Якимівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якимівський район
адміністративно-територіальна одиниця
Coat of Arms of Yakymivka raion.svg Flag of Yakymivka raion.svg
Герб Прапор
Розташування району
Колишній район на карті Запорізька
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область: Запорізька
Код КОАТУУ: 2320300000
Утворений: 1923 р.
Ліквідований: 17 липня 2020 р.
Населення: 32 138 (01.11.2020)
Площа: 1850 км²
Густота: 17.37 осіб/км²
Тел. код: +380-6131
Поштові індекси: 72500—72564
Населені пункти та ради
Районний центр: Якимівка
Селищні ради: 2
Сільські ради: 12
Смт: 2
Села: 39
Селища: 4
Районна влада
Голова ради: Шило Юрій Володимирович
Голова РДА: Пилипчук Анатолій Олексійович[1]
Вебсторінка: Якимівська РДА
Якимівська райрада
Адреса: 72500, Запорізька обл., Якимівський р-н, смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, 6, 9-15-85
Мапа

Commons-logo.svg Якимівський район у Вікісховищі

Яки́мівський райо́н — колишній район України на півдні Запорізької області. Районний центр Якимівка. Населення району становило 33 тис. осіб (2017). Площа району становила 1850 км².

17 липня 2020 року було ліквідовано внаслідок адміністративно-територіальної реформи.

Географія[ред. | ред. код]

Розташування[ред. | ред. код]

Територія району становила 1,85 тис. км² (185,6 тис. га), що становить 7 % від загальної території області.

Район межував з Мелітопольським та Веселівським районами Запорізької області, Генічеським та Іванівським районами Херсонської області, на сході і південному сході омивався Молочним та Утлюцьким лиманами, на півдні — Азовським морем, на узбережжі якого розташовані понад 200 баз відпочинку та інших оздоровчих закладів.

Дно лиманів вкрито товстим шаром лікувальних грязей, які використовуються лікувально-оздоровчими закладами. Неподалік від сіл Шелюги та Богатир знаходяться джерела лікувальної води.

Узбережжя моря та лиманів є місцем скупчення птахів перед відльотом у теплі краї, але значна кількість їх останніми роками залишається на узбережжі на зимівлю.

Флора і фауна[ред. | ред. код]

У прибережних водах моря та лиманів водяться цінні види риб (осетер, білуга, севрюга, піленгас).

Зеленою перлиною не тільки району, але й області, є Богатирське лісництво, загальна площа якого становить 1,5 тис. га. Тут представлені різноманітні види рослинного і тваринного світу, багато яких занесені до Червоної книги.

У лісництві водяться дикі кабани, козулі, фазани. Останнім часом збільшилась кількість зайців та лисиць. А в степовій зоні району з'явились і вовки.

Рельєф[ред. | ред. код]

Рельєф району рівнинний, середньостатистична висота над рівнем моря становить 10-15 м.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат Якимівського району помірно-континентальний з вираженими засушливо-суховійними явищами, тобто типовий клімат степів. Важливою характеристикою для сільського господарства є безморозний період, тривалість якого становить 175—185 днів.

Район розташований південніше смуги високого тиску, яка являє собою своєрідний вітророзділ. Тому, переважаючими вітрами в зимовий період є східні та північно-східні, влітку — переважають західні та північно-західні.

Середньорічна температура повітря коливається від 7,9 °C до 9,6 °C. Середня температура січня становить −3 °C −5 °C, червня від 22,6 °C до 23,5 °C.

Для району характерний континентальний тип річного руху опадів із максимумом навесні та влітку, мінімумом взимку. Річна кількість атмосферних опадів коливається в межах 360—375 мм. Опади переважно фронтальні, випадають у вигляді дощу та снігу, для літнього періоду характерні зливи. Випаровуваність по території району перевищує величину опадів, коефіцієнт вологості менше 1, через що район відносять до регіонів недостатньої вологості.

Корисні копалини[ред. | ред. код]

Територія району на сході і південному сході омивається Молочним та Утлюцьким лиманами, дно яких вкрито товстим шаром лікувальних сірководневих грязей, які використовуються бальнеогрязевим санаторієм «Кирилівка» для лікування захворювань периферійної нервової системи, кістково-м'язової системи, запалювальних гінекологічних захворювань.

Хлоридонатрієва, йодобромна мінеральна вода, яка подається глибоководними свердловинами в бювет санаторію «Кирилівка», застосовується при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура, а також використовується для лікувальних процедур.

