Естонська православна церква Московського патріархату

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Есто́нська Правосла́вна Це́рква Моско́вського патріарха́ту (ест. Moskva Patriarhaadi Eesti Őigeusu Kirik) або Vene Kirik (російська церква)  — екзархат Російської Православної Церкви (Московського патріархату). Глава — Митрополит Талллінський та Естонський Корнілій.

Юрисдикція ЕПЦ (МП) на території Естонії обмежена канонічною територією Естонської Апостольсько-Православної Цекрви, яка 1923 року відновила канонічну підлеглість Константинопольському патріархату. До обох Церков належать головним чином представники російської та української етнічних меншин, а також частина естонців. Натомість домінуючим віровизнанням в Естонії є простентантизм (лютеранство).

Кількість вірних ЕПЦ (МП) не перевищує 150 тисяч осіб. У її складі — Пюхтицький монастир.

Історія[ред. | ред. код]

ЕПЦ (МП) створено у 1990-тих роках на противагу ЕАПЦ, яка повернулася на свою канонічну територію після відновлення державної незалежності Естонії 1991 року. З огляду на політичні мотиви виникнення ЕПЦ (МП), яка по суті була і залишається екзархатом Московської патріархії, уряд Естонії відмовлявся реєструвати цю структуру до початку 2000-их років. Проте стійка культурна ідентичність членів приходів Московської патріархії в Естонії, яка межувала з етнофілітизмом, а також потужний дипломатичний тиск Російської Федерації, примусили Таллінн зареєструвати ще одну православну церкву на канонічній території Константинополької патріархії.

Конфлікт із Вселенським патріархатом[ред. | ред. код]

Делікатність церковної ситуації ускладнювалася тим, що Патріарх Московський і всієї Росії Олексій ІІ мав естонсько-німецьке походження і довгий час служив на приходах Таллінна. Отже, звільнення церковної Естонії від СССР та повернення до Вселенського патріархату переживалося особливо гостро самим Патріаром та його оточенням. «Естонське питання» навіть стало причиною тимчасового припинення канонічного спілкування між РПЦ та Вселенською патріархією. Однак і цей демарш церковної дипломатії Москви не приніс результату — ЕАПЦ залишається церквою, права якої не піддаються сумніву ані світовим православ'ям, ані владою Естонії.

Структура[ред. | ред. код]

З самого дня створення у складі Московської патріархії ЕПЦ її очолює митрополит Корнілій — естонець за походженням, в'язень сталінських концтаборів. 27 травня 2009 Синод РПЦ призначив до Естонії вікарного єпископа, яким став намісник Іоанно-Богословського Макарівського монастиря (Республіка Мордовія) архімандрит Лазар (Ґуркін). Через деякий час у складі ЕПЦ (МП) виділена ще одна єпархія — Нарвська, де єпископ Лазар став правлячим архієреєм. Саме цю персону Москва готує для заміщення кафедри митрополита Таллінського у випадку смерті або відставки митрополита Корнілія.

Джерела[ред. | ред. код]