Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Розділ Вікіпедії: Хімія
Проект  |  Портал (Скор.: П:ХІМ)

Портал   Обговорення порталу   Проект   Обговорення проекту   Учасники проекту
Science-symbol-2.svg
Nuvola apps edu science.svg


Хімічний портал

Хімія — одна з наук про природу, вона вивчає хімічні перетворення речовин, тобто такі перетворення, при яких молекули одних речовин руйнуються, а на їх місці утворюються молекули інших речовин із новими властивостями.

Завданням хімії є дослідження властивостей елементів і хімічних сполук, залежності властивостей речовин від їх складу й будови, вивчення умов перетворення одних речовин у інші, поширення хімічних речовин у природі та способи їх одержання, реакції хімічних сполук, а також практичне використання цих реакцій.

Навігація порталом

Вибране зображенняВ новинахВідомі хімікиВибрана статтяДобра статтяВибрана біографіяВибрана хімічна реакціяВибрана речовинаПодії місяцяЧи знаєте Ви, що...Розділи хіміїКласи хімічних речовинПеріодична система елементівЛабораторні прийомиХімічне обладнанняХімія та суспільствоКатегоріїВікіпідручникІсторія хімії та філософіяХімічна освіта і наука в УкраїніХімічна промисловість в УкраїніВікіпроектиСпискиЧим допомогти?ПорталНові статтіСтислий перегляд темБратні порталиБратні проекти Вікімедії

редагування 

Вибране зображення

редагування 

Вибрана стаття

Goldenwiki.png
Кристал хлориду натрію

Хлори́д на́трію (NaCl або ж у побуті просто сіль) — це тверда, прозора (у чистому вигляді) хімічна сполука з іонною кристалічною граткою, солона на смак. Під час розчинення у воді повністю дисоціює на катіони натрію та хлорид-аніони.

У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані в солоних водоймах, насамперед у морях та океанах. В кристалічному стані входить до мінералу галіт, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль, морська сіль тощо. В залежності від походження природного хлориду натрію, він має різну ступінь чистоти та різний кількісний та якісний склад домішок, які зумовлюють його смак та колір.

Детальніше...

редагування 

Добра стаття

Dobra6.png
Ізопропіловий спирт

Ізопропі́ловий спирт (2-пропанол, пропан-2-ол, ізопропанол, диметилкарбінол) CH3CH(OH)CH3 — найпростіший вторинний одноатомний спирт аліфатичного ряду. Належить до речовин 3-го класу небезпеки (помірно небезпечні речовини) за ступенем впливу на організм, має наркотичну дію. ГДК для випарів ізопропанолу в повітрі становить 10 мг/м³. Отруєння ізопропіловим спиртом настає внаслідок вдихання випарів, що містять концентрацію, яка перевищує ГДК, кумулятивних властивостей не має. Споживання навіть у невеликих дозах викликає отруєння. Широко використовується як розчинник у промисловості й технічний спирт у засобах для чищення скла, оргтехніки та ін.

Товарний ізопропанол містить від 91 до 99,5% спирту. Технічні умови для цього продукту не встановлено, через що препарат, який надходить на продаж, за складом може відповідати навіть азеотропній суміші з водою. Ступінь чистоти спирту може коливатися в широких межах залежно від способу його одержання й використаної сировини.

Детальніше...

редагування 

Вибрана біографія

Lomonosovportrait.jpg

Миха́йло Васи́льович Ломоно́сов (*8/19 листопада 1711 — †4/15 квітня 1765) — російський вчений-натураліст, геохімік, поет, реформатор російської мови.

Михайло Ломоносов народився в 1711 р. у селі Денисовка поблизу міста Холмогори. Батько його, Василь Дорофійович, був помором. Він володів кількома суднами і ходив на них за рибою у Біле море і Льодовитий океан.

Узимку 1730 р. дев'ятнадцятирічний Ломоносов вирушив до Москви і склав іспити до Зайконоспаської слов'яно-греко-латинської академії. Незважаючи на вік, Ломоносов був зарахований у наймолодший клас, оскільки зовсім не знав латини. Через рік він настільки вивчив латину, що міг складати невеликі вірші. Уже тоді він ґрунтовно займався поетикою і риторикою.

Читати далі...

редагування 

Вибрана хімічна реакція

Реа́кція Грінья́ра — металоорганічна хімічна реакція, в якій арил- або алкілмагнійгалогеніди (також відомі як реактиви Гріньяра) діють як нуклеофіли, атакуючи електрофільні атоми Карбону з утворенням Карбон—Карбонового зв'язку. Реакція Гріньяра — важливий метод створення Карбон—Карбонових зв'язків, а також зв'язків Карбон—гетероатом (P, Sn, B, Si та ін).

Приклад реакції Гріньяра

Детальніше...

