Кіпрська православна церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кіпрська православна церква ( грец. Ορθόδοξη Εκκλησία της Κύπρου ) - автокефальна помісна православна Церква, що має 10-е місце в диптиху автокефальних помісних Церков; одна з найдавніших помісних Церкви Сходу|Церков Сходу.

Історія[ред.ред. код]

За переказами, заснована апостолом Варнавою в 47 році. Спочатку - єпархія Антіохійської Церкви. З 431 року - автокефальна архиєпископія. В VI столітті потрапила під арабське ярмо, від якого звільнилася тільки в 965 році. В 1091 острів Кіпр був захоплений хрестоносцями, з 1489 по 1571 належав Венеції, з 1571 - туркам, з 1878 - англійцям. В 1960 Кіпр добився незалежності і проголосив себе республікою, президентом якої став архієпископ Макаріос ( 1959 - 1977). Турецьке вторгнення 20 липня 1974 і подальша турецька окупація 35% території острова викликало масовий відтік християнського населення з окупованої частини острова; 20000 спочатку залишилися зазнали переслідувань. В даний час на окупованій частині острова залишається лише кілька сотень греків і маронітів. В окупованій частині острова відбулися серйозні руйнування християнських храмів і пам'ятників. Всього в окупованій частині острова розташовано 514 храмів, каплиць і монастирів, більша частина яких звернена в мечеті, музеї або знаходиться в запустінні.

Сучасний стан[ред.ред. код]

Нині Кіпрська Церква складається з однієї архієпископії і п'яти єпископій, має понад 500 храмів і 9 монастирів. Предстоятель - Архієпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру (Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανῆς καί πάσης Κύπρου) з 5 листопада 2006 - архієпископ Хризостом II, обраний після того, як спеціальний "Рада старійшин" під головуванням вселенського Патріарха Варфоломія в травні 2006 рекомендував "почесне звільнення" його попередника Хризостома I. Вищий орган влади - Святий Синод Церкви Кіпру (Ἱερὰ Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου), що складається з Предстоятеля (глава Синоду), єпископів Пафосу, Кітіона ( Ларнаки), Кіренії, Лімасола, Морфу, а також вікарних архієреїв як постійних членів. Єпископії Киренії і Морфу перебувають тимчасово в Нікосії зважаючи турецької окупації північної частини держави. За повідомленнями ЗМІ, Кіпрська Православна Церква бере участь у розвитку туристичного бізнесу в країні.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]