Лата (морська справа)
Лата вітрила (нім. Segellatte — «вітрильна рейка, планка») — паралельна напрямку повітряного потоку гнучка вставка у вітрило, що сприяє перетворенню його форми на аеродинамічний профіль[1]. Вставляються лати в нашиті на вітрило смуги матеріалу (парусини) — латкишені.
Лати являють собою тонкі смуги з різноманітних матеріалів. Історично для них застосовувалося дерево, зараз частіше використовуються скловолокно, полівінілхлорид, вуглеволокно. Вони підтримують вигин вітрила, а на великих вітрильниках можуть також служити і щаблями, на манір вибленок на вантах.
Лати використовувалися вже на китайських джонках, які з'явилися в II ст. н. е. і отримали розвиток під час династії Сун (960—1279). Джонкові вітрила мають поперечні лати по всій їх ширині, які полегшують керування вітрилом, включаючи в тому числі і взяття рифів[2].
На сучасних вітрильниках лати частіше за все використовуються для того, щоб підтримувати вигин полотнища грота. Вони подовжують задню шкаторину за лінію, проведену між фаловим і шкотовим кутами, роблячи площу вітрила ширшою. Крейсерські вітрильники можуть мати від 4 до 6 лат, перегонові — лати на всю ширину вітрила. Довжина лат ближче до фалового кута обмежена необхідністю вигину вітрила проходити перед ахтерштагом під час виконання оверштагу чи повороту через фордевінд[1]. Також лати присутні на стакселях катамаранів класу бічкет[3].
Більшість лат виготовляються із скловолокна методом пультрузії і мають тонкий, прямокутний поперечний переріз. Також трапляються лати у вигляді трубок, які можуть обертатися в латкишенях і зручніші у випадку використовування патент-рифа на гроті. Щоб запобігти натиранню вітрила кінцями лат, вони часто споряджаються м'якою оболонкою[1].
Примітки
- ↑ а б в Textor, Ken (1995). The New Book of Sail Trim. Sheridan House, Inc. с. 228. ISBN 0924486813.
- ↑ Mudie, Rosemary; Mudie, Colin (1975), The history of the sailing ship, Arco Publishing Co., с. 152
- ↑ Berman, Phil (1999). Catamaran Sailing: From Start to Finish. W. W. Norton & Company. с. 219. ISBN 9780393318807.