Победобесие

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Победобесие» (укр. «Побєдобєсіє») — мем, узагальнювальна назва гіпертрофованої «переможної» істерії, «культу Перемоги» в путінській Росії. Критиками культ розцінюється як знущання над пам'яттю загиблих у радянсько-німецькій війні та механізм створення сучасної російської агресивної ідентичності, направленої на відродження і утримання впливу РФ на пострадянському просторі[1].

Так звана «георгіївська стрічка» на антені авто у Москві, травень 2008

Історія виникнення поняття[ред.ред. код]

Поняття «победобєсіє» винайшов та ввів у широкий обіг у 2005 році протоієрей, професор Санкт-Петербурзької духовної академії Георгій Митрофанов. Таким чином він відгукнувся на події, пов'язані зі святкуванням 60-річчя перемоги СРСР у війні з нацистською Німеччиною. Навколо терміна зав'язалися дискусії, але по-справжньому затребуваним «победобесіе» стало дев'ять років по тому, у 2014, після анексії Росією Криму та вторгнення у Донбас. Відродження фашизму в Росії, у всьому його мілітаристської і пропагандистському блиску, супроводжувалося вихвалянням «дідів, які воювали».

В наш час победобєсіє — одна головних частин ідеології путінського режиму, основа сакрального російського державного міфу. Це «єдино правильне вчення» та ухилення від опрацювання масової психотравми, «планові заходи» замість живої пам'яті та тріумф агітпропу. Це виправдання минулих і нинішніх злочинів та мілітаристська пропаганда, шовінізм і сучасна версія сталінізму. Один з основних інструментів російських політичних репресій і гібридної агресії[2].

Ознаки явища[ред.ред. код]

Ознаками явища є використання символів перемоги у війні та атрибутики війни в контексті інших проявів російської культури, несумісних з пам'яттю про загиблих. Як приклад, воєнні символи широко застосовуються в рекламі горілки та побутових товарів, анонсах «святкових концертів» у нічних клубах з напівоголеними дівчатами[3], як елементи дизайну вуличних туалетів тощо[4]. Викликаний «переможною» істерією сучасний підхід до дизайну святкових атрибутів також призвів до численного використання в російській «переможній» атрибутиці зображень представників нацистських збройних сил і їх зброї. Нестача справжніх ветеранів при проведенні святкових заходів компенсується залученням псевдоветеранів[5].

Гіпертрофовані заходи відбуваються, в тому числі, на найвищому політичному рівні Росії[6].

Причини виникнення[ред.ред. код]

Окремі російські політологи вважають, що однією з причин явища є консервативне мислення, притаманне народу Росії, з характерним прагненням у всьому орієнтуватися на приклади «великого минулого», а не жити сьогоденням і планувати майбутнє. Такий образ мислення склався, у тому числі, через особливості імперського минулого Росії, викликаного культурним відставанням метрополії від окремих провінцій імперії. Як наслідок, центр виявився більш консервативним і орієнтується на «традиційні цінності»[7].

Бюджетна підтримка[ред.ред. код]

Реалізація та підтримка культу перемоги проводиться на вищому державному рівні, кошти державної підтримки з бюджету РФ направляються у вигляді соціальних грантів, відповідно до розпорядження президента РФ від 05.04.2016[8], і на підставі конкурсу, проведеного Національним благодійним фондом РФ, де найбільші суми грантів були виділені на створення культу та вшанування пам'яті Другої світової війни, вивчення проблем євразійського союзу, фонду вивчення новітньої історії Європи та підготовку фахівців у цій галузі.

Явну та відкриту підтримку отримали у 2 півріччі 2016 року такі організації, як «Автономна некомерційна організація щодо збереження та підтримання військового, історичної та культурної спадщини планети» (2,8 млн), "Краснодарська крайова громадська військово-патріотична пошукова організація Асоціація пошукових загонів «Кубаньпоиск» (1,5 млн), Саратовська обласна громадська організація "Союз пошукових загонів «Шукач» (1,5 млн); Регіональна патріотична громадська організація «Безсмертний полк — Москва» (5 млн); Загальноросійський союз громадських об'єднань «Російське військове братство» (4,9 млн), Свердловська обласна громадська молодіжна організації «Асоціація патріотичних загонів „Повернення“» (1,5 млн); Смоленське обласне відділення Міжнародного громадського фонду «Російський фонд миру», Загальноросійський громадський рух по увічненню пам'яті загиблих при захисті Вітчизни «Пошуковий рух Росії» (7,5 млн)[9][10]. Окрім грантової допомоги громадським організаціям, створюється соціальна реклама[11], проводяться урочисті концерти[12].

Гуманітарні наслідки[ред.ред. код]

В ході мілітарної та переможної істерії мали місце:

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • В 2015 році в селищі Сумкіне (Тюмень, Росія) було встановлено пам'ятний знак «Захисникам Вітчизни у всі часи». Як виявилося, на ньому був зображений Вернер Голдберг, що послужив фотомоделлю в нацистській пропаганді як «ідеальний німецький солдат». Портрет на пам'ятнику замінили після впізнання[14].
 • Того ж року в різних містах Росії були встановлені білборди з зображеннями німецьких військових часів Другої світової війни та написами «Вони захищали Батьківщину», гвардійськими стрічками тощо.[15]
 • В квітні 2017 у містечку Кубинка неподалік Москви відбувся «штурм» бутафорського Рейхстагу, спеціально зведеного для цієї події[16].
 • У травні 2017 культ зазнав критики в провладних ЗМІ Росії[17].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Володимир В’ятрович: 9 травня перетворилося на червоний політичний шабаш. espreso.tv. 09.05.2017. 
 2. Победобесие. Хроника понятия. — Спецпроект Граней и Фонда «Свободная Россия»
 3. Призывающая танцевать Родина-мать рассердила жителей Тосно. lenta.ru (ru). 
 4. «Георгиевская ленточка» — символ ПобедоБесия и идиотизма (рос.)
 5. Несуществующее звание: на параде заметили «секретного маршала КГБ» // YouTube
 6. «Мы будем топтать известных вралей» Как 75-летие обороны Москвы превратилось в наступление на противников России. lenta.ru (ru). 
 7. «Придурки штурмуют макет Рейхстага» (рос.)
 8. Распоряжение Президента Российской Федерации от 05.04.2016 № 68-рп. publication.pravo.gov.ru (ru). 
 9. Список переможців Конкурсу 2016-2 Національного благодійного фонду. nbfond.ru (ru). 
 10. Список переможців Конкурсу 2016-1 Національного благодійного фонду. nbfond.ru (ru). 
 11. Нова соціальна реклама у Росії пояснює дітям, що помирати не страшно. youtube.com. 
 12. Торжественный концерт, посвященный 70-й годовщине Великой Победы. 1tv.ru (ru). 
 13. Конкурс Минобороны РФ: детей в летней одежде заставили маршировать по снегу в балетках в российском Екатеринбурге. ФОТО (рос.)
 14. «Дедывоевали». В России установили памятник «идеальному» защитнику-нацисту: фотофакт
 15. В РФ ко Дню победы билборды с немецкими фашистами украсили георгиевскими ленточками. ru.tsn.ua (ru). 5.5.2015. 
 16. Потешный штурм потешного Рейхстага (рос.)
 17. Заработать на Победе

Посилання[ред.ред. код]