Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Розділ Вікіпедії: Хімія
Проект  |  Портал (Скор.: П:ХІМ)


Портал   Обговорення порталу   Проект   Обговорення проекту   Учасники проекту
Science-symbol-2.svg
Nuvola apps edu science.svg


Хімічний портал

Хімія — одна з наук про природу, вона вивчає хімічні перетворення речовин, тобто такі перетворення, при яких молекули одних речовин руйнуються, а на їх місці утворюються молекули інших речовин із новими властивостями.

Завданням хімії є дослідження властивостей елементів і хімічних сполук, залежності властивостей речовин від їх складу й будови, вивчення умов перетворення одних речовин у інші, поширення хімічних речовин у природі та способи їх одержання, реакції хімічних сполук, а також практичне використання цих реакцій.

Навігація порталом

Вибране зображенняВ новинахВідомі хімікиВибрана статтяДобра статтяВибрана біографіяВибрана хімічна реакціяВибрана речовинаПодії місяцяЧи знаєте Ви, що...Розділи хіміїКласи хімічних речовинПеріодична система елементівЛабораторні прийомиХімічне обладнанняХімія та суспільствоКатегоріїВікіпідручникІсторія хімії та філософіяХімічна освіта і наука в УкраїніХімічна промисловість в УкраїніВікіпроектиСпискиЧим допомогти?ПорталНові статтіСтислий перегляд темБратні порталиБратні проекти Вікімедії

редагування 

Вибране зображення

Вуглецеві нанотрубки — протяжні циліндричні структури діаметром від одного до декількох десятків нанометрів і завдовжки до декількох мікрон складаються з однієї або декількох згорнутих в трубку гексагональних графітових площин (графенів) і закінчуються зазвичай півсферичною головкою.

редагування 

Вибрана стаття

Goldenwiki.png
DNA Overview.png

Дезоксирибонуклеї́нова кислота́ (ДНК) — один із двох типів нуклеїнових кислот, який забезпечує зберігання, передачу з покоління в покоління і реалізацію генетичної програми розвитку і функціонування живих організмів. Основна роль ДНК в клітинах — довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків.

З хімічної точки зору, ДНК — це довга полімерна молекула, що складається з послідовності блоків — нуклеотидів. Кожний нуклеотид складається з азотистої основи, цукру (дезоксирибози) і фосфатної групи. Зв'язки між нуклеотидами в ланцюжку утворюються за рахунок дезоксирибози і фосфатної групи. У переважній більшості випадків (окрім деяких вірусів, що містять одноланцюжкові ДНК) макромолекула ДНК складається з двох ланцюжків, орієнтованих азотистими основами один проти одного. Ця дволанцюжкова молекула утворює спіраль. В цілому структура молекули ДНК отримала назву «подвійної спіралі».

Детальніше...

редагування 

Добра стаття

Dobra6.png
Молекула акрилонітрилу

Акрилонітрил (вінілціанід) — нітрил акрилової кислоти. Безколірна, отруйна рідина. Має слабкий запах. Входить до складу полімерів — поліакрилонітрилів — до 0,1%, утворюється при термічній деструкції ряду пластичних мас.

Застосовується у виробництві синтетичних волокон (нітрону та інших), синтетичного каучуку і полімеризаційних пластмас; у синтезі барвників, лікарських препаратів, пропенової кислоти; як інсектицид і для обкурювання зерна.

Акрилонітрил є подразником, легко всмоктується навіть через непошкоджену шкіру. Токсична дія подібна до дії ціанідів. ГДК в повітрі складає 0,5 мг/м3, у воді водойм — 2 мг/л.

Детальніше...

редагування 

Вибрана біографія

Lomonosovportrait.jpg

Миха́йло Васи́льович Ломоно́сов (*8/19 листопада 1711 — †4/15 квітня 1765) — російський вчений-натураліст, геохімік, поет, реформатор російської мови.