редагування 

Вибрана речовина

Ferrocene.svg

Фероцен — один з найбільш відомих представників металорганічних сполук (представник класу сандвічевих сполук). Номенклатурна назва: біс-η5-циклопентадієнферум (II) (η55Н5)2Fe. Фероцен являє собою оранжеві кристали; температура плавлення 173 °C, температура кипіння 249 °C; густина речовини 1,49 г/см3 (25 °C); стійкий до 470 °C; переганяється при атмосферному тиску; розчинний в органічних розчинниках, не розчиняється у воді; стійкий до дії повітря, гарячої концентрованої соляної кислоти та розчинів лугів.

Він був отриманий випадково в 1952 р. Т. Кілі і П. Посоном. Автори мали намір отримати дициклопентадієніл C5H5-C5H5 при впливі FeCl3 на циклопентадієнілмагнійбромід C5H5MgBr. Проте реакція пішла трохи інакше:

6C5H5MgBr + 2FeCl3=C5H5—C5H5 + 3MgCl2 + 3MgBr2 + 2(C5H5)2Fe.

Детальніше...

редагування 

Події місяця


Народилися

Франсуа Рауль

Померли

Гемфрі Деві
редагування 

Списки

Nuvola apps kmenuedit.png

Списки з хімії:

редагування 

Лабораторні прийоми

редагування 

Хімічне обладнання

Лабораторний стакан
Апарат Кіпабюксбюреткавіскозиметрвагиводяна банявитяжна шафаволюмометрворонка Бюхнерагорілка Бунзенадистиляторділильна воронкаексикатор • калориметрколориметркюветалабораторні колби (Бунзена, Ерленмейера, круглодонна, мірна, реторта) • лабораторний стаканмагнітна мішалкамас-спектрометрмензуркамірний циліндрпіпетка • пробіркаспектрофотометртермометртигельхолодильникцентрифугаЯМР спектрометр
редагування 

Хімічна промисловість в Україні

Grangemouth04nov06.jpg

Галузі: агрохімічнагірничо-хімічнанафтогазовакоксохімічнасклянатуковафармацевтичнацелюлозна

Підприємства: Авдіївський коксохімічний заводАзот (Черкаси) • Алчевський коксохімічний заводВінницяпобутхімДНВП «Цирконій»ДніпроАзотДніпрошинаДонецький коксохімічний заводКиївхімволокноКонцерн СтиролМакіївський коксохімічний заводМаркохімОб'єднання «Склопластик»Одеський припортовий заводПридніпровський хімічний заводРівнеазотРубіжанський хімічний комбінатСумихімпромСєвєродонецьке об'єднання «Азот»ХарпластмасХімреактивЧеркаське хімволокноЧернігівське ХімволокноЧернігівфільтрЯворівський гірничохімічний комбінатЯсинівський коксохімічний завод

редагування 

Хімічна освіта і наука в Україні

Nuvola apps bookcase.svg
 • УДХТУ — Український державний хіміко-технологічний університет (єдиний хімічний університет України)
 • ІБКХ — Інститут біоколоїдної хімії імені Ф. Д. Овчаренка НАН України
 • ІБОНХ — Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України
 • ІКХХВ — Інститут колоїдної хімії та хімії води імені А. В. Думанського НАН України
 • ІНФОВ — Інститут фізико-органічної хімії та вуглехімії імені Л. М. Литвиненка НАН України
 • ІОХ — Інститут органічної хімії НАН України

Заклади професійної освіти

Факультети

 • Хімтех КПІ — Хіміко-технологічний факультет Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
 • Хіммаш КПІ — Інженерно-хімічний факультет Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
 • Хімфак КНУ — Хімічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
 • Хімфак ХНУ — хімічний факультет Харківського національного університету імені Василя Каразіна
 • Хімтех ХПІ — Хіміко-технологічний факультет Національного технічного університету України «Харківський політехнічний інститут»
 • ФЕХТ ДонНТУ — Факультет екології та хімічної технології Донецького національного технічного університету
 • Хімфак ДонНУ — Хімічний факультет Донецького національного університету
 • Хімтех ОНПУ — Хіміко-технологічний факультет Одеського національного політехнічного університету
 • Хімфак СТІ — Хімічний факультет Технологічного інституту Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк)
 • Хімтех ДДТУ — хіміко-технологічний факультет Дніпродзержинського державного технічного університету
 • ІХХТ ЛП — Інститут хімії та хімічних технологій Національного університету «Львівська політехніка»
 • Хімфак ТНУ — Хімічний факультет Таврійського національного університету імені Володимира Вернадського
 • Хімфак ЛНУ — Хімічний факультет Львівського Національного Університету імені Івана Франка.
 • "Хімія" ФПрН НаУКМА — Спеціальність "Хімія" на Факультеті природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія"
редагування 

Чим допомогти?

Nuvola apps korganizer.png

Проект місяця

 • Вдосконалення та розвиток порталу, підготовка його запланованих розділів.

Кандидати у вибрані статті з хімії FA gold ukr.png     

 • немає

Кандидати у добрі статті з хімії Dobra6.png

Покращення статей з хімії

Запити на нові статті

редагування 

Вікіпроекти

Chem template.svg

В рамках Вікіпроекту пропонується вирішувати такі основні задачі:

 • створювати та вдосконалювати статті з хімії
 • створювати та вдосконалювати хімічні шