Цібільчальтун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цібільчальтун (Мексика)
Цібільчальтун
Цібільчальтун
Храм семи ляльок

Цібільчальтун (ісп. Dzibilchaltún) — археологічна пам'ятка майя на території Мексики, розташована в 15 км на північ від Меріди. Цібільчальтун відносять до найдавніших центрів майя в північній частині країни. Назву Цібільчальтун перекладають як «місце, де є написи на каменях».

Місто проіснувало з 900 року до нашої ери і аж до приходу іспанців, є одним з найдавніших поселень майя. Багато його будівлі до цих пір приховані густою рослинністю. У період свого розквіту близько 850 року нашої ери в Цібільчальтун проживало більше 20 тис. осіб. Усередині міста розташовано 12 сакбе (доріг майя), шириною 15 метрів, а довжина досягає 1 км. Ці дороги з'єднували центр міста з міськими районами. Цібільчальтун був важливим і великим містом цивілізації майя. До теперішнього часу зареєстровано понад 8000 зруйнованих будівель.

Найвідомішою пам'яткою міста є «Храм семи ляльок» — обсерваторія майя, яка отримала свою назву завдяки 7 глиняним фігурам, що перебували всередині неї. У дні весняного і зимового рівнодення, 21 березня та 21 вересня, всередині храму можна спостерігати красиве явище, коли сонце сходить між колонами воріт цього монумента.

DzibilchaltunColonialOpenChapel.jpg

У Цібільчальтун є сенот, глибина якого сягає 44 метри, це один з найглибших карстових колодязів на півострові Юкатан. Для майя всі сакральні місця повинні розташовуватися поблизу від подібного сеноту, бо ці джерела розглядаються ними як проходи в інший світ. Води сеноти володіють сильними цілющими властивостями.

Також в Цібільчальтун знаходиться музей, де зібрано безліч артефактів майя, знайдених в цьому регіоні.

Завдяки рідкісним видам рослин і тварин, околицям Цібільчальтуна, площею близько 540 гектарів, присвоєно статус «еколого-археологічного парку».

Посилання[ред.ред. код]


Пакал II Це незавершена стаття про Месоамерику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.