1 гривня (банкнота)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1 гривня
Країна  Україна
Вартість 1 ₴
Висота 63 мм
Ширина 118 мм
Елементи захисту захисне волокно, водяний знак, захисна стрічка
Тип паперу спеціальний нетонований
Роки друку 1992—2018 (всі типи банкнот)
Лицьова сторона
Дизайн Володимир Великий
Рік дизайну 2014
Зворотна сторона
Дизайн Місто Володимира
Рік дизайну 2014
CMNS: 1 гривня у Вікісховищі
Зовнішні відеофайли
Графічний ролик-розповідь про 1 гривню на YouTube

1 гривня — найменші за номіналом банкноти в грошовому обігу сучасної України, введені в обіг Національним банком 1996 року. Знаходиться в обігу разом з одногривневими монетами. З 2018 року одногривневі банкноти поступово вилучаються та замінюються в обігу монетами відповідного номіналу.

Історія[ред. | ред. код]

Див. також: 1 гривня (монета)

Рішення щодо випуску банкнот-гривень було прийнято Верховною Радою УРСР ще у вересні 1991 року, після проголошення Україною незалежности у серпні того року на тлі розпаду Радянського Союзу[1]. Однак перед введенням гривні спочатку, 1992 року, була запроваджена перехідна тимчасова валюта — купонокарбованець. Перші банкноти-гривні були випущені Нацбанком України в обіг лише через 4 роки, під час грошової реформи 1996 року, протягом 2—16 вересня[1].

Зі слів автора перших банкнот сучасної України Василя Лопати, у квітні 1991 року відомих художників УРСР запросили для участі в розробці ескізів нової української валюти[2]. До складу колективу з розробки ескізів увійшли народний художник України Олександр Данченко, заслужений діяч мистецтв України Василь Перевальський, заслужені художники України: Володимир Юрчишин, Сергій Якутович і сам Василь Лопата. Робота по створенню банкнот проходила під егідою комісії Верховної Ради України з питань економічних реформ та управління народним господарством, а також комісії з питань культури й духовного відродження. У цій роботі взяли участь народні депутати України: Лесь Танюк, Павло Мовчан, Дмитро Павличко, Володимир Яворівський, Іван Заєць й інші. Ескізи банкнот розглядала Президія Верховної Ради під головуванням Леоніда Кравчука, який затвердив ескізи, підготовлені Василем Лопатою[2].

Загалом, з 1996 року Нацбанком України було введено в обіг три покоління одногривневих банкнот. Через відсутність необхідного для цього обладнання — напочатку 1990-х років банкноти доводилося друкувати у Канаді та Великій Британії. Надалі, починаючи з середини 1990-х років — вони вже друкувалися в Україні. Всі покоління є різними за дизайном, зокрема: різноманітними не лише за коліром та малюнком, але і за розміром — якщо перші дві серії мали однаковий розмір, то у третій його вже зменшили; крім цього, з кожною наступною серією — ускладнювался система їхнього захисту від підробки[3].

14 березня 2018 року Нацбанк оголосив про введення в обіг монет номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень, які поступово замінять банкноти відповідних номіналів, і одногривневі у тому числі. Монети номіналами 1 та 2 гривні були введено в обіг 27 квітня 2018 року, монети у 5 гривень — 20 грудня 2019 року, а монети у 10 гривень — 3 червня 2020 року[4][5]. Причиною цього рішення стало те, що паперові банкноти слугують лише рік, тоді як монети — до 20 років. Відповідно це дозволило економити щороку до 1 млрд гривень. Щороку Нацбанк вилучав з обігу близько 800 млн штук зношених банкнот. Причому половина з них — номіналом від 1 до 10 гривень[4]. З 1 жовтня 2020 року Нацбанк розпочав поступове вилучення з обігу одногривневих банкнот третього покоління[6][7]. Ці банкноти перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правлінням Нацбанку щодо їх повного вилучення[8].

