Далянь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діловий центр Даляня
Панорама Даляня, серпень 2008
Далянь на схематичній карті Китаю

Даля́нь (кит. 大连 Dà-lián, далянь; яп. — だいれん дайрен; рос. дальній) — місто у північно-східній частині КНР, порт у затоці Даляньвань Жовтого моря на південному краї півострова Гуаньдун.

Населення - близько 6 мільйонів чоловік.

Історія[ред.ред. код]

Місто було засноване з назвою "Дальній" росіянами у 1898 році на місці китайського рибацького селища Цінніва на орендованій у Китаю території. Складалося воно із трьох частин — Адміністративне містечко, Європейське місто, Китайське місто. На будівництво міста Росія затратила 30 мільйонів золотих рублів (близько 11,5 мільярдів нинішніх рублів).

Будівництво було в основному завершене за 7 років. Своїми архітектурно-планувальними достоїнствами Дальній виділявся не лише серед міст Східної китайської залізниці, але й ряду нових міст Росії.

За кількістю населення швидко вийшов в Маньчжурії на 2-е після Мукдена (Шеньяна) місце.

Дальній мав добре обладнаний і механізований порт, який приймав океанські кораблі, й у короткий час зайняв друге (після Шанхаю) місце з вантажообігу на всьому континентальному узбережжі від Охотського до Південно-Китайського моря.

1904 року, у ході російсько-японської війни 1904–1905 років Дальній був зайнятий японцями й за Портсмутським мирном договором перейшов під владу Японії. Розбудова міста продовжувалася за планами німецьких інженерів.

У серпні 1945 року місто захопили радянські війська. В 19451950 роках у статусі вільного китайського порту Дальній був орендований СРСР.

У 1950 році уряд СРСР безоплатно передав місто Китайській Народній Республіці. Його перейменували на Далянь.

Економіка[ред.ред. код]

У цей час Далянь є частиною адміністративної міської території Люйда провінції Ляонін КНР. Це великий порт із вантажообігом понад 40 мільйонів тон у рік, значний зовнішньоторговельний і промисловий центр Китаю. Розвиненими у місті є металургія, машинобудування, суднобудування, хімічна, нафтопереробна, електронна, будівельна, текстильна, харчова галузі промисловості. Є великою рибальською базою Китайської Народної Республіки.

Відомі особистості[ред.ред. код]

У місті народився Таїті Оно (яп. 大野 耐 англ. Taiichi Ohno (29 лютого 1912 - 28 травня 1990)) видатний японський бізнесмен, з 1978 року - голова ради директорів компанії Toyota Spinning and Weaving, засновник популярної у всьому світі концепції ' Ощадливе виробництво .[1]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Вивчення виробничої системи Тойоти
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.