Публій Корнелій Сципіон Назіка (консул 191 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Публій Корнелій Сципіон Назіка (230 — після 171 р. до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки. був першим, хто мав агномен «Назіка», тобто «гостроносий».

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв Сципіонів. Син Гнея Корнелія Сципіона Кальва, консула 222 року до н. е. Про його молоді роки залишилось мало відомостей. У 204 році до н. е. сенат обрав Публія Корнелія найдостойнішим громадянином й доручив йому зустріти в Остії священний камінь Ідейської Матері або Великої Матері Кібели, що прибув з Пессінунта.

У 200 році до н. е. стає членом комісії для поповнення римської колонії Венузія новими колоністами. У 196 році до н. е. обирається курульним еділом. На цій посаді тричі проводить Римські ігри, циркові та сценічні вистави. У 194 році до н. е. стає претором, наступного року в якості провінції отримує Дальну Іспанію. Придушив повстання іберійських племен, захопив багато бунтівних міст. Зрештою завдав нищівної поразки лузитанам при Іліпі (поблизу сучасної Севільї).

У 192 році до н. е. балотувався на посаду консула, але програв. Втім вже у 191 році до н. е. таки стає консулом (разом з Манієм Ацилієм Глабріоном). Під час своєї каденції веде успішну війну з галльським племен боїв, за що отримує тріумф. після цього отримує проконсульство у Цизальпійській Галлії, де продовжив війну з боями.

У 189 та 184 роках до н. е. намагався здобути посаду цензора, але обидва рази програв. У 183 році до н. е. керував організацією римської колонії в Аквілеї. в цьому ж році був членом посольства до Прусія I, царя Віфінії, з вимогою видати Ганнібала.

У 171 році до н. е. брав участь у комісії з розслідування вимагань римських намісників в Дальньої Іспанії. Подальша доля не відома.

Родина[ред.ред. код]

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Thomas Robert Shannon Broughton: The Magistrates Of The Roman Republic. Band 1: 509 B.C. – 100 B.C. Case Western Reserve University Press, Cleveland, Ohio 1951. Unveränderter Nachdruck 1968 (Philological Monographs. Hrsg. von der American Philological Association. Band 15, Teil 1), S. 333