Ялиця Нордмана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ялиця Нордмана
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялиця (Abies)
Вид:
A. nordmanniana
Біноміальна назва
Abies nordmanniana
(Stev.) Spach, 1841

Ялиця кавказька[2] або ялиця Нордмана[3] (Abies nordmanniana) — вид хвойних дерев родини соснові (Pinaceae).

Поширення[ред. | ред. код]

Природний ареал — гори східного Причорномор'я: Туреччина, Грузія, Північний Кавказ, північна Вірменія і північний захід Азербайджану.

Опис[ред. | ред. код]

Дерево мало відрізняється від ялиці білої, але вважається більш декоративним. Кора світло-сіра матова, спочатку гладка, у старих дерев розсічена на плитки або пластинки, з невеликими тріщинами і еліптичними слідами від опалих сучків, ближче до землі — сіро-бура. Стовбур прямий, гілки трохи підняті. Гілки середнього ярусу горизонтальні, розташовуються щільніше, ніж у ялиці білої. Верхні гілки менш висхідні, ніж у ялиці білої. Молоді пагони жовтувато-зелені, запушені, коротко-волосисті, рідше голі, блискучі, з великою кількістю сплячих бруньок, пізніше пагони коричнево-бурі, голі. Пагони блискучі, жовто-зеленого або світло-коричневого кольору, яйцювато-конічні, не смолисті, слабо запушені, іноді голі смолисті. Лусочки пагонів кілеваті і слабо-запушені, щільно прилягають один до одного. Хвоя сильно блискуча, темно-зелена, по краю загорнута вниз, з нижньої сторони сіра з двома білуватими смужками, на бічних гілках росте гребінчасто. На безплідних пагонах крім дворядних або дельтоподібно піднятих голок маються ще голки поздовжньо розташовані і притиснуті до пагонів, причому нижня сторона звернена до пагона, від чого голки біля основи скручуються. У ялиці європейської такого не спостерігається, у неї всі хвоїнки поздовжньо розташовані. Хвоя тримається 10-13 років. Хвоїнки завдовжки 15-40 мм, шириною 2,5-3 мм, притуплені, рідше виїмчасті, з борозенками з обох сторін, при розтиранні мають фруктовий запах, смоляні ходи в епідермісі. Цвіте у квітні — на початку травня. Чоловічі колоски червонуваті. Жіночі колоски утворюються тільки у верхівковій зоні крони дорослих дерев, мають зеленувате забарвлення, трохи опуклі з боків. Шишки великі, сидячі, до 20 см завдовжки і до 4,5-5 см ширини, яйцювато-довгасті, циліндричні, спочатку блідо-зелені, в більшості білі від рясних випотів смоли. Зрілі шишки темно-коричневого кольору і покриті смолою. Насінні луски широкі, зверху цілокраї, ніжно-повстяні. Покривні луски великі, лінійно-лопатеві, біля основи звужені, догори розширюються, з довгими висхідними назовні і загорнутими всередину відростками.[4]

Екологічна властивість[ред. | ред. код]

Живе 500—800 років. Швидкозростаюча, зберігає приріст до глибокої старості. Утворює на Кавказі по головних хребтах і на Малому Кавказі (у гірських районах) темнохвойні ліси за участю бука. Також в Туреччині утворює чисті смерекові ліси або змішані з ялиною, східною осикою, кленом, горобиною[5] . Пояс цих лісів простягається від 1200 до 2000 метрів над рівнем моря. Вітростійка, вимоглива до вологості і чистоти повітря. Винятково тіневитривала, але добре росте і на освітлених місцях, теплолюбна. Стійка до пошкоджень морозами до −30 °C. Ґрунти воліє свіжі, суглинні, глибокі, родючі, проте здатна рости і на вапняних ґрунтах. Має добре розвинену кореневу систему. Дерева регулярно плодоносять.

Застосування[ред. | ред. код]

Має високоякісну деревину для паперової промисловості та будівництва. Використовується у ландшафтному будівництві. Вкрай декоративна рослина завдяки стрункості та високій пірамідальній темній густій ​​кроні.[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Knees, S. & Gardner, M. (2011) Abies nordmanniana: інформація на сайті МСОП (англ.) 17 серпня 2022
  2. Abies nordmanniana // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987.
  4. Western Caucasus WHA, IUCN Technical Evaluation. Архів оригіналу за 13 серпня 2012. Процитовано 22 квітня 2014. 
  5. Tarkhnishvili D, Gavashelishvili A, Mumladze L. (2012). Palaeoclimatic models help to understand current distribution of Caucasian forest species. Biol. J. Linn. Soc. (105): 231–248. Архів оригіналу за 7 грудня 2013. Процитовано 5 листопада 2013. 
  6. RHS Plant Selector Abies nordmanniana 'Golden Spreader' AGM / RHS Gardening. Apps.rhs.org.uk. Архів оригіналу за 5 листопада 2013. Процитовано 5 листопада 2013.