Також, 2020 року, з метою поліпшення організації готівкового обігу, Нацбанк заявив про вилучення з обігу банкнот, випущених до 2003 року, тобто банкнот першого (1992 року випуску) та другого покоління (1994—2001 років випуску). З 1 жовтня того року ці банкноти перестали бути законним засобом платежу[9][10].

Одногривневі банкноти третього покоління після оголошення початку вилучення з обігу залишаються дійсним платіжним засобом. Ними можна продовжувати розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати. Водночас, потрапляючи в банки, вони більше не повертаються в готівковий обіг, а вилучаються банками та передаються до Нацбанку для утилізації. Після встановленої Нацбанку дати банкноти перестають бути платіжним засобом; усі магазини, ресторани, заклади сфери побуту не приймають їх під час готівкових розрахунків за товари та послуги; встановлюється часовий період для обміну на платіжні банкноти та монети у банках[4].

Опис випусків банкнот[ред. | ред. код]

Загальне оформлення[ред. | ред. код]

Одногривневі банкноти всіх поколіннь традиційно містять на аверсі графічний портрет Володимира Святославича (960/963 — 1015) — великого князя київського (979—1015), князя новгородського (970—988), хрестителя Русі; а реверс — руїни Херсонеса ((перша та друга серії), античного і візантійського міста-держави в південно-західній частині Криму), або Град Володимира (київського дитинця кінця X — 1-ї половини XIII століть, збудованого під час правління князя)[11].

Банкноти мали написи «Національний банк України» та «Україна» (крім третього покоління). Крім підпису Голів Нацбанку України, банкноти першого покоління мали десятизначні номери, а всіх наступних поколіннь — дволітерні-семизначні номери. Вони друкуються на спеціальному білому папері, що має відтінок, який відповідає основному кольору банкноти[11].

Елементи захисту[ред. | ред. код]

Нацбанк випускає банкноти, що мають сучасний дизайн та надійний захист від підроблення[12]. Наявні елементи захисту на 2-гривневих банкнотах дозволяють гарантовано виявляти підроблені грошові знаки як при уважному візуальному та тактильному контролі без застосування спеціальних детекторів, так і за допомогою спеціального обладнання, що дозволяє перевіряти справжність банкнот в ультрафіолетовому та інфрачервоному діапазонах спектру[13].

Елементи захисту одногривневих банкнот
Елементи захисту Перше покоління Друге покоління Третє покоління
Водяний знак Так Так Так
Захисна стрічка Так Так Так
Суміщений малюнок Ні Так Так
Антисканерна сітка Так Так Так
Мікротекст Так Так Так
Видимі захисні волокна Так Так Так
Флуоресцентний номер Так Так Так
Магнітний номер Так Так Так
Прихований номінал Так Так Так
Флуоресцентний друк Так Так Так
Високий друк Так Так Так
Орловський друк Так Так Так


Деякі елементи захисту одногривневих банкнот:

Перелік випусків[ред. | ред. код]

Банкноти першого покоління[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися канадською фірмою «Canadian Bank Note Company[en]» 1992 року. Вони мали водяний знак у формі тризубів, зображених світлими лініями, розташованими по всій площі купюр. Авторами ескізу банкнот є художники Василь Лопата й Борис Максимов[11].

Номер на банкнотах завжди починалися з одиниці. Розмежувати номери з підписами Вадима Гетьмана і Віктора Ющенка не було можливим, тому що номери ставилися на вже віддрукованих банкнотах обох типів[14].

Банкноти ввели в обіг 1996 року. З 2003 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[11].

Випуски одногривневих банкнот першого покоління[15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[16]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
неплатіжності
Вадим
Гетьман
135 × 70 Оливковий Володимир Великий Руїни Херсонеса 1992 2 вересня
1996
15 липня
2003
1 жовтня
2020
Віктор
Ющенко

Банкноти другого покоління[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися Банкнотно-монетним двором Нацбанку України (надалі всі українські банкноти друкувалися лише на цьому підприємстві) у 1994 і 1995 роках[11].

