Придатки яєчника

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Придатки яєчника
Gray1108.png
Широка зв'язка матки і над'яєчник: a) прияєчник утворений з верхньої частини тіла мезонефроса; b) залишки верхніх канальців, які іноді утворюють везикулярні придатки; c) середнє скупчення канальців; d) деякі нижні атрофовані канальці; e) атрофовані залишки Вольфова каналу; f) прикінцева цибулинка чи гідатида; h) маткова труба, утворена з Мюллерова каналу; i) везикулярний придаток, прикріплений на кінці; l) яєчник.
Gray1161.png
Матка і її широка зв'язка справа, вигляд ззаду. над'яєчник видно зверху праворуч.
Попередник Вольфів канал[1]

Прида́тки яє́чника — рудиментарні утвори в жінок, залишки мезонефральних канальців і протоки. Складаються з мережі поперечних канальців і поздовжнього придатка протоки, розташовані між листками брижі маткової труби між яєчником і кінцем труби. Включають у себе над'ячник і прияєчник.

Опис[ред. | ред. код]

Над'яєчник

Над'яєчниковий придаток, над'яєчник[2] чи орган Розенмюллера[3][4] (лат. epoophoron/epoöphoron, множина epoophora/epoöphora, також parovarium) — придаток, розташований між яєчником і матковою трубою. Може містити 10–15 поперечних канальців, що впадають у Гартнерову протоку (поздовжню протоку над'яєчника). Остання являє собою залишок каудального кінця мезонефральної протоки і проходить через широку зв'язку матки, у деяких випадках — і через бічні стінки шийки матки і піхви. З погляду гомології над'яєчник відповідає придатку яєчка в чоловічому організмі.

Прияєчник

Навколояєчниковий придаток чи прияєчник[2] (paroophoron) — являє собою вузлик невеликих розмірів жовтуватого кольору, який також залягає в брижі маткової труби, біля трубного кінця яєчника. Везикулярні придатки (appendices vesiculosae), або стебельчаті гідатиди, мають вигляд пухирців (можуть в нормі відсутні), підвішених на довгих ніжках, наповнених прозорою рідиною.

Також є залишком мезонефральної протоки, гомологічно відповідає придатку привіска яєчка (Жиральдову органу).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Netter, Frank H.; Cochard, Larry R. (2002). Netter's Atlas of human embryology. Teterboro, N.J: Icon Learning Systems. с. 173. ISBN 0-914168-99-1. 
  2. а б 14. Рудиментарні додатки яєчника: над'яєчник, прияєчник, їх топографія і утворення. // Анатомія модульні питання.docx
  3. synd/2662 at Who Named It?
  4. J. C. Rosenmüller. De ovariis embryonum et foetuum humanorum. 1802.

Посилання[ред. | ред. код]