Якір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Якір судновий
Якір Трокмана.
Адміралтейський якір з дерев'яним штоком

Я́кір (або кі́тва) — пристосування для утримання судна чи іншого плавзасобу на місці при стоянці за рахунок взаємодії з ґрунтом чи льодом. З'єднується із судном якірним ланцюгом. Сила якоря, що тримає, у середньому в 10—12 разів більше його ваги.

Види[ред.ред. код]

За конструкцією розрізняють якоря дворогі, однорогі (льодовий якір), безрогі (мертвий якір), з нерухомими і поворотними лапами й ін.

Якір Тротмана[ред.ред. код]

У 1846 р. англієць Тротман змінив пристрій лапи якоря з хитними рогами конструкції Портера, а саме — збільшив площу шпори, приваривши її не до зовнішньої кромки рогу, а безпосередньо до нижньої сторони лапи.

З 1850 року якір з хитними рогами стали називати якорем Тротмана.

Якір відтягнення[ред.ред. код]

Якір, який використовується разом з головним якорем, коли останній не здатний зберегти необхідний натяг якірного ланцюга.

Адміралтейський якір[ред.ред. код]

Якір європейського походження з'явився приблизно в XIIIXVIII сторіччях. Це важкий кований сталевий якір, зі сталевою скобою вгорі і дерев'яним штоком над нею.

Приблизно до 1700 р. шток складався з одного шматка дерева, а пізніше його стали виготовляти, як правило, з двох дерев'яних брусків, з'єднаних сталевими смугами. Шток вставлявся в отвір нагорі веретена або охоплював його зовні, як у римського якоря.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]