Гай Лелій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Лелій
лат. C. Laelius C.f.C.n.
Народився235 до н. е.
Стародавній Рим
Помер160 до н. е.
невідомо
КраїнаСтародавній Рим
Діяльністьполітик, військовий очільник
Суспільний станHomo novus[1]
Посадаримський губернатор, претор, едил, давньоримський сенатор[d][2] і консул[2]
Військове званняконсул
Термін190 до н.е.
ПопередникМаній Ацилій Глабріон
НаступникГней Манлій Вульсон
РідЛелії
БатькоГай Лелій
Матиневідомо
У шлюбі зневідомо
ДітиГай Лелій Сапіенс

Гай Лелій (*Gaius Laelius, 235 до н. е. —160 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, претор 196 до н. е., консул 190 до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з роду нобілів Леліїв. Політичну та військову кар'єру розпочав під час Другої Пунічної війни. У 210 році до н. е. брав участь в іспанському поході у війську Публія Корнелія Сципіона. Виявив хоробрість у боях з карфагенянами на чолі із Гасдрубалом та Магон Браками. У 209 році до н. е. звитяжив при захоплені Нового Карфагену (сучасна Картахена). У 208 році до н. е. відзначився у битві при Бекулі, у 207 році до н. е. сприяв перемозі у битві при Іліпі. У 206 році до н. е. на чолі флоту розбив карфагенян на чолі з Адгербалом при Картеї (південь Піренейського півострова).

У 205 році до н. е. висадився в Африці, сплюндрувавши значні території Карфагенської держави навколо м. Гіппон-Регій. На зворотньому шляху зустрівся з Масаніссою, нумідійським царем, з яким домовився про спільні дії. По поверненню до Симцилії доповів Сципіонові про можливість повноцінної висадці в Африці.

У 204 році до н. е. проявив себе у битві при Утіки. У 203 році до н. е. разом з Масаніссою завдав поразки Сіфаксу, царю Нумідії, захопивши столицю останнього Цирту. Звитяжно бився у битві при Замі. Після завершення Другої пунічної війни при підтримці Сципіона зробив гарну політичну кар'єру. У 202 році до н. е. стає квестором. У 197 році до н. е. обирається плебейським еділом. У 196 році до н. е. стає претором. Як провінцію отримує Сицилію.

У 190 році до н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Корнелієм Сципіоном). Як провінцію отримує Цізальпійську Галлію. Під час своєї каденції займається зміцненням римської влади в цих землях, розбудовою м. Кремона та Плаценція.

У 174 році до н. е. здіійснив дипломатичну поїздку до Персея, царя Македонії. У 170 році до н. е. вів перемовини щодо миру з альпійськими галлами. Після повернення до Риму засідав у сенаті, а також консультував Полібія в історичних питаннях. Помер у 160 році до н. е.

Родина

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Smith, Dictionary of greek and roman biography and mythology vol. 2, p. 706 n.1
  1. Digital Prosopography of the Roman Republic
  2. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3