Гідрографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Географія
Кругообіг води в природі
Шаблон ШаблониКатегорія Категорія Портал

Гідрографія — галузь прикладних наук, яка займається вимірюванням та описом фізичних особливостей океанів, морів, прибережних районів, озер і річок, а також прогнозом їх змін з часом з основною ціллю забезпечення безпечної навігації і підтримки всіх інших видів морської діяльності, включаючи економічний розвиток, безпеку і оборону, наукові дослідження та охорону навколишнього середовища.[1]

Статус[ред. | ред. код]

Гідрогра́фія — розділ гідрології суходолу, який вивчає й описує водні об'єкти (річки, озера тощо), їхнє розташування, походження, розміри, режим, зв'язки з іншими елементами географічного середовища — кліматом, гірськими породами, ґрунтами, рослинністю, рельєфом тощо.

Гідрографія тісно пов'язана з гідрологією річок, озерознавством та болотознавством. Дослідження з гідрографії мають велике значення для управління водним фондом, освоєння водних ресурсів, зокрема для гідроенергетики, розвитку меліорації, водопостачання. Дані досліджень узагальнюються у водному кадастрі і використосуються Державним агентством водних ресурсів України та іншими відповідними, в тому числі місцевими, профільними установами.

Значний внесок у розвиток гідрографії в Україні у свій час зробили М. І. Максимович, Є. В. Оппоков, А. В. Огієвський.

У 2013 році колективом вчених Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Вінницького національного технічного університету спільно з фахівцями Державного агентства водних ресурсів України розроблено сучасну Схему гідрографічного районування території України згідно з вимогами Водної рамкової директиви Європейського Союзу.

Міжнародні зобов'язання[ред. | ред. код]

У Положенні 9 Глави V Конвенції з охорони людського життя на морі (SOLAS) визначаються гідрографічні послуги, які мають надавати держави, що приєдналися до Конвенції. Надання таких гідрографічних послуг, по суті, є обов'язком країн-учасниць, відповідно до міжнародного договірного права.

Зокрема, Конвенція SOLAS проголошує: «Держави, що приєдналися до Конвенції, зобов'язуються організувати збір і накопичення гідрографічних даних, а також публікацію, поширення й оновлення усієї морської інформації, необхідної для забезпечення безпеки судноплавства.

Зокрема, держави-учасниці зобов'язуються співпрацювати одна з одною, максимально можливою мірою, при наданні наступних морських і гідрографічних послуг, у спосіб, що є найбільш придатним для сприяння судноплавству:

1. забезпечити проведення гідрографічних досліджень, що сприяють підвищенню безпеки судноплавства;

2. складати й видавати морські карти, керівництва для плавання, переліки вогнів, таблиці припливів та інші морські публікації, що сприяють підвищенню безпеки судноплавства;

3. поширювати повідомлення мореплавцям для уможливлення регулярного оновлення морських карт і публікацій; а також

4. організувати управління даними для підтримки надання цих послуг.

Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити максимально можливу однорідність карт і морських публікацій та брати до уваги, по можливості, відповідні міжнародні резолюції і рекомендації.

Держави-учасниці зобов'язуються координувати свою діяльність максимально можливою мірою для забезпечення у світовому масштабі, наскільки це можливо, швидкого й надійного доступу до достовірної та однозначної гідрографічної і морської інформації.».[2]

Всесвітній день гідрографії[ред. | ред. код]

Всесвітній день гідрографії щорічно відзначається 21 червня. 29 листопада 2005 року Організація Об'єднаних Націй прийняла резолюцію A / 60/30 [Архівовано 23 серпня 2017 у Wayback Machine.], яка включає заяву — привітання з нагоди прийняття Міжнародною гідрографічною організацією Всесвітнього дня гідрографії, який щорічно відзначається 21 червня, з метою належного оприлюднення своєї роботи на всіх рівнях та збільшення охоплення гідрографічною інформацією на глобальній основі, і настійно закликає всі держави співпрацювати з цією організацією для сприяння безпечній навігації, особливо в районах міжнародної навігації, в портах, де є вразливі або захищені морські райони.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. International Hydrographic Organization. Архів оригіналу за 3 липня 2017.
  2. Міжнародні зобов’язання. Міжнародна гідрографічна організація. Архів оригіналу за 3 липня 2017.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гідрографія// Енциклопедія сучасної України, Процитовано 21 червня 2022 року

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]