Євроскептицизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Європейський Союз
Прапор Європейського Союзу

Це одна із статей, що входять до серії:
Політичний устрій
Європейського Союзу

Євроскептици́зм — термін, що застосовується в різних значеннях, зазвичай для описання системи поглядів осіб, критичних до різних елементів поточної політики і правової системи Європейського Союзу.

Виникнення терміну[ред.ред. код]

Терміну, що описував би мотиви опозиції до європейської інтеграції, майже до кінця 90х років XX століття не було концептуалізовано. Вперше поняття євроскептицизму вжито в часописі „The Times” в 1985 р.[1] Таке визначення було застосовано, щоб не вживати терміну : „єврофобія” чи „антиєвропеїзм”, котрі могли б погано асоціюватись або ж бути невідповідними. Варто зазначити, що термін „євроскептик” можна знайти лише в спеціальних словниках, присвячених політичній інтерграції, і те, що в залежності від частини Європи термін може набувати різних значень. [2]. Наприклад, для Британців „євросептик” (в розумінні ставлення, але не явища євроскептицизму) - це: „британський політик, переконаний, що Велика Британія не повинна входити до складу Європейського Союзу”[3].

Явище опозиції до європейської інтеграції наростало потроху, як і наукове зацікавлення ним. Про це свідчить мала кількість опрацювань даної проблематики. Niejako prekursorem w analizie tego zjawiska był Bertrand Benoit, który w swej pracy poświęcił dużo uwagi francuskim środowiskom przeciwnym jednoczeniu się Europy, określonym jako Eurosceptycy. B. Benoit omawiany termin potraktował bardzo ogólnikowo, nie skupiając się na jego szczegółowym rozpracowaniu[4]. Dokonał tego w 1997 r. Paul Taggart, opisując eurosceptycyzm jako postawę polityczną, która podważa proces integracji europejskiej, bądź też jej elementy składowe. Według dra hab. Krzysztofa Zuby to właśnie od tego czasu można określić omawiany termin jako pojęcie naukowe[5].

Партії і організації (в абетковому порядку відповідно до країни та назви партії)[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Шепєлєв Максиміліан Альбертович, Євгенія Сергіївна Артьомова Євроскептицизм в ідеології та стратегії політичних партій Великобританії // Політологічні записки, Вид-во СНУ ім. В. Даля (2011) (4).
  2. Костюк, Богдана (7 жовтня 2014). «Євроскептицизм – це «насіння Москви» – Петренко». http://www.radiosvoboda.org/. Радіо Свобода. Процитовано 27 листопада 2014. 
  3. Ковач, Олесь (7 жовтня 2014). «Євроскептицизм у Британії». http://www.radiosvoboda.org/. Радіо Свобода. Процитовано 27 листопада 2014. 
  4. Атаманюк, Марта (4 червня 2010 р.). «Аналіз рівня інтенсивності прояву євроскептицизму в європейських країнах на прикладі Великобританії, Чехії та Швеції». http://naub.org.ua/. НаУ «Острозька академія». Процитовано 27 листопада 2014. 
  5. «Евроскептицизм в Западной Европе: Великобритания». http://vybor.ua/. Украинский выбор. 24 липня 2014. Процитовано 27 листопада 2014. 

Виноски[ред.ред. код]

  1. Krzysztof Zuba: Polski eurosceptycyzm i eurorealizm. Opole: Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, 2006, s. 7. 
  2. G. Załęski: Eurosceptycyzm. Rzeszów: Uniwersytet Rzeszowski, 2013, s. 9. 
  3. Macmillan English Dictionary for Advanced Learners. — Macmillan Education, 2002. — 470 с.
  4. G. Załęski: Eurosceptycyzm. Rzeszów: Uniwersytet Rzeszowski, 2013, ss. 9-10. 
  5. Krzysztof Zuba: Polski eurosceptycyzm i eurorealizm. Opole: Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, 2006, s. 10. 


Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.