Михайло Ломоносов народився в 1711 р. у селі Денисовка поблизу міста Холмогори. Батько його, Василь Дорофійович, був помором. Він володів кількома суднами і ходив на них за рибою у Біле море і Льодовитий океан.

Узимку 1730 р. дев'ятнадцятирічний Ломоносов вирушив до Москви і склав іспити до Зайконоспаської слов'яно-греко-латинської академії. Незважаючи на вік, Ломоносов був зарахований у наймолодший клас, оскільки зовсім не знав латини. Через рік він настільки вивчив латину, що міг складати невеликі вірші. Уже тоді він ґрунтовно займався поетикою і риторикою.

Читати далі...

редагування 

Вибрана хімічна реакція

Реа́кція Грінья́ра — металоорганічна хімічна реакція, в якій арил- або алкілмагнійгалогеніди (також відомі як реактиви Гріньяра) діють як нуклеофіли, атакуючи електрофільні атоми Карбону з утворенням Карбон—Карбонового зв'язку. Реакція Гріньяра — важливий метод створення Карбон—Карбонових зв'язків, а також зв'язків Карбон—гетероатом (P, Sn, B, Si та ін).

Приклад реакції Гріньяра

Детальніше...

редагування 

Вибрана речовина

2006-02-13 Drop-impact.jpg

Вода, Н2O — прозора рідина без запаху, смаку і кольору; оксид водню. Молекула води складається з одного атома оксигену і двох атомів гідрогену. Атоми гідрогену розташовані в молекулі так, що напрямки до них утворюють кут 104,45o із вершиною в центрі атома оксигену. Таке розташування зумовлює молекулі води дипольний момент у 1,844 Дебая. При заміні атомів гідрогену (протонів) на атоми дейтерію утворюється модифікація, яка називається важкою водою.

Вода належить до найбільш поширених речовин у природі. Водою вкрито близько 4/5 поверхні земної кулі (океани, моря, озера, річки). Значні її кількості у вигляді льоду і снігу вкривають високі гори і величезні простори Арктики і Антарктики. Багато води в атмосфері повітряпара, туман і хмари. Значні кількості води містяться і в земній корі у вигляді підземних вод. У природі вода перебуває не тільки у вільному стані, а і в хімічно зв'язаному.

Детальніше...

редагування 

Події місяця


Анрі Беккерель

Народилися

Герман Штаудінгер

Померли

редагування 

Періодична система елементів

редагування 

Списки

Nuvola apps kmenuedit.png

Списки з хімії:

редагування 

Лабораторні прийоми

редагування 

Хімічне обладнання

редагування 

Хімічна освіта і наука в Україні

Nuvola apps bookcase.svg
 • УДХТУ — Український державний хіміко-технологічний університет (єдиний хімічний університет України)
 • ІБКХ — Інститут біоколоїдної хімії імені Ф. Д. Овчаренка НАН України
 • ІБОНХ — Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України
 • ІКХХВ — Інститут колоїдної хімії та хімії води імені А. В. Думанського НАН України
 • ІНФОВ — Інститут фізико-органічної хімії та вуглехімії імені Л. М. Литвиненка НАН України
 • ІОХ — Інститут органічної хімії НАН України

