2 гривні (банкнота)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з 2 гривні)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
2 гривні
Країна Україна
Вартість2 ₴
Висота63 мм
Ширина118 мм
Елементи захистузахисне волокно, водяний знак, захисна стрічка
Тип паперуспеціальний тонований
Роки друку1992—2018 (всі серії)
Лицьова сторона
Лицьова сторона
Лицьова сторона
ДизайнЯрослав Мудрий
Рік дизайну2004
Зворотна сторона
Зворотна сторона
Зворотна сторона
ДизайнСофійський собор
Рік дизайну2004
CMNS: 2 гривні у Вікісховищі
Зовнішні відеофайли
Графічний ролик-розповідь про 2 гривні на YouTube

2 гривні — українські банкноти, що вводилися в обіг Нацбанком України з 1996 року. Знаходиться в обігу разом з двохгривневими монетами. З 2018 року двохгривневі банкноти поступово вилучаються та замінюються в обігу монетами відповідного номіналу. Крім цього, цей номінал між 1918—1920 роками випускала УНР.

Історія

[ред. | ред. код]
Див. також: 2 гривні (монета)

Після проголошення Української Народної Республіки (УНР) третім універсалом Центральної Ради у листопаді 1917 року почалася активна розробка власної валюти. Створенням своєї фінансової системи і грошових знаків, як ще одного чинника державотворення, опікувався Генеральний секретаріат фінансів та промисловості на чолі з Михайлом Туган-Барановським.[1] 1 січня 1918 року Центральна Рада ухвалила «Тимчасовий закон про випуск державних кредитових білетів УНР». Першими українськими грошима стали банкноти «100 карбованців», оформлені художником-графіком Георгієм Нарбутом. Після проголошення самостійності УНР та з огляду на часті випадки фальшування нової купюри (яка робилася зі звичайного паперу, не мала захисних водяних знаків; окрім того більшовики, тікаючи з Києва, викрали і вивезли до Москви кліше грошового білета), Центральна Рада 1 березня 1918 року ухвалила закон «Про грошову одиницю, биття монети та друк кредитових державних білетів». Запроваджувалася нова грошова одиниця — гривня, «що має містити 8,712 долі щирого золота; гривня ділиться на 100 шагів; 2 гривні відповідають одному карбованцеві емісії 1917 р.».[1] Загалом, серед інших номіналів, УНР 1918 року вводила в обіг двохгривневі лише одного зразка. З настанням радянського періоду в історії України, гроші у гривневому найменуванні зникли з обігу аж до середини 1990-х років. На початку 1920-х років, після розпуску УНР, Раднаркомом на землях Радянської України були запроваджені перші радянські карбованці (так звані «більшовицькі тисячки»)[2].

Сучасна Україна

[ред. | ред. код]

У вересні 1991 року, після проголошення Україною незалежности у серпні того року на тлі розпаду Радянського Союзу, Верховною Радою УРСР було прийнято рішення щодо випуску банкнот-гривень[3]. Однак перед введенням гривні спочатку, 1992 року, була запроваджена перехідна тимчасова валюта — купонокарбованець. Перші банкноти-гривні були випущені Нацбанком України в обіг лише через 4 роки, під час грошової реформи 1996 року, протягом 2—16 вересня[3].

Зі слів автора перших банкнот сучасної України Василя Лопати, у квітні 1991 року відомих художників УРСР запросили для участі в розробці ескізів нової української валюти[4]. До складу колективу з розробки ескізів увійшли народний художник України Олександр Данченко, заслужений діяч мистецтв України Василь Перевальський, заслужені художники України: Володимир Юрчишин, Сергій Якутович і сам Василь Лопата. Робота по створенню банкнот проходила під егідою комісії Верховної Ради України з питань економічних реформ та управління народним господарством, а також комісії з питань культури й духовного відродження. У цій роботі взяли участь народні депутати України: Лесь Танюк, Павло Мовчан, Дмитро Павличко, Володимир Яворівський, Іван Заєць й інші. Ескізи банкнот розглядала Президія Верховної Ради під головуванням Леоніда Кравчука, який затвердив ескізи, підготовлені Василем Лопатою[4].

Загалом, з 1996 року Нацбанком України було введено в обіг три покоління двогривневих банкнот. Через відсутність необхідного для цього обладнання — напочатку 1990-х років банкноти доводилося друкувати у Канаді та Великій Британії. Надалі, починаючи з середини 1990-х років — вони вже друкувалися в Україні. Всі покоління є різними за дизайном, зокрема: різноманітними не лише за коліром та малюнком, але і за розміром — якщо перші дві серії мали однаковий розмір, то у третій його вже зменшили; крім цього, з кожною наступною серією — ускладнювался система їхнього захисту від підробки[5].

