Каштанівка (Кам'янець-Подільський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Каштанівка
Гора Теремець в районі села Каштанівка
Гора Теремець в районі села Каштанівка
Гора Теремець в районі села Каштанівка
Країна Україна Україна
Область Хмельницька область
Район Кам'янець-Подільський район
Громада Староушицька селищна громада
Основні дані
Населення 120
Площа 1,113 км²
Густота населення 227,31 осіб/км²
Поштовий індекс 32380
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°37′59″ пн. ш. 26°58′42″ сх. д. / 48.63306° пн. ш. 26.97833° сх. д. / 48.63306; 26.97833Координати: 48°37′59″ пн. ш. 26°58′42″ сх. д. / 48.63306° пн. ш. 26.97833° сх. д. / 48.63306; 26.97833
Місцева влада
Адреса ради 32337, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Грушка
Карта
Каштанівка. Карта розташування: Україна
Каштанівка
Каштанівка
Каштанівка. Карта розташування: Хмельницька область
Каштанівка
Каштанівка
Мапа
Мапа

CMNS: Каштанівка у Вікісховищі

Кашта́нівка (до 1967 року — Козодавинці) — село в Україні, у Староушицькій селищній територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Назва[ред. | ред. код]

Історична назва — Козодавинці, перейменовано 1967 році. Комуністична влада боролась зі всім ворожим та буржуазним, у немилість потрапили немилозвучних назви поселень, було вилучено шляхом перейменування значної кількості назв, що належали до найархаїчніших ойконімійних моделей на -*jь (-je),-ичі (< -*іtji),-ани,-івці (< -*ovьсі),-инці (< -*inьсі),-ів (< -ов),-ин.[1] Так село Козодавинці стало селом Каштанівка.

Географія[ред. | ред. код]

Дністер в районі села Каштанівка

Подільське село Каштанівка розташоване на високому березі на стику річок Руска та Голова притоки Дністра, за 36 кілометрів автошляхами від міста Кам'янець-Подільський.

Клімат[ред. | ред. код]

Каштанівка знаходяться в межах вологого континентального клімату із теплим літом, у так званому «теплому Поділлі», тут весна настає на 2 тижні раніше. Але діяльність людини досить часто призводить до екоциду, поганих змін та глобального потепління. Рівень наповнення річок водою по області становить лише 20 % від необхідного стандарту, значна частина земної поверхні стає посушливою. Для покращення ситуації варто було б проводити ревайлдинг, відновлювати екосистеми та лісові насадження.

Історія[ред. | ред. код]

Поселення відоме з XVIII століття.

Сільську церкву святого Михаїла, Юхим Сіцінський описував, що збудована у 1742 році у центрі села – дерев’яна триверха. У 1742 році поміщик переніс її за село. У 1828 році перебудована на одноверху. Дзвіниця кам’яна, з дерев’яним верхом.

Селяни були звільнені від кріпосного права в 1861 році. На честь цієї події в багатьох селах Поділля на в'їздах встановлювали пам'ятні фігури, такі збереглись в селах: Нігин, Черче. Ця традиція помаленьку відновлюється, встановлюються статуї Божої Матері чи інші фігури.

1863 року селяни втрачають можливість користуватись рідною мовою, видано таємне розпорядження — Валуєвський циркуляр, що наказував призупинити видання значної частини книг, написаних українською мовою, а згодом доповнено Емським указом.

Внаслідок поразки визвольних змагань на початку XX століття, село надовго окуповане російсько-більшовицькими загарбниками.

Радянська окупація принесла колективізацію та розкуркулення, мешканці села зазнали репресій.

В 19321933 селяни села пережили жахливі події — Голодомор.

Роки Великого терору 1936-1937 вбито осіб різних національностей і професій, багато людей було виселлено як сім'ї «ворогів народу».

Після завершення Другої світової війни у 1946—1947 роках село вчергове пережило голод.

В 1981 році почалось заповнення басейну Дністра водою, яке тривало шість років, внаслідок цього затоплено долину річки Дністер поблизу села та ряд сіл, наприклад Бакота.

З 1991 року в складі незалежної України.

7 вересня 2017 року шляхом об'єднання сільських рад село увійшло до складу Староушицької селищної громади.[2] Об'єднання в громаду має створити умови для формування ефективної і відповідальної місцевої влади, яка зможе забезпечити комфортне та безпечне середовище для проживання людей.

Населення[ред. | ред. код]

Населення становить 200 осіб.

Мова[ред. | ред. код]

У селі поширені західноподільська говірка та південноподільська говірка, що відносяться до подільського говору, який належить до південно-західного наріччя.

100 % населення вказало своєю рідною мовою українську мову за даними перепису 2001 року.

Охорона природи[ред. | ред. код]

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Відомі люди[ред. | ред. код]

Уродженці[ред. | ред. код]

  • Грень Тарас — військовий журналіст.

Проживали, перебували[ред. | ред. код]

  • Павлюк Любов Іванівна — народна майстриня виготовлення верет і килимів.[3]

Світлини[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  • Поділля — історико-географічна область.
  • Подоляни — етнографічна група українців, населення Поділля.
  • Подільський говір — різновид говорів української мови.
  • Децентралізація — реформа місцевого самоврядування для формування ефективної і відповідальної місцевої влади.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ОЙКОНІМІЯ УКРАЇНИ РАДЯНСЬКОЇ ДОБИ: ЕКОЛІНГВІСТИЧНИЙ ДИСКУРС.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  2. ВВРУ, 2017, № 46, стор. 11
  3. ПРЯЖА ДОВЖИНОЮ В ЖИТТЯ.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Посилання[ред. | ред. код]

Селу назву змінили і каштани насадили [Архівовано 14 Листопада 2016 у Wayback Machine.] — Кам’янецький часопис КлюЧ. 2016-11-04