Заклади професійної освіти

Факультети

 • Хімтех КПІ — Хіміко-технологічний факультет Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
 • Хіммаш КПІ — Інженерно-хімічний факультет Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
 • Хімфак КНУ — Хімічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
 • Хімфак ХНУ — хімічний факультет Харківського національного університету імені Василя Каразіна
 • Хімтех ХПІ — Хіміко-технологічний факультет Національного технічного університету України «Харківський політехнічний інститут»
 • ФЕХТ ДонНТУ — Факультет екології та хімічної технології Донецького національного технічного університету
 • Хімфак ДонНУ — Хімічний факультет Донецького національного університету
 • Хімтех ОНПУ — Хіміко-технологічний факультет Одеського національного політехнічного університету
 • Хімфак СТІ — Хімічний факультет Технологічного інституту Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк)
 • Хімтех ДДТУ — хіміко-технологічний факультет Дніпродзержинського державного технічного університету
 • ІХХТ ЛП — Інститут хімії та хімічних технологій Національного університету «Львівська політехніка»
 • Хімфак ТНУ — Хімічний факультет Таврійського національного університету імені Володимира Вернадського
 • Хімфак ЛНУ — Хімічний факультет Львівського Національного Університету імені Івана Франка.
 • "Хімія" ФПрН НаУКМА — Спеціальність "Хімія" на Факультеті природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія"
редагування 

Хімічна промисловість в Україні

Grangemouth04nov06.jpg

Галузі: агрохімічнагірничо-хімічнанафтогазовакоксохімічнасклянатуковафармацевтичнацелюлозна

Підприємства: Авдіївський коксохімічний заводАзот (Черкаси) • Алчевський коксохімічний заводВінницяпобутхімДНВП «Цирконій»ДніпроАзотДніпрошинаДонецький коксохімічний заводКиївхімволокноКонцерн СтиролМакіївський коксохімічний заводМаркохімОб'єднання «Склопластик»Одеський припортовий заводПридніпровський хімічний заводРівнеазотРубіжанський хімічний комбінатСумихімпромСєвєродонецьке об'єднання «Азот»ХарпластмасХімреактивЧеркаське хімволокноЧернігівське ХімволокноЧернігівфільтрЯворівський гірничохімічний комбінатЯсинівський коксохімічний завод

редагування 

Хімія та суспільство

Модель атому гелію
Анаболічні стероїдиАзбестАспартамАспіринБензинБілкиВіаграВітаміниВуглеводиВуглекислий газЗабруднення довкілляЖириЖирні кислотиЗелена хіміяІнсулінКислотні дощіНейлонОзонПаливні елементиПарацетамолПеніцилінПластмасиПсихотропні речовиниРадикалиРадіоактивні відходиСмогТаміфлюФреониХімічна зброяХолестеринЦукорЯдерне паливоЯдерний синтез
редагування 

Історія хімії та філософія

William Fettes Douglas - The Alchemist.jpg

Історія хімії вивчає і описує складний процес накопичення специфічних знань, що відносяться до вивчення властивостей і перетворень речовин; її можна розглядати як прикордонну область знання, яка зв'язує явища і процеси, що відносяться до розвитку хімії, з історією людського суспільства. Історію хімії прийнято підрозділяти на декілька періодів; при цьому слід враховувати, що ця періодизація, будучи достатньо умовною і відносною, має швидше дидактичний зміст.

Одним з періодів історії хімії та філософії, який мав і справив величезне значення на становлення хімії як окремої науки, є період алхімії.

редагування 

Чим допомогти?

Nuvola apps korganizer.png

Проект місяця

 • Вдосконалення та розвиток порталу, підготовка його запланованих розділів.

Кандидати у вибрані статті з хімії FA gold ukr.png     

 • немає

Кандидати у добрі статті з хімії Dobra6.png

 • немає

Покращення статей з хімії

Запити на нові статті

редагування 

Вікіпроекти

Chem template.svg

В рамках Вікіпроекту пропонується вирішувати такі основні задачі:

 • створювати та вдосконалювати статті з хімії
 • створювати та вдосконалювати хімічні шаблони
 • вікіфікувати, категоризувати та виправляти помилки у статтях
 • ілюструвати статті
 • перекладати статті з іншомовних Вікіпедій.
редагування 

Портал

редагування 

У новинах

редагування 

Чи знаєте Ви, що...

