Такелаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Такелаж — загальна назва усіх снастей на судні, тобто тросів, канатів і линв, а також різноманітних блоків, талрепів, кріплень та інших деталей для налаштування цих снастей; виділяють стоячий і бігучий такелаж. Такелажні роботи-це роботи для переміщення великогабаритних вантажів за допомогою підйомних кранів та такелажних кріплень.

Стоячий такелаж служить для утримування на місці рангоутних частин. Для нього використовуються:

  • на великих судах переважно сталеві та залізні троси, зовні оцинковані, як найміцніші та такі, що довго служать;
  • на дрібних іноді ще використовують просмолені прядивні троси з природних матеріалів, але частіше це все ж таки синтетичні чи сталеві троси.

У деяких частинах стоячого такелажу використовуються ланцюги (напр. ланцюговий борг, на якому висить нижня рея) — з короткими ланками без розпірок, для більшої їх гнучкості.

Бігучий такелаж служить для утримування решти снастей, для підйому і збирання вітрил, керування ними і т.п. На такий такелаж майже виключно використовуються прядивні троси, природного чи синтетичного походження.

Такелажними роботами називаються роботи з оброблення такелажу, встановлення частин рангоуту на місце, оснащення його і, окрім цього, всі роботи з тросом, напр. приготування матів (прядивних килимів), сіток, зрощення кінців тросів, їх ремонт тощо.

Перелік снастей[ред.ред. код]

Бігучий такелаж[ред.ред. код]

  • Шкот — линва для керування вітрилами. Кріпиться одним кінцем до шкотового кута вітрила, а інший вибирається за допомогою лебідки чи руками і закріплюється надійно вузлом на "качці" чи іншим подібним чином.
  • Фал - линва для підйому вітрил. Зазвичай пропускається через блок, закріплений на топі щогли чи до іншої частини рангоуту на потрібній висоті.
  • Топенант — линва для підіймання і регулювання у вертикальному напрямі положення якоїсь з рухомих частин рангоуту, для чого один з її кінців закріплений на топі щогли.

Стоячий такелаж[ред.ред. код]

  • Штаг — трос для утримання щогли у вертикальному положенні, кріпиться до неї одним кінцем у верхній частині, а інший протягнений до носу судна.
  • Ахтерштаг — трос для утримання щогли у вертикальному положенні, кріпиться до неї одним кінцем у верхній частині, а інший протягнений до корми судна.
  • Ванти — троси для утримання щогли у вертикальному положенні, кріпляться до неї одним кінцем у верхній частині, а інший протягнений до бортів судна.
  • Lazy Jack — "лейзіджек", тобто "ледачий Джек", система тросів для зручного прибирання грота (основного вітрила).


Судно Це незавершена стаття про судна.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.А тепер розглянемо що про це говорить Чорней Євген.Механізми для такелажних робіт

Такелаж являє собою набір механізмів, засобів і пристосувань для закріплення і транспортування вантажів. Для проведення професійного такелажу використовується наступна оснастка: карабіни, троси, гаки, канати, ланцюги, мотузки і стропи. У деяких випадках цим терміном позначають дії, які спрямовані на вивантаження або вантаження різних вантажів, маючи на увазі при цьому такелажні роботи або такелажні послуги. До речі, варто розуміти, що останні два позначення не одне і те ж: під такелажними послугами маються на увазі та допоміжні операції (попередня упаковка устаткування, виробництво піддонів для транспортування вантажів і т.п.).

Сьогодні багато фірм пропонують такелажні роботи. Серед їх послуг можна знайти операції, пов'язані з підйомом і переміщення вантажів вагою до 150 тонн, а також транспортування великих вантажів по всій території країни. Деякі навіть пропонують своїм клієнтам здійснити комплексний переїзд торгових і промислових підприємств. Такі компанії демонтують і перевезуть промислове обладнання, банкомати та інші великогабаритні вантажі. Що очікується від компаній, що надають такелажні послуги

Нерідко для цієї мети використовується спецтехніка: маніпулятори, автокрани, низькорамні платформи, візки, всілякі підйомники, домкрати й лебідки. Деякі компанії пропонують своїм клієнтам застрахувати вантаж і супровід. Такі фірми завжди вдячні, коли замовник надає їм технічну документацію, яка дозволяє скласти технологічні карти і схеми строповок, гарантії надійності сходів, перекриттів і місць, призначених для закріплення такелажне оснащення.

Добре, коли компанія, що надає послуги з такелажу, транспортуванні та інших робіт бере на себе повну відповідальність за дотримання правил пожежної безпеки та техніки безпеки. Це повинно бути відображено в укладених договорах. Дякую за увагу надіюсь що це допоможе у подальшій вашій роботі.