Духовні скріпи
«Духовні скріпи»[1], часто трапляється написання «духовні скрепи»[2] (рос. «духовные скрепы») — ідеологічна настанова в Росії, що позначає «традиційні цінності» для населення РФ, яка набула популярності за часів пізнього путінізму, після того, як 12 грудня 2012 була використана в Посланні президента В. В. Путіна до Федеральних Зборів Росії. Фактично застосовується як ідеологічне підґрунтя російської військової експансії.
Поняття «духовні скріпи» вперше було введене Олександрою Коллонтай в статті «Дорогу крилатому Еросу!» 1921 року як сентенція духовної близькості, кохання[3]. Пізніше, вже майже через століття, було використане для опису доктрини «російського світу» у виконанні московського патріарха Кирила, і в часи пізнього путінізму в Росії набуло популярності як ерзац «православ'я» в якості «політичного православ'я державної імперської церкви» в ідеологічній доктрині «російського світу». Поняття є складовою частиною войовничої рашистської ідеології. Перетворившись на інтернет-мем серед критиків путінізму та «рашизму» поняття «духовні скріпи» стало популярним об'єктом глузування та насмішок[4][5]. Також, як у російському інтернеті, так і в українському цей ідеологічно-клерикальний концепт «політичного православ'я» отримав назву «гундяєвщина»[6] (рос. гундяевщина).
- Під час окупації Криму Херсонес (територія Севастополя) був оголошений одним з джерел скріп російської культури та державності[7].
- Під час інтервенції Росії в Сирію до джерел російських духовних скреп також була зарахована Сирія[8][9].
- ↑ Олександр Левко. Прецедентні одиниці в українських релігійних медіа у світлі комунікативної стратегії дискредитації // Slavia Orientalis. — 2021. — Т. LXX, № 3. — С. 667.
- ↑ Ю. Стребкова. Інтерсекційна стигматизація: феномен квір-духовності в Україні // Українознавчий альманах.. — 2017. — Вип. 20. — С. 103-108.
- ↑ Коллонтай Александра Михайловна. Дорогу крылатому Эросу!. Архів оригіналу за 3 жовтня 2015. Процитовано 1 жовтня 2015.
- ↑ Скрепи голодно виють: Путін продовжив санції проти ЄС. Архів оригіналу за 4 жовтня 2015. Процитовано 2 жовтня 2015.
- ↑ Путин и скрепы [Архівовано 3 жовтня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Ладоня К. Ю. Неологізми в українськомовному сегменті соціальної мережі «facebook» : дис. … д-ра філософії в галузі філології : 035. Київ, 2021. 234 с.
- ↑ Владимир Путин считает, что духовные «скрепы» России надо искать в Херсонесе [Архівовано 3 жовтня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Российская пропаганда набирает обороты. Теперь Сирия это источник цивилизации // YouTube. Архів оригіналу за 4 квітня 2016. Процитовано 2 жовтня 2015.
- ↑ Кровавые скрепы: патриарх Кирилл благословил ВС РФ в Сирии убивать женщин, детей и стариков [Архівовано 6 жовтня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)