На території Радивонівської курортної зони неподалік від села Перемога у поймі річки Тащенак знаходиться джерело води, яке потребує проведення дослідження на предмет придатності для виробництва мінеральної води.

Крім того, на території району розташовано 169 артсвердловин, які є комунальною власністю територіальних громад району та які є родовищами корисних копалин загальнодержавного значення.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Адміністративно район поділявся на 2 селищні ради і 12 сільських рад, які об'єднують 44 населених пунктів та підпорядковані Якимівській районній раді. Адміністративний центр — смт Якимівка[2].

19 травня 2016 року, на підставі розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації № 275, перейменовані об'єкти топоніміки Якимівського району[3].

Населений пункт Сучасна назва Попередня назва Дата перейменування
Якимівка вулиця Ігоря Щербини вулиця Жовтнева 19 травня 2016
Якимівка вулиця Героїв 23-го батальйону вулиця Революції 19 травня 2016
Якимівка вулиця Визволителів Якимівки вулиця Толбухіна 19 травня 2016
Якимівка вулиця Хліборобів вулиця Колгоспна 19 травня 2016
Якимівка провулок Дмитрівський провулок Димитрова 19 травня 2016
Якимівка вулиця Історична вулиця Піонерська 19 травня 2016
с. Володимирівка вулиця Зелена вулиця Ватутіна 19 травня 2016
с. Вовчанське вулиця Піонерська вулиця Щастя 19 травня 2016
с. Вовчанське вулиця Нова вулиця Жовтнева 19 травня 2016
с. Новоданилівка вулиця Садова вулиця Жовтнева 19 травня 2016
с. Чорноземне вулиця Історична вулиця Толбухіна 19 травня 2016
с. Шевченка вулиця Сонячна вулиця Малиновського 19 травня 2016
смт Кирилівка вулиця Українська вулиця Жовтнева 19 травня 2016

Населення[ред. | ред. код]

У районі станом на 01 вересня 2008 року проживало, з врахуванням попередніх результатів Всеукраїнського перепису населення, 35,7 тис. жителів, з яких 20,6 тис. осіб сільські жителі (56,8 % від загальної кількості населення).

Центр району — селище міського типу Якимівка, у якому проживало 12,8 тис. мешканців. Віддаленість райцентру від м. Запоріжжя становить 140 км.

Етнічний склад населення району на 2001 рік був представлений наступним чином:

Транспорт[ред. | ред. код]

Район перетинають дві автомобільні дороги державного значення М18E105 (Харків — Сімферополь) протяжністю 35 км та М14E58 (Маріуполь — Одеса) протяжністю 13 км.

Автотранспорт[ред. | ред. код]

На території сільських та селищних рад Якимівського району розташовано 360 км внутрішньогосподарських доріг збудованих господарствами-сільгоспвиробниками.

Важливе значення для району має автошлях Т 0820 Якимівка — Кирилівка протяжністю 50 км. На території району розташовано 275 км доріг з твердим покриттям, або 68 % від загальної протяжності автошляхів. В районі працює дві автостанції — в смт Якимівка та смт Кирилівка.

Залізничний транспорт[ред. | ред. код]

Район перетинає залізниця зі станцією Якимівка Придніпровської залізниці, яка обслуговує пасажиро- та вантажоперевезення. Крім того, на залізниці, що проходить через с. Дружба Розівської сільської ради, розташована зупинний пункт Платформа 1267 км, яка обслуговує лише пасажироперевезення на приміських електропоїздах. Довжина залізниці на території району становить 35 км.

Авіаційний транспорт[ред. | ред. код]

Найближчий аеропорт від смт Якимівка розташований у місті Мелітополь на відстані 25 км. Найближчий аеропорт від смт Якимівка, яким користуються пасажири, розташований у місті Запоріжжя на відстані 140 км.

Річковий та морський транспорт[ред. | ред. код]

Найближчий річковий порт від смт Якимівка розташований у місті Запоріжжя на відстані 140 км. Найближчий морський порт від смт Якимівка розташований у місті Бердянську на відстані 120 км.

Промисловість[ред. | ред. код]

Найбільшу питому вагу в структурі економіки району складає аграрний сектор. Спеціалізація району — рослинництво і тваринництво.

