Ялиця гватемальська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялиця гватемальська
Pinabete.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялиця (Abies)
Вид: Ялиця гватемальська
Біноміальна назва
Abies guatemalensis
(Rehder 1939)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Abies guatemalensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Abies guatemalensis
EOL logo.svg EOL: 1061765
IPNI: 676575-1
ITIS logo.svg ITIS: 194774
IUCN logo.svg МСОП: 42285
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 425842

Ялиця гватемальська[1] (лат. Abies guatemalensis, ісп. pinabete) — вид ялиць родини соснових. Видовий епітет вказує на Гватемалу.

Різновиди[ред. | ред. код]

Ялиця гватемальська зазвичай ділиться на два різновиди:

  • Abies guatemalensis var. guatemalensis — Сальвадор; Гватемала; Гондурас; Мексика (Чіапас, Коліма, Герреро, Мічоакан, Наяріт, Оахака, Тамауліпас), статус EN.
  • Abies guatemalensis var. jaliscana — Мексика (Халіско, Мічоакан), статус NT.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Сальвадор; Гватемала; Гондурас; Мексика (Чіапас, Коліма, Герреро, Халіско, Мічоакан, Наяріт, Оахака, Тамауліпас). Зустрічається в горах на висоті від 1800-4010 м, де відносно холодно і волого, і клімат «океанічний», при цьому більшість опадів відбувається у вигляді дощу в літній час або, туману цілий рік. Часто зустрічається на північних схилах і у вологих долинах з осадами до 1000 мм, але більшість поселень отримують 1500-3000 мм. Ялиця гватемальська зазвичай асоціюється з кількома високогірними хвойними, такими як Abies religiosa, Cupressus lusitanica, Pinus ayacahuite, Pinus hartwegii, Pinus michoacana, Pinus montezumae і Pinus pseudostrobus. На більш низьких висотах росте з Arbutus, Juniperus і Quercus у відкритих популяціях переважають Arbutus xalapensis, Baccharis vaccinioides, Cestrum guatemalense, Litsea glaucescens, Rubus trilobus, Salvia cinnabarina і Sambucus mexicana. Ялиця гватемальська зазвичай рідко поширюється і монопоселення зустрічаються рідко.

Опис[ред. | ред. код]

Утворює високе дерево 35-40 м заввишки і 1-1,5 м діаметром. Шишки з'являються нерегулярно. Первинні гілки горизонтальні. Кора чорно-коричнева, розділена на пластини. Бруньки кулясто-яйцеподібні, смолисті, до 5 мм у довжину. Листки розташовані по спіралі, лінійні, зверху темно-зелені, сизі внизу, розмір 1,5-5,5 см × 1,2-2 мм; вершина зубчаста і виїмчаста. Жіночий шишки майже сидячі, довгасто-циліндричні, вершина дещо сплющена, колір жовтувато-коричневий з фіолетовим нальотом, розмір 8-12 × 4-4,5 см. Насіння світло-коричневе, до 9 мм в довжину, крила до 15 мм у довжину. Квітну у травні-червні.

Використання[ред. | ред. код]

Прямі стебла і відносно м'яка деревина високо цінують місцеві лісоруби для різноманітних будівельних цілей, але також використовується для виготовлення інструментів й для традиційного різьблення по дереву і для виробництва деревного вугілля. Останнім часом є використання як різдвяних дерев і зелені, тобто в декоративних цілях. У Гватемала-Сіті, як було підраховано, близько 70 % з штучних ялинок виробляються з гілок ялиці гватемальської (Andersen et al. 2006).

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Вид має довгу історію експлуатації як цінне лісове дерево і для виробництва деревного вугілля, при цьому залишилися популяції обмежені кількома віддаленими гірськими хребтами з деяким захистом у національних парках або заповідниках. Проте, незаконні рубки все ще мають місце і останнім часом тенденція використання виду для різдвяних прикрас стала ринковим стимулом для браконьєрства.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]