… найважчим газом за звичайних умов є флуорид вольфраму WF6 (молекулярна маса складає майже 300 а.о.м.) — він важчий за повітря більш ніж у 10 разів.
… хімічні елементи з парними порядковими номерами значно більш поширені(англ.)укр. в природі — їх майже 90%.
… існує протираковий препарат «Україн», який був синтезований українським хіміком Василем Новицьким.

редагування 

Відомі хіміки

Ломоносов Михайло Васильович
Лавуазьє Антуан Лоран
|
Вант-Гофф Якоб Гендрік
Нобель Альфред Бернард
Дальтон Джон
Менделєєв Дмитро Іванович
Кюрі Марія
Бородін Олександр Порфірійович
Лібіх Юстус
Фарадей Майкл
Вернадський Володимир Іванович
Чичибабін Олексій Євгенович
Кіпріанов Андрій Іванович
Парацельс
Бойль Роберт
Арреніус Сванте Авґуст
редагування 

Розділи хімії

Noia 64 apps kfm.pngредагування 

Класи хімічних речовин

Noia 64 apps kpackage.png

Неорганічні речовини


Органічні речовини

Полімери

редагування 

Категорії

Nuvola filesystems folder violet.png
редагування 

Вікіпідручник

Вікікниги

Вікіпідручники з хімії англійською:

редагування 

Нові статтіУсього знайдено статей: 6144

редагування 

Стислий перегляд тем

Основні концепції
Класичні розділи хімії
Деякі інші розділи хімії
Спецрозділи
Дерево категорійНе знайшли необхідної теми з хімії на порталі чи маєте якесь запитання? Зверніться сюди!
редагування 

Братні портали

редагування 

Братні проекти Вікімедії

Очистити кеш

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


АвіаціяАвтомобіліАнархізмАніме та манґаАнтропологіяАрхітектураАстрономіяБіографіїБіологіяБотанікаБуддизмВільне програмне забезпеченняГаррі ПоттерГеографіяПерша світова війнаДруга світова війнаЕкономікаЕтнологіяЗалізницяЗимові види спортуІнформаційні технологіїІндуїзмІсламІсторіяІхтіологіяКатолицтвоКінематографКомунізмКосмонавтикаКультураЛГБТЛітератураМатематикаМедицинаМистецтвоМінералогіяМузикаНаукаНейробіологіяОсвітаОлімпійські ігриПивоПластунствоПравоПравослав'яПрограмуванняПротестантизмПсихологіяСНІДСобакиСоціологіяСРСРСпортСучасна українська літератураТенісТехнікаТуризмУкраїнська діаспораУкраїнська літератураУкраїнська моваУкраїнська повстанська арміяУкраїнський рокФізикаФілософіяФормула-1ФортифікаціяФутболХіміяХрами східної традиціїХристиянствоЧЄ з футболу 2012ШахиЮдаїзм
АвстраліяАвстріяАзіяАфрикаАнгліяБельгіяБілорусьБолгаріяБутанГреціяДаніяЕстоніяЄвропаЄвросоюзЄменІзраїльІндіяІрландіяІспаніяІталіяКаталоніяКитайКіпрЛатвіяЛитваЛюксембургМальтаМолдоваМонголіяНідерландиНімеччинаПівденна АмерикаПАРПівнічна АмерикаПольщаПортугаліяРосіяРумуніяСловаччинаСловеніяСШАТуреччинаУгорщинаУдмуртіяУзбекистанФінляндіяФранціяХорватіяЧехіяЧиліШвейцаріяШвеціяШотландіяЯпонія
Україна: БарБіла ЦеркваВінницяГаличинаГлухівДніпропетровщинаДонецькДонеччинаЄвпаторіяЖмеринкаЗакарпаттяКиївКиївщинаКіровоградКіровоградщинаКримКременчукЛуганщинаЛьвівМелітопольМукачевеОдесаОдещинаПоділляПолтавщинаСевастопольСумиСумщинаТернопільщинаХарківХарківщинаЧеркасиЧеркащинаЧернігівщина
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти