Карл X Густав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карл X Густав
Serenissimus ac Potentissimus Princeps ac Dominus Carolus Gustavus Gratia Suecorum Gothorum Vandalorumque Rex, Magnus Princeps Finlandiae, Dux Esthoniae, Careliae, Bremae, Verdae, Stetini, Pomeraniae, Cassubiae, et Vandaliae, princeps Rugaiae, dominus Ingriae et Wismariae, nec non comes palatinus Rheni, Bavariae, Juliaci, Cliviae, et Montium dux etc
Sébastien Bourdons-Karl X Gustav.jpg
Король Швеції
Правління 1654-1660
Коронація 6 червня 1654
Попередник Христина I
Наступник Карл XI
Біографічні дані
Дата народження 8 листопада 1622
Нючепинг
Дата смерті 13 лютого 1660
Гетеборг
Місце поховання Ріддархольменкірхе, Стокгольм, Швеція
Дружина Ядвіґа Елеонора Гольштейн-Готторпська
Діти Карл
Династія Віттельсбахи
Батько Йоган Казимир Пфальц-Цвейбрюкенський
Мати Катерина Шведська
Armoiries Suède Palatinat.svg
Karl X Gustav autograph.png

Карл Х Густав (швед. Karl X Gustav) (*8 листопада 1622, Нючепинг - †13 лютого 1660, Гетеборг) — шведський король (1654-1660). З 1648 року генералісимус шведської армії. У 1654 р. вступив на престол після зречення своєї двоюрідної сестри Христини I.

Королівський титул[ред.ред. код]

Повний титул; лат. Serenissimus ac Potentissimus Princeps ac Dominus Carolus Gustavus Gratia Suecorum Gothorum Vandalorumque Rex, Magnus Princeps Finlandiae, Dux Esthoniae, Careliae, Bremae, Verdae, Stetini, Pomeraniae, Cassubiae, et Vandaliae, princeps Rugaiae, dominus Ingriae et Wismariae, nec non comes palatinus Rheni, Bavariae, Juliaci, Cliviae, et Montium dux etc.

Біографія[ред.ред. код]

Карл X Густав був сином Йоганна Казимира Пфальц-Цвейбрюккенского та його дружини Катерини, дочки короля Карла IX. Він отримав добру освіту, володів німецькою, французькою та латинською мовами. Деякий час навчався у Упсальському університеті. У 1638 році зробив навчальну поїздку за кордон, з якої повернувся восени 1640 року.

Під час Тридцятирічної війни у 1642 році Карл Густав прибув до шведської армії в Німеччину, якою командував Леннарт Торстенссон, відразу ж непогано проявив себе у битві при Брейтенфельді. Через рік був проведений в поручики. До кінця 1643 р. він вже полковник Курляндського кавалерійського полку. У 1645 році брав участь у битві під Янковим.

17 лютого 1647 року за наполяганням королеви Христини призначено головнокомандувачем шведською армією у Німеччині. У 1649 році з ініціативи шведського дворянства та королеви був оголошений спадкоємцем престолу і спадковим принцом Швеції. 6 червня 1654 р. королева Христина зреклася престолу, і в той же день Карл Густав був коронований в якості нового короля.

Карл Х Густав, худ. Давид Клекер-Еренштраль

Війна з Польщею[ред.ред. код]

Частина польської аристократії, яка перебуває в опозиції до короля Яна II Казимира, запропоновала корону Карлу X Густаву, ще сам він прагнув встановити панування на Балтиці. Ці заяви стали стимулом для початку війни з Польщею у 1655 році (Потоп).

Влітку 1655 р. шведські війська зайняли Познань і Варшаву, а на початку жовтня — Краків. Частина польської і литовської шляхти в результаті угод під Уйсьцем і Кедайняї, вважали його польським королем. Сила армії Карла X стривожило деяких сусідів, це привело до створення сильної антишведської коаліції (Данія, Росія, Польська опозиція, Імператор, Нідерланди, Бранденбург), яка виграла війну.

У 1656 р., після підписання Віленського миру з Польщею, московський цар оголосив війну Карлу Х Густаву, що призвела до тривалого протиборства Швеції та Московської держави.

Відносини з Україною[ред.ред. код]

30 жовтня 1654 р. прийняв перше українське посольство на чолі з Д. Греком, який за дорученням Богдана Хмельницького представив план створення антипольської коаліції (Україна, Швеція, Семигород, Бранденбург, Молдавія і Волощина). У 1656 — 1657 рр. вів активні переговори з Богданом Хмельницьким про утворення українсько-шведського воєнного союзу, проте передчасна смерть гетьмана не дозволила реалізувати ці плани.

Підтримував союзницькі відносини з гетьманом Іваном Виговським. За Карла Х Густава в жовтні 1657 р. було укладено у Корсуні українсько-шведський договір 1657 р.

Війна з Данією[ред.ред. код]

Розпочалася війна у 1657 р. і тривала по 1660 рік. Несподіванно переправивши свої війська через вкриті льодом протоки Малий і Великий Бельт у січні-лютому 1658 року. Король Фредерік III попросив укласти мир, за яким Данія передавала Швеції частину своєї території.

Карл X незабаром розпочав нову війну з Данією. Шведська армія висадилася на острові Зеландія. Підійшовши до столиці Копенгаген, виявилося що місто сильно захищено, Карл відмовився від штурму і розпочав облогу. Але її він був змушений зняти, коли датський флот зміцнив і забезпечив додатковим провіантом гарнізон, а 29 жовтня у битві в протоці Зунд шведський флот був розбитий.

27 травня 1660 року був укладений Копенгагенський мир, за яким Данії поверталася частина її території.

Все ж таки воєнні операції військ Карла Х Густава значно розширили шведські володіння на Балтиці.

Родина[ред.ред. код]

З 1654 р. був одружений із Ядвіґою Елеонорою Гольштейн-Готторпською. Шлюб був укладений з політичних причин. Від цього союзу народилась єдина дитина — майбутній король Карл XI.

Джерела[ред.ред. код]

  • Svenskt biografiskt handlexikon. Stockholm, 1906.
  • Isacson C.-G. Karl X Gustavs krig. — Lund, 2004.
  • Коваленко Сергій. Останній чин великого Гетьмана. — Київ: Видавництво «Стікс», 2010.
  • Коваленко Сергій. Іван Богун — український Дон Кіхот. — Київ: Видавництво «Стікс», 2011.
Попередник
Христина I
Lilla riksvapnet.svg Король Швеції
1654-1660
Lilla riksvapnet.svg Наступник
Карл XI