Русофільство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Русофільство
Протилежно русофобія
CMNS: Русофільство у Вікісховищі

Русофі́льство (москвофі́льство; іноді росіянофі́льство — буквально любов до Росії або росіян; рос. русофильство) — захоплення та прихильність до Росії (включаючи епоху Радянського Союзу, Російської імперії, Московії та ВКМ), росіян, російської історії та російської культури. Термін може використовуватися в культурному, політичному або лінгвістичному контексті. Антонім і протилежність рософільству — русофобія.

Русофільство в Європі[ред. | ред. код]

Американський письменник Роберт Александер писав: «Я люблю росіян за їх драматичну, емоційну натуру. Вони не бояться любити, не бояться постраждати, не бояться перебільшувати чи діяти імпульсивно».[1]

У жовтні 2004 року Міжнародна організація Ґеллапа оприлюднила результати свого опитування, згідно з якими близько 20 % жителів Західної Європи ставляться до Росії позитивно, причому найпозитивніше — Ісландія, Німеччина, Греція та Сполучене Королівство. Відсоток респондентів, які висловили позитивне ставлення до Росії, склав 9 % у Фінляндії, Туреччині та Японії, 38 % у Литві, 36 % у Латвії та 34 % в Естонії. В Естонії і особливо в Латвії є велика кількість етнічних росіян, що, ймовірно, вплинуло на результат.

Русофільство в Сербії[ред. | ред. код]

Росія надзвичайно популярна в Сербії, і серби завжди традиційно вважали Росію близьким союзником через спільну слов'янську спадщину і культуру, а також православну віру. У Сербії та Чорногорії, обидві нації яких переважно східні православні, віра, яку висловлювала переважна більшість росіян, не було радянського впливу, і росіяни завжди вважалися дружнім братнім народом, їхнім першим союзником на міжнародній арені. І в Сербії, і в Чорногорії є квартали, вулиці, будівлі та статуї, названі на честь чогось російського. У Сербії є Російський центр науки і культури та готель Москва.

Русофільство в Чорногорії[ред. | ред. код]

Чорногорія також є східно-православною та слов'янською країною. У Подгориці є Московський міст,[2] а біля мосту — статуя російського співака й актора Володимира Висоцького.

Русофільство в Україні[ред. | ред. код]

Докладніше: Москвофільство
Проросійські сепаратисти в Донецьку, на сході України

Після відновлення Україною незалежності в 1991 році українці, переважно на сході та півдні країни, проголосували за більш москвофільську позицію уряду, починаючи від тіснішого економічного партнерства до повного національного союзу.[3] Росія та Україна мали особливо тісні економічні зв'язки, тоді як русофільська політична партія Партія регіонів стала найбільшою партією у Верховній Раді України у 2006 році. Вона залишалася домінуючою силою в українській політиці до Євромайдану (2013—2014) та Революції Гідности 2014 року. Після початку російсько-української війни в 2014 році загальне ставлення українців до Росії та росіян стало набагато негативнішим, більшість українців виступають за членство в НАТО[4] та Європейському Союзі.[5]

Добре до росіян ставляться 41 % відсотків жителів України (негативно 42 %),[6] тоді як загалом позитивно до України ставляться 54 % росіян, як показало недавнє опитування жителів країни. Станом на 2021 рік в Україні існують такі рософільські партії як Опозиційна платформа за життя, Опозиційний блок, Наш край, Наші та партія Шарія.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Book Group Guide – Rusoff Agency. Rusoffagency.com. Архів оригіналу за 18 грудня 2017. Процитовано 17 жовтня 2018. 
  2. Moscow bridge in Podgorica. Androidvodic.com. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 17 жовтня 2018. 
  3. Rapawy, Stephen (1997). Ethnic Reidentification in Ukraine (page 17). Washington, D.C.: United States Census Bureau. Архів оригіналу за 19 жовтня 2012. Процитовано 12 липня 2018. 
  4. Pledging reforms by 2020, Ukraine seeks route into NATO. Reuters (англ.). 10 липня 2017. Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 3 жовтня 2021. 
  5. Simmons, Katie; Stokes, Bruce; Poushter, Jacob (10 червня 2015). 3. Ukrainian Public Opinion: Dissatisfied with Current Conditions, Looking for an End to the Crisis. Pew Research Center's Global Attitudes Project (амер.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 3 жовтня 2021. 
  6. Украинцы хуже относятся к РФ, чем россияне в Украине – опрос. https://www.kiis.com.ua/ (укр.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021. 

Див. також[ред. | ред. код]