14 березня 2018 року Нацбанк оголосив про введення в обіг монет номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень, які поступово замінять банкноти відповідних номіналів, і двохгривневі у тому числі. Монети номіналами 1 та 2 гривні були введено в обіг 27 квітня 2018 року, монети у 5 гривень — 20 грудня 2019 року, а монети у 10 гривень — 3 червня 2020 року[6][7]. Причиною цього рішення стало те, що паперові банкноти слугують лише рік, тоді як монети — до 20 років. Відповідно це дозволило економити щороку до 1 млрд гривень. Щороку Нацбанк вилучав з обігу близько 800 млн штук зношених банкнот. Причому половина з них — номіналом від 1 до 10 гривень[6]. З 1 жовтня 2020 року Нацбанк розпочав поступове вилучення з обігу всіх банкнот третього покоління[8][9]. Ці банкноти перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правлінням Нацбанку щодо їх повного вилучення[10].

Також, 2020 року, з метою поліпшення організації готівкового обігу, Нацбанк заявив про вилучення з обігу банкнот, випущених до 2003 року, тобто банкнот першого (1992 року випуску) та другого покоління (1994—2001 років випуску). З 1 жовтня того року ці банкноти перестали бути законним засобом платежу[11][12].

Двохгривневі банкноти третього покоління після оголошення початку вилучення з обігу залишаються дійсним платіжним засобом. Ними можна продовжувати розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати. Водночас, потрапляючи в банки, вони більше не повертаються в готівковий обіг, а вилучаються банками та передаються до Нацбанку для утилізації. Після встановленої Нацбанку дати банкноти перестають бути платіжним засобом; усі магазини, ресторани, заклади сфери побуту не приймають їх під час готівкових розрахунків за товари та послуги; встановлюється часовий період для обміну на платіжні банкноти та монети у банках[6].

Опис випусків УНР

[ред. | ред. код]

17 жовтня 1918 року УНР ввела в обіг перші 2-гривневі банкноти, які були надруковані у Берліні. Автором ескізу 2 гривень був відомий художник Георгій Нарбут, у ньому він використав орнаменти українських книжкових гравюр XVII століття[1].

Дизайн банкноти, оздобленої досить простим геометричним орнаментом, виконав Василь Кричевський (на що вказували дві літери на лицьовій стороні: «ВК»). Банкнота друкувалася на жовтуватому папері, що мав водяні знаки у вигляді чергування кілець і хрестів[13].

Зворотній бік банкноти містив текст: «Державні кредитові білєти Української Народньої Республіки забезпечується всім державним майном Республіки. Державні кредитові білєти Української Народньої Республіки ходять нарівні з золотою монетою. За фальшування державних кредитових білєтів виновних карається позбавленням прав і тюрмою».

Банкноти були введені в грошовий обіг на території України 17 жовтня 1918 року й були вилучені протягом першої половини 1920-х років[1].

Випуски двохгривневих банкнот зразка 1918 року[14][15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[15]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
неплатіжності
В. Ігнатович
М. Таранов
118 × 70 Зелено-коричневий Геометричний орнамент Геометричний орнамент 1918 1918 після 1924

Опис випусків сучасної України

[ред. | ред. код]

Загальне оформлення

[ред. | ред. код]

2-гривневі банкноти всіх поколіннь традиційно містять на аверсі графічний портрет Ярослава Мудрого (983/987 — 1054) — Великого князя київського (1015–1018, 1019–1054), Князя ростовського (988–1010) і новгородського (1010–1034); а реверс — Софійський собор, заснованого ХІ століття[16].

Банкноти мали написи «Національний банк України» та «Україна» (крім третього покоління). Крім підпису Голів Нацбанку України, банкноти першого покоління мали десятизначні номери, а всіх наступних поколіннь — дволітерні-семизначні номери. Вони друкуються на спеціальному білому папері, що має відтінок, який відповідає основному кольору банкноти[16].

Елементи захисту

[ред. | ред. код]

Нацбанк випускає банкноти, що мають сучасний дизайн та надійний захист від підроблення[17]. Наявні елементи захисту на 2-гривневих банкнотах дозволяють гарантовано виявляти підроблені грошові знаки як при уважному візуальному та тактильному контролі без застосування спеціальних детекторів, так і за допомогою спеціального обладнання, що дозволяє перевіряти справжність банкнот в ультрафіолетовому та інфрачервоному діапазонах спектру[18].

