Онезьке озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Онезьке озеро
Онезьке озеро
Координати 61°30′ пн. ш. 35°45′ сх. д. / 61.500° пн. ш. 35.750° сх. д. / 61.500; 35.750Координати: 61°30′ пн. ш. 35°45′ сх. д. / 61.500° пн. ш. 35.750° сх. д. / 61.500; 35.750
Розміри
Площа поверхні, км2 9894 km²
Висота над рівнем моря, м 33 m
Середня глибина, м 70 m
Макс. глибина, м 120 m
Об'єм, км3 280 km³
Басейн
Вливаються річки 58 річок (Шуя, Витегра, Суна, Андома, Водла, Лососинка і Мегра )
Витікають річки Свір
Країни басейну Росія
Інше
Міста та поселення Петрозаводськ, Кондопога, Медвеж'єгорськ, смт. Повенець.
Острови 1,369 (Кижі острів)
Карта Онезьке озеро

Оне́зьке о́зеро (рос. Онежское озеро (Оне́го), фін. Ääninen, Äänisjärvi) — природна водойма на північному заході Європейської частини Російської Федерації, роташовано на території Карелії, Ленінградської і Вологодської областей. Друге за величиною озеро в Європі після Ладозького. Площа дзеркала становить 9,7 тис. км²; (без островів). Найбільша глибина в найбільш глибоководній північній частині озера сягає 127 м. Середня глибина в центральній частині становить 50-60 м, ближче на південь дно піднімається до 20-30 м. У північній частині озера багато жолобів, чергуються з високими підйомами дна, утворюючими т. з. «банки», на яких часто ловлять рибу промислові траулери.

У Онезьке озеро впадають близько 50 річок, у тому числі Витегра, Суна, Андома, Водла, Шуя, Лососинка і Мегра. Витікає одна річка — Свір. Біломорсько-Балтійський канал з'єднує озеро з Білим морем. Зі створенням Верхньосвірської ГЕС стало водосховищем (площа 9950 км²;).

Острови[ред.ред. код]

Одним із найвідоміших островів на озері є острів Кижі, на якому розташований однойменний музей-заповідник з побудованими XVIII столітті дерев'яними храмами: Спасо-Преображенським і Покровським. У церкві Покрови Пресвятої Богородиці з кінця 1990-х рр. відновлені регулярні богослужіння, настоятелем приходу є ієрей Микола (Озолін). Богослужіння ведуться в теплу пору року — з першої неділі після Дня Святого Духа до Покрови Богородиці 14 жовтня — поки священик постійно на острові. У час богослужіння приходу триває у Петрозаводську, у теплій Святодуховський церкві, поруч з якою завершується будівництво Патріаршего обійстя.

Найбільший острів — Великий Клименецький (147 км²;). На ньому розміщується кілька поселень, є школа.

Міста і промисловість[ред.ред. код]

На берегах Онезького озера розташовані міста Петрозаводськ, Кондопога, Медвеж'єгорськ, смт. Повенець. Озеро є важливою транспортної магістраллю, зв'язуючих басейни Балтійського, Каспійського і північних морів.

Фотогалерея[ред.ред. код]

On lake Onega.jpg
Onega lake Ascension.jpg
LacOnega.JPG
Naberezhnaya v Petrozavodske 19.JPG
Petrozavodsk 31.JPG
Петрозаводська губа Берег Онезького озера. Вознесення Острови озера Набережна в Петрозаводську Узбережжя в Петрозаводську

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]