Гокан VI

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Печатка короля Гокана VI

Гокан VI (шв.: Håkon Magnusson), (* 1340(1340) — 1380) — король Норвегії з 1355 до 1380 року, Швеції з 1362 до 1364 року, як Гокан II. Походив з династії Фолькунгів.

Король Норвегії[ред.ред. код]

Був сином Магнуса Еріксона, короля Швеції та Норвегії, і Бланки Намюрської. У 1543 році Гокана оголосили спадкоємцем норвезького трону. З цього моменту Гокан мешкав у Норвегії. Це дозволило йому встановити необхідні зв'язки з представниками знаті Норвегії. У 1355 році Гокана було короновано на володаря Норвегії.

Він взяв участь у боротьбі свого брата Еріка проти їх батька у 1355 році. Після смерті Еріка у 1359 році Гокан отримав беззаперечні права на шведську корону. Й після того як короля Магнуса було скинуто з престолу 1362 році шведська аристократія запросила Гокана на трон Швеції. Він став новим королем Швеції 15 лютого 1362 року у м. Уппсала. Водночас проти нього виступили жителі портових міст та частина шляхти, які обрали новим королем Альбрехта Мекленбурзького.

Боротьба за Швецію[ред.ред. код]

Як король Швеції у 1363 році Гокан почав боротьбу за владу з Альбрехтом Мекленбурзьким. У 1364 році Гокана позбавили влади у Швеції на користь Альбрехта. Проте Гокан VI не змирився із втратою шведської корони й розпочав нову війну у 1365 році. Перед цим для зміцнення своїх позицій він одружився на доньці Вальдемара IV, короля Данії. Разом з тим, у 1368 та 1370 роках укладено мирні угоди між Норвегією та Ганзейським союзом. З цього моменту вплив Ганзи у Норвегії почав зростати. Натомість ганзейці надали допомогу Гокану у боротьбі за шведський трон.

Гокан розбив війська прихильників короля Альбрехта при Гаті, після чого захопив значні території Швеції. Водночас на підтримку Гокана спалахнуло повстання шведської шляхти. У 1371 році Гокан взяв в облогу Стокгольм. Але він не зміг захопити це місто. Внаслідок чого було укладено угоди про мир. Гокан зрікся шведського трону, але отримав західні землі Шведського королівства.

Останні роки[ред.ред. код]

Після смерті у 1375 році Гокан VI активно допомагав своїй дружині Маргариті I поставити новим королем Данії їх спільного сина Олафа. В цій справі велику роль зіграла Ганза. натомість вона отримала право втручатися у вибори данського короля. До того ж Гокан затвердив усі вже існуючи права цього торгівельного союзу.

У 1379–1380 він почав готувати нову війну, щоб захопити Швецію. Гокан звернувся до представників шведської аристократії із закликом підтримати його дії. Саме в час цих приготувань він раптово помер, залишивши трон Норвегії та права на корону Швеції своєму синові Олафу.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Маргарита I (1353–1412), донька Вальдемара IV, короля Данії

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Birgitta Fritz: Hus, land och län: Förwaltningen i Sverige 1250–1434. 2 Bde. Stockholm 1972–1973.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.