Ялиця прекрасна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялиця прекрасна
Гай ялиці прекрасної, Національний парк Йосеміті
Гай ялиці прекрасної, Національний парк Йосеміті
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Coniferopsida)
Порядок: Хвойні (Coniferales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялиця (Abies)
Вид: Ялиця прекрасна
Біноміальна назва
Abies magnifica
A.Murray, 1863
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Abies magnifica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Abies magnifica
EOL logo.svg EOL: 1061727
IPNI: 325664-2
ITIS logo.svg ITIS: 181834
IUCN logo.svg МСОП: 42290
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3320

Ялиця прекрасна (Abies magnifica A. Murray) — дерево з роду ялиця родини соснових (Pinaceae).

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Дерево заввишки до 57 м, товщина стовбура до 250 см. Крона вузька конусоподібна. Кора сірувата, тонка, з віком товщає і має глибокі тріщини і нарости, які часто в 4 рази ширші, ніж тріщини; пластинки червонуваті. Гілки у верхній частині крони направлені вгору, в ніжней — вниз; гілочки другого порядку розташовані супротивно або мутовчато, ясно-жовті або жовтувато-коричневі, протягом перших 1-2 років мають червонувате опушування.

Бруньки зовнішні або приховані в листі, зазвичай темно-коричневі, яйцевидні, маленькі, не смолянисті або з крапелькою смоли на кінці, на кінці закруглені; основні луски короткі, широкі, рівномірно-трикутні, густо опушені, не смолянисті, краї цельнокрайниє або городчатиє, на закінченні гострі. Листя (хвоя) завдовжки 2-3,7 см, завтовшки 2 мм, переважно однорядні, гнучкі, пахнуть камфорой; у середній частині часто притиснуті до гілочки на 2-3 мм, на кінцях відходять; у поперечному перетині плоскі або у плодовитих гілок у вигляді трапеції. На нижній частині листа видно дві сірувато-зелені смужки, кожна з 4-5 продиховими лініями. Верхня частина листа варіює від синій-зеленого до сріблясто-сірого кольору, має одну сірувато-зелену смугу, іноді роздвоєну ближче до верхівки. Смуга має 10, рідше за 8-13 устячкових лінії в середині листка. На кінці листя закруглене, або на плодовитих гілках декілька загострені; біля країв і нижнього шару епідермісу має смолянисті бороздки.

Чоловічі шишки під час запилення фіолетові або червонувато-коричневі. Жіночі шишки яйцевидно-циліндрові, завдовжки 15-20 см, завтовшки 7-10 см; на початку фіолетові, потім жовтувато- або зеленувато-коричневі, бесчерешковиє, на кінці округлі. Луски шишок 3 x 4 см, пухнасті; мають притиснуті або виступаючі приквітки, що обволікають луски. Насіння 15 мм завдовжки, 6 мм завширшки, темно-червонувато-коричневі, мають крило, по довжині порівнянне з сім'ям; насінневих бруньок 7-8.

Відмінність від схожих видів[ред. | ред. код]

Ялиця прекрасна схожа з ялицею благородною (A. procera), яка змінює її на північ від Каскадних гір. Розрізнити їх можна по будові листя: у ялиці благородної листя у верхній частині крони має подовжню канавку в середній частині, тоді як у ялиці прекрасною вона відсутня. У ялиці прекрасної листя як правило розташоване менш близько один від одного.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

У природі ялиця прекрасна росте на заході США, в горах південного заходу Орегона, Невади і Каліфорнії на висоті 1400—2700 м над рівнем моря в змішаних хвойних лісах.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Farjon, A. (2013) Abies magnifica: інформація на сайті МСОП (версія 2013.1) (англ.) 03 March 2011

Посилання[ред. | ред. код]