масовий відтік християнського населення з окупованої частини острова; 20000 вірян, що спочатку залишилися в цих місцях, зазнали переслідувань. На окупованій частині острова залишається лише кілька сотень греків і маронітів, там відбулися серйозні руйнування християнських храмів і пам'ятників.

Всього в окупованій частині острова розташовано 514 храмів, каплиць і монастирів, більша частина яких звернена в мечеті, музеї або знаходиться в запустінні.

Сучасний стан[ред.ред. код]

Нині Кіпрська Церква складається з однієї архієпископії і п'яти єпископій, має понад 500 храмів і 9 монастирів. Предстоятель — Архієпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру (Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανῆς καί πάσης Κύπρου) з 5 листопада 2006 — архієпископ Хризостом II, обраний після того, як спеціальний «Рада старійшин» під головуванням вселенського Патріарха Варфоломія в травні 2006 рекомендував «почесне звільнення» його попередника Хризостома I.

Вищий орган влади — Святий Синод Церкви Кіпру (Ἱερὰ Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου), що складається з Предстоятеля (глава Синоду), єпископів Пафосу, Кітіона (Ларнаки), Кіренії, Лімасола, Морфу, а також вікарних архієреїв як постійних членів. Єпископії Киренії і Морфу перебувають тимчасово в Нікосії зважаючи турецької окупації північної частини держави. За повідомленнями ЗМІ, Кіпрська Православна Церква бере участь у розвитку туристичного бізнесу в країні.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]