Теплохід
Теплохі́д,[1] або теплопла́в,[2] — самохідне судно, основним рушієм якого є двигун внутрішнього згоряння, найчастіше — дизельний.
Перші дизельні судна у світі з'явилися в Росії, завдяки фірмі «Товариство нафтового виробництва братів Нобель».
Нобелі рано зацікавилися винаходом інженера Рудольфа Дізеля. Вже в 1898 році Нобель придбав креслення дизеля потужністю 20 к. с.
Через декілька років технічних досліджень інженерам фірми Нобеля вдалося створити справний судновий дизель. Три таких двигуни були встановлені в 1903 році на нафтоналивну річкову баржу «Вандал» (побудовану на Сормовськом заводі і привезену до (Петербурга) яка стала, таким чином, першим теплоходом у світі.
На «Вандалові» було встановлено три дизелі, кожен потужністю 120 к. с., які приводили в рух гвинти за допомогою електричної передачі, що складалася з трьох генераторів і електродвигунів.
У 1904 році фірмою Нобеля був побудований наступний теплохід, «Сармат», що також був річковим танкером.
Двигун теплохода може бути малооборотним (у такому разі він працює безпосередньо на веслувальний вал) або високооборотним. Високооборотний двигун з'єднується з веслувальним валом за допомогою передачі. Найпоширеніші типи передач — механічна (редуктор) і електрична. Якщо є електрична передача, дизель обертає генератор постійного струму, електрикою якого живляться двигуни, що приводять у рух грібний вал. Електрична передача дозволяє плавно регулювати швидкість обертання грібного гвинта. Теплоходи з електропередачею нерідко виділяють в окремий клас судів, дизель-електроходи.
Пуск суднових дизелів проводиться за допомогою стислого повітря. Тепло вихлопних газів використовують для вироблення пари, яка у свою чергу використовується для опалювання, обігріву води, вироблення електрики і інших суднових потреб. Зустрічається на теплоходах також і гідравлічна передача.
Нині наймогутніший судновий дизель — двигун RTA96-C, що випускається фінською фірмою Wartsila. Цей 14-циліндровий двигун розвиває потужність у 108920 к. с.
Нині теплоходи — найпоширеніший тип суден. Вони практично повністю витіснили пароплави. Тільки швидкісні судна частіше використовують турбінну силову установку (втім, такі судна, турбоелектроходи, іноді також зараховують до теплоходів). Також дизель-електрична енергетична установка застосовується на неатомних підводних човнах для надводного ходу.
- Теплохід // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Статья о самом большом судовом дизеле(рос.)
- История речного транспорта в России, в том числе и теплоходов(рос.)
Це незавершена стаття про транспорт. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
- ↑ Теплохід // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Теплоплав // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.