Трамвай-поїзд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хайльбронн (мережа Карлсруе): трамвай в місті
Мережа Карлсруе: трамвай на залізниці

Трамвай-поїзд вид легкорейкової мережі громадського транспорту, де трамваї прямують колією залізниці, нарівні зі звичайними потягами. Таким чином стає можливим створення комбінованих транспортних систем, поєднуючи переваги обох видів транспорту (трамваїв і поїздів залізниць). Перша система такого типу почала діяти в 1992, в Карлсруе (Німеччина).

Історія[ред.ред. код]

На початку XX сторіччя залізниці США нерідко використовувалися також міжміськими трамваями (Інтерурбан), але пізніше ця практика припинилася. Причина була двоїстою: з одного боку, було ухвалено нові стандарти безпеки, обмежуючи або забороняючи використання трамваїв на магістральних залізницях, з іншого боку самі міжміські трамваї поступово зникли вже в двадцятих-тридцятих роках.

Ідея використання трамваями інфраструктури залізниць відродилася наприкінці XX століття у Німеччині, в місті Карлсруе. У 1992, після підписання домовленості між міжміським транспортним підприємством і німецькими залізницями почався рух трамваїв маршрутом Карлсруе — Бреттен. Більша частина траси цієї лінії (21 км) припадає на залізницю, за якою зберігався рух звичайних вантажних і пасажирських поїздів. Прямуючі в Бреттен трамваї можуть працювати як від трамвайній контактної мережі (750 В, постійний струм), так і від залізничної (15 кВ, змінний струм з частотою 16 2/3 Гц).

Експеримент виявився успішним, пізніше рух трамваїв було відкрито і іншими залізницями в районі Карлсруе.

Діючі мережі[ред.ред. код]

Технічні особливості[ред.ред. код]

Оскільки в усіх країнах на трамваї і залізниці використовуються різні системи електрифікації, трамваї системи «трамвай-поїзд» обладнані досить складним електричним устаткуванням, що дозволяє їм працювати на ділянках із різними системами електрифікації.

У тих системах, де трамваї ходять по неелектрифікованій залізниці, трамваї мають бортовий електрогенератор.

Переваги й недоліки[ред.ред. код]

Переваги:

  • Зручність для пасажирів: можливість добиратися з одного міста в інший минаючи пересадки на вокзалах

Недоліки:

  • проблема з висотою платформ: сучасні трамвайні мережі використовують, як правило, низькі платформи, тоді як на залізницях використовуються високі платформи
  • За деякими аспектам комфорту трамваї поступаються звичайним поїздам: в трамваях немає туалету, менше місця розміщення багажу

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]