Juniperus tibetica

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Juniperus tibetica
Bundesarchiv Bild 135-S-05-06-08, Tibetexpedition, Landschaftsaufnahme.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Ялівець (Juniperus)
Вид: J. tibetica
Біноміальна назва
Juniperus tibetica
(Komarov 1924)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Juniperus tibetica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Juniperus tibetica
EOL logo.svg EOL: 1034913
IPNI: 676877-1
IUCN logo.svg МСОП: 42256
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 292815

Juniperus tibetica (Ялівець тибетський) — вид хвойних рослин родини кипарисових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Китай (Ганьсу, Цинхай, Сичуань, Тибет). Є одним з видів, який формує гаї або невеликі ліси на великих висотах, часто разом з Juniperus convallium. Висотний діапазон 2600-4780 (-4900) м над рівнем моря. У цих лісах часто пасуть худобу (яки) і вони деградовані. При більш низьких висотах може рости на галявинах лісів з Picea, як правило, на пд. схилах; на межі дерева, він може бути єдиним видом. Росте на кам'янистих схилах і гірських хребтах, а також старих гравійних терасах, на кам'янистих ґрунтах кременистих а також вапняних. Клімат, в основному, континентальний з крайнощами сонячного випромінювання і морозу.

Морфологія[ред. | ред. код]

Дерева до 30 м, рідше чагарники, однодомні, рідше дводомні. Листки як лускоподібні так і голчасті; голчасті листки зазвичай присутні на розсаді й молодих рослинах, ростуть по 3, 4-8 мм; лускоподібні листки ростуть по 2, іноді 3, яйцевидно-ромбічні, тупі, 1-3 мм. Пилкові шишки майже кулясті, близько 2 мм в діаметрі; мікроспорофіл 6-8, кожна з 2 або 3 пилковими мішками. Шишки стоячі, коричневі, чорні, або пурпурно-чорний при дозріванні, яйцевидні або майже кулясті, 0,9-1,6 × 0,7-1,3 см, з 1 насіниною. Насіння яйцеподібне, рідше оберненояйцевидне або кулясте, 7-11 × 6-8 мм, з глибокими смоляними канавами.

Використання[ред. | ред. код]

Цей вид є важливим джерелом деревини для місцевих жителів, які використовують його на дрова і в обмеженому масштабі для інших цілей, таких як ладан в буддійських ритуалах. Підвищений тиск на населення J. tibetica в останні десятиліття призвів до браку ресурсу, що оновлюється тільки дуже повільно. Вид рідкісний у вирощуванні.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Значний тиск використання корінними народами (дрова, зокрема), і від випасу домашніх тварин, ймовірно, збільшиться і буде мати негативний вплив на регенерацію і, можливо, його довгострокове виживання в багатьох районах. Небагато дерев знаходяться під охороною, де ростуть на священних (буддійських) місцях.

Посилання[ред. | ред. код]