Елементи захисту 2-гривневих банкнот
Елементи захисту Перше покоління Друге покоління Третє покоління
Водяний знак Так Так Так
Захисна стрічка Так Так Так
Рельєфні елементи Так Так Так
Суміщений малюнок Ні Так Так
Райдужний друк Ні Ні Так
Антисканерна сітка Так Так Так
Кодоване латентне зображення Ні Ні Так
Мікротекст Так Так Так
Знак для сліпих Ні Так Так
Видимі захисні волокна Так Так Так
Невидимі захисні волокна Ні Так Так
Флуоресцентний номер Так Так Так
Магнітний номер Так Так Так
Прихований номінал Так Так Так
Флуоресцентний друк Так Так Так
Високий друк Так Так Так
Орловський друк Так Так Так
Оптично-змінний елемент Ні Ні Так


Деякі елементи захисту 2-гривневих банкнот:

Перелік випусків

[ред. | ред. код]

Банкноти першого покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися канадською фірмою «Canadian Bank Note Company[en]» 1992 року. Вони мали водяний знак у формі тризубів, зображених світлими лініями, розташованими по всій площі купюр. Авторами ескізу банкнот є художники Василь Лопата й Борис Максимов[16].

Номер на банкноті завжди починався з двійки. Розмежувати номера з підписом Володимира Матвієнка, Вадима Гетьмана й Віктора Ющенка було неможливо, тому що номери ставилися на вже віддрукованих банкнотах обох видів[19].

Банкноти ввели в обіг 2 вересня 1996 року. З 2003 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[16].

Випуски 2-гривневих банкнот першого покоління[14][15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[15]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
неплатіжності
Володимир
Матвієнко
135 × 70 Коричневий Князь Ярослав Мудрий Київський Софійський собор 1992 2 вересня
1996
15 липня
2003
1 жовтня
2020
Вадим
Гетьман
Віктор
Ющенко

Банкноти другого покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися Банкнотно-монетним двором Нацбанку України (надалі всі українські банкноти друкувалися лише на цьому підприємстві) у 1995 і 2001 роках[16].

Одними із нововведень серії стало: вживлена у папір захисна стрічка з повторюваним написом «2 гривні»; водяний знак у вигляді портрету Ярослав Мудрого, розташований у білому полі ліворуч купюри; знак для сліпих; суміщений малюнок[16].

Банкноти ввели в обіг 1997 року. З 2004 року вони почали вилучатися з обігу, а 2020-го — перестали бути законним платіжним засобом[16].

Випуски 2-гривневих банкнот другого покоління[14][15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[15]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
неплатіжності
Віктор
Ющенко
133 × 66 Помаранчево-коричневий Князь [[Ярослав
Мудрий]]
Київський Софійський собор 1995 1 вересня 1997 28 вересня
2004
1 жовтня
2020
Володимир
Стельмах
2001 6 липня 2001

Банкноти третього покоління

[ред. | ред. код]

Банкноти цієї серії друкувалися у 2004, 2005, 2011, 2013 і 2018 (у нерозрізаних аркушах) роках[16]. Одними із нововведень серії стало: на аверсі, біля портрету Ярослава Мудрого, з'явилася грошова одиниця гривня періоду його правління й слова князя: «Якщо будете жити в любові між собою, і Бог буде з вами»; а на реверсі — праворуч від Софійського собору розміщена художня композиція, що включає військове спорядження, предмети побуту й елементи декору часів правління князя, а також збірка законів «Руська Правда»; водяний знак представлений, крім портрету Ярослава Мудрого, символом гривні; вживлена в папір захисна стрічка з написом «2 ГРН», тризубом, і цифрою «2» у два рядки; кодоване латентне зображення[16].

Банкноти ввели в обіг 2004 року. З 2020 року банкноти почали поступово вилучатися, хоча вони зникли з обігу набагато раніше[16].

Випуски 2-гривневих банкнот третього покоління[14][15]
Зображення Підпис Розміри
(мм)
Основний
колір[15]
Опис Дата
Аверс Реверс Аверс Реверс першого друку випуску початок
вилучення
Статус
Сергій
Тігіпко
118 × 63 Жовто-коричневий Князь Ярослав Мудрий Київський Софійський собор 2004 28 вересня
2004
1 жовтня
2020
В обігу
Володимир
Стельмах
2005 10 червня
2005
Сергій
Арбузов
2011 1 грудня
2011
Ігор
Соркін
2013 1 квітня
2014
Яків
Смолій
2018 В обігу не були

Випуск у нерозрізаних аркушах

[ред. | ред. код]

У зв'язку з підвищеним попитом на нерозрізані аркуші банкнот гривні й численними заявками юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців щодо їх придбання, Національний банк України провів електронний біржовий аукціон із продажу нерозрізаних аркушів банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень (розпорядження НБУ від 29.12.2018 № 1803-ра).