Випуск 1994 року мав захисну стрічку із повторюваним словом «Україна», а випуск 1995 року — з повторюваним словом «1 гривня». Цей елемент захисту розміщувався вертикально у товщі паперу між водяним знаком та портретом й виготовлявся із полімерної металізованої кодованої стрічки шириною близько 1,3 мм, яка проглядалася при розгляді банкноти проти світла як темна смужка з видимим прозорим написом[17]. Іншими нововведеннями стали: водяний знак у вигляді портрету Володимира Великого, розташований у білому полі ліворуч купюри; суміщений малюнок[11].

Банкноти ввели в обіг 1996 року. З 2004 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[11].

Випуски одногривневих банкнот другого покоління[15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[16]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
неплатіжності
Віктор
Ющенко
133 × 66 Зелено-коричневий Володимир Великий Руїни Херсонеса 1994 2 вересня
1996
1 грудня
2004
1 жовтня
2020
Віктор
Ющенко
1995 1 вересня
1997

Банкноти третього покоління (1-й тип)[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися у 2004 і 2005 роках[11]. Одними із нововведень серії стало: крім появи на реверсі — зображення Граду Володимира в Києві — на аверсі, біля портрету Володимира Великого, з'явилося зображення святих; водяний знак представлений, крім портрету Володимира Великого, символом гривні; вживлена в папір захисна стрічка з написом «1 ГРН» і тризубом.

Київського князя, Володимира Великого, на банкнотах третього покоління почали зображувати з бородою, хоча сам він її ніколи не мав[18][3].

Банкноти ввели в обіг 2004 року. З 2020 року банкноти почали поступово вилучатися, хоча вони зникли з обігу набагато раніше[11].

Випуски одногривневих банкнот третього покоління першого типу[15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[16]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
статус
Сергій
Тігіпко
118 × 63 Сіро-зелений Володимир Великий Град Володимира (Київ) 2004 1 грудня
2004
1 жовтня
2020
В обігу
Володимир
Стельмах
2005 1 березня
2005

Банкноти третього покоління (2-й тип)[ред. | ред. код]

Банкноти третього покоління другого типу друкувалися у 2006, 2011, 2014 і 2018 (у нерозрізаних аркушах) роках. На відміну від першого типу, ці банкноти, хоча і містили аналогічне попереднім випускам оформлення, але вони мали не сіро-зелений, а жовто-блакитний основний колір і виготовлялися на спеціальному нетонованому папері. Вони мали ті ж самі елементи захисту що і попередні випуски.

Банкноти другого типу були введені в обіг 22 травня 2006 року. Наразі знаходяться в обігу. З 2020 року вони почали поступово вилучатися з обігу[3].

Випуски одногривневих банкнот третього покоління другого типу[15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[16]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
статус
Володимир
Стельмах
118 × 63 Жовто-синій Володимир Великий Град Володимира (Київ) 2006 22 травня
2006
1 жовтня
2020
В обігу
Сергій
Арбузов
2011 1 вересня
2011
Валерія
Гонтарева
2014 22 грудня
2014
Яків
Смолій
2018 В обігу не були

Банкноти у нерозрізаних аркушах[ред. | ред. код]

У зв'язку з підвищеним попитом на нерозрізані аркуші банкнот гривні та численними заявками юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо їх придбання, Нацбанк провів електронний біржовий аукціон із продажу нерозрізаних аркушів банкнот третього покоління номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень (розпорядження Нацбанку від 29 грудня 2018 року № 1803-ра).

Електронний аукціон № Е-15 був проведений 24 січня 2019 року об 11:00 годині Універсальною товарною біржею «Контрактовий дім УМВБ»[19].

Окрім цього, Нацбанк з 1 лютого 2019 року приймав онлайн-замовлення на нерозрізані аркуші банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень (по 60 банкнот у кожному цілому друкарському аркуші)[19].