Промисловий потенціал району по виробництву та реалізації продукції промисловості станом на 1 січня 2010 року склали 3 підприємства: Якимівський структурний підрозділ ТОВ ВО «Моліс» м. Запоріжжя, Якимівське орендне ВОЖКГ та ПО, ТОВ «Агронікс».

Сільськогосподарські угіддя становлять 138,9 тис. га, або 74,8 % від загальної площі району. Із загальної площі сільгоспугідь 117,6 тис. га — це рілля, з якої зрошувані землі — 50,6 тис.га.

У промисловості основною галуззю є переробка сільськогосподарської продукції.

На території району зареєстровано 187 сільськогосподарських підприємств різної форми власності. Діє 4 промислових підприємства та 5 будівельних організацій.

 • ТОВ «Якимівський Завод Продтоварів»
 • ТОВ «Якимівський Комбікормовий Завод»
 • ВАТ Якимівський Ливарно-Механічний Завод «Стандарт»
 • ТОВ «Якимівський Комбінат Хлібопродуктів»
 • ТОВ Консервний Завод «Азовпродукт»
 • ТОВ «Якимівський Завод Керамічних Виробів»
 • ТОВ «Сокологірний Екстракційний Завод»
 • ВАТ «Якимівський Елеватор»
 • Агрориболовецьке ТОВ «Сини Моря — Мотор Січ»
 • ТОВ «Якимівський Млин»
 • ДОЧП ТОВ «Якимівський Завод Продтоварів» «Харчовик»

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

Збережена мережа закладів освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури та спорту. Функціонує 27 шкіл, в яких навчається 4232 учня, центральна районна лікарня, дільнична лікарня , 9 лікарських амбулаторій, 23 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів, 2 здоров пункти, 26 будинків культури та сільських клубів, 22 бібліотеки, 3 музичні школи та 3 філії. Паркове господарство, районний історико-краєзнавчий музей, 7 сільських музеїв бойової слави та трудової слави. Збережено 102 пам'ятники історії, культури, архітектури та археології.

Туристичний потенціал[ред. | ред. код]

На узбережжі Азовського моря розташовані понад 200 баз відпочинку та інших оздоровчих закладів. Дно лиманів вкрито товстим шаром лікувальних грязей, які використовуються лікувально-оздоровчими закладами. Неподалік від сіл Шелюги та Богатир знаходяться джерела лікувальної води.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду[ред. | ред. код]

 • Ландшафтний заказник «Сивашик»
 • Ландшафтний заказник «Федотова Коса»
 • Дендрологічний парк «Золотий берег»
 • Лісовий заказник «Родіонівський»
 • Зоологічний заказник «Алтагирський»
 • Ландшафтний заказник «Заплава річки Малий Утлюк»
 • Орнітологічний заказник «Заплава річки Атманай»
 • Ботанічний заказник «Правий берег Молочного лиману»
 • Ботанічний заказник «Степовий схил Молочного лиману»
 • Орнітологічний заказник «Тащенацький під»
 • Гідрологічний заказник «Молочний Лиман»
 • Заказник «Гирло Молочного лиману»
 • Верхів'я Утлюцького лиману
 • Парк санаторія «Кирилівка»

Історико-архітектурні споруди[ред. | ред. код]

 • Будинок, де містився штаб 4-го Українського фронту
 • Садиба барона Філібера, XIX ст.

Садиби сільського туризму, етносадиби[ред. | ред. код]

 • Садиба сільського туризму, с. Атманай

Традиційні свята та фестивалі[ред. | ред. код]

 • Фестиваль-конкурс «Слов'янська Зоряниця» (липень, щорічно)
 • «Різдвяні вечорниці», «Щедрий вечір, добрий вечір» (щорічно на Новий рік)
 • «Как на Масляной неделе»

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Якимівського району було створено 39 виборчих дільниць. Явка на виборах складала — 47,92 % (проголосували 13 249 із 27 646 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 31,96 % (4 235 виборців); Сергій Тігіпко — 16,72 % (2 215 виборців), Юлія Тимошенко — 10,23 % (1 355 виборців), Михайло Добкін — 9,06 % (1 201 виборців), Вадим Рабінович — 8,65 % (1 146 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 2,82 %.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Херсонська область Херсонська область
(Нижньосірогозький район)
Веселівський район Мелітопольський район
Херсонська область Херсонська область
(Іванівський район)
Gray compass rose.svg Приазовський район
Херсонська область Херсонська область
(Генічеський район)
Азовське море