Електронний аукціон № Е-15 був проведений 24 січня 2019 року об 11:00 Універсальною товарною біржею «Контрактовий дім УМВБ».[20]

Окрім того, Національний банк України з 1 лютого 2019 року приймав on-line замовлення на нерозрізані аркуші банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень (по 60 банкнот у кожному цілому друкарському аркуші).[21]

Відповідні нерозрізані аркуші банкнот номіналів 1 та 2 гривні випускалися з підписом нинішнього Голови Правління Національного банку України Якова Смолія, на яких проставлена дата випуску — 2018 рік. Дані банкноти представлені серією «ЮК».

Ураховуючи політику Національного банку України щодо вилучення банкнот української гривні низьких номіналів, дані банкноти номіналами 1 та 2 гривні представлені, для колекціонерів, лише у вигляді цілих нерозрізаних аркушів банкнот, без поштучного випуску для масового обігу.

Кількість банкнот в обігу

[ред. | ред. код]

Станом на 1 липня 2023 року в обігу в Україні перебувало 147,2 млн штук 2-гривневих банкнот, що складає 5,5 % від загальної кількості банкнот всіх номіналів[22].

Література

[ред. | ред. код]
 • Паперові гроші України з 1990 р. Каталог / за ред. М. Загреби, С. Яценка. — Київ: 2021—160 с. ISBN 978-617-95147-0-8

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г 1918 — закон про грошову одиницю УНР uinp.gov.ua Процитовано 11 серпня 2023
 2. «Грошові знаки та монети України» shron1.chtyvo.org.ua Процитовано 21 грудня 2023
 3. а б Історія національної валюти України bank.gov.ua Процитовано 7 листопада 2023
 4. а б Лопата, сучасна українська гривня та Чернігівщина cheline.com.ua 22 березня 2024
 5. Національний банк України — Гривня — Про банкноти — 2 гривні bank.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
 6. а б в Національний банк презентував нові обігові монети. Архів оригіналу за 30 серпня 2018. Процитовано 14 березня 2018.
 7. Нова монета номіналом 10 гривень з'явиться в обігу в червні [Архівовано 10 травня 2020 у Wayback Machine.] // Офіційне Інтернет-представництво Національного банку України, 29 квітня 2020 р.
 8. Постанова Правління НБУ від 06.08.2020 № 115 «Про поступове вилучення з готівкового обігу банкнот номіналами 1 і 2 гривні зразків 2003—2007 років та обігових монет номіналом 1 гривня, виготовлених до 2018 року» zakon.rada.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
 9. Банкноти 5, 10, 20 та 100 гривень попереднього покоління поступово замінюватимуться в обігу на оновлені // Свйт НБУ, 11 жовтня 2022 р.
 10. Національний банк України — Гривня — Про банкноти bank.gov.ua Процитовано 12 грудня 2023
 11. Національний банк України. Лист N 11-111/5661-22932 «Про вилучення з обігу банкнот зразків до 2003 року». 10.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 12. Правління Національного банку України. Постанова N 738 «Про вилучення з готівкового обігу банкнот випуску 1996 та 2001 років номінальною вартістю 50, 100 та 200 гривень». 14.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 13. Державний Кредитовий Білет 2 гривні, 1918. Архів оригіналу за 8 січня 2014. Процитовано 7 лютого 2011.
 14. а б в г Банкноти України. Архів оригіналу за 22 серпня 2011. Процитовано 29 червня 2008.
 15. а б в г д е ж и Дмитро Харітонов. Українські паперові гроші (1917—2005). — Київ : Купола, 2005. — 112 с. — ISBN 966-8679-03-2.
 16. а б в г д е ж и к л Банкнота номіналом 20 гривень bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
 17. Національний банк України — Про банкноти bank.gov.ua Процитовано 6 листопада 2023
 18. Вісім питань про рівень захищеності грошей expla.bank.gov.ua Процитовано 22 березня 2024
 19. 2 гривны 1992 года [недоступне посилання з грудня 2018]
 20. Національний банк проведе електронний біржовий аукціон із продажу нерозрізаних аркушів банкнот. bank.gov.ua. Архів оригіналу за 12 лютого 2019. Процитовано 10 лютого 2019.
 21. On-line замовлення. bank.gov.ua. Архів оригіналу за 28 серпня 2018. Процитовано 10 лютого 2019.
 22. Готівковий обіг в Україні на 01 жовтня 2023 року bank.gov.ua Процитовано 5 листопада 2023

Посилання

[ред. | ред. код]