Відповідні нерозрізані аркуші банкнот номіналів 1 та 2 гривні випускалися з підписом тодішнього Голови Правління Нацбанку Якова Смолія, із датою «2018». Дані банкноти представлені серією «ЮК»[19].

Враховуючи політику Нацбанку щодо вилучення банкнот української гривні низьких номіналів, дані банкноти номіналами 1 та 2 гривні представлені, для колекціонерів, лише у вигляді цілих нерозрізаних аркушів банкнот, без поштучного випуску для масового обігу[20].

Кількість банкнот в обігу[ред. | ред. код]

Станом на 1 липня 2023 року в обігу в Україні перебувало 371,3 млн штук одногривневих банкнот, що складає 13,8 % від загальної кількості банкнот всіх номіналів[21].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Історія національної валюти України bank.gov.ua Процитовано 7 листопада 2023
  2. а б Лопата, сучасна українська гривня та Чернігівщина cheline.com.ua 22 березня 2024
  3. а б в Національний банк України — Гривня — Про банкноти — 1 гривня bank.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
  4. а б в Національний банк презентував нові обігові монети. Архів оригіналу за 30 серпня 2018. Процитовано 14 березня 2018.
  5. Нова монета номіналом 10 гривень з'явиться в обігу в червні [Архівовано 10 травня 2020 у Wayback Machine.] // Офіційне Інтернет-представництво Національного банку України, 29 квітня 2020 р.
  6. Постанова Правління НБУ від 06.08.2020 № 115 «Про поступове вилучення з готівкового обігу банкнот номіналами 1 і 2 гривні зразків 2003—2007 років та обігових монет номіналом 1 гривня, виготовлених до 2018 року» zakon.rada.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
  7. Банкноти 5, 10, 20 та 100 гривень попереднього покоління поступово замінюватимуться в обігу на оновлені // Свйт НБУ, 11 жовтня 2022 р.
  8. Національний банк України — Гривня — Про банкноти bank.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
  9. Національний банк України. Лист N 11-111/5661-22932 «Про вилучення з обігу банкнот зразків до 2003 року». 10.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
  10. Правління Національного банку України. Постанова N 738 «Про вилучення з готівкового обігу банкнот випуску 1996 та 2001 років номінальною вартістю 50, 100 та 200 гривень». 14.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
  11. а б в г д е ж и к Банкнота номіналом 20 гривень bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
  12. Національний банк України — Про банкноти bank.gov.ua Процитовано 6 листопада 2023
  13. Вісім питань про рівень захищеності грошей expla.bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
  14. 1 гривна 1992 года. Архів оригіналу за 6 січня 2014. Процитовано 6 лютого 2011.
  15. а б в г Банкноти України. Архів оригіналу за 12 липня 2013. Процитовано 1 квітня 2013.
  16. а б в г Дмитро Харітонов. Банкноти України. — Київ : Купола, 2005. — 112 с. — ISBN 966-8679-03-2.
  17. Лист НБУ № 11-311/274-6022 від 15.08.97 «Про введення в обіг банкнот номіналу 1 гривня та банкнот номіналом 2, 5, 10 та 20 гривень зразка 1995 року» zakon1.rada.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
  18. Як штабіст Януковича відростив бороди Великим Київським князям. Архів оригіналу за 19 травня 2015. Процитовано 19 травня 2015.
  19. а б в Національний банк проведе електронний біржовий аукціон із продажу нерозрізаних аркушів банкнот. bank.gov.ua. Архів оригіналу за 12 лютого 2019. Процитовано 10 лютого 2019.
  20. On-line замовлення. bank.gov.ua. Архів оригіналу за 28 серпня 2018. Процитовано 10 лютого 2019.
  21. Готівковий обіг в Україні на 01 жовтня 2023 року bank.gov.ua Процитовано 5 листопада 2023

Література[ред. | ред. код]

  • Паперові гроші України з 1990 р. Каталог / за ред. М. Загреби, С. Яценка. — Київ: 2021—160 с. ISBN 978-617-95147-0-8

Посилання[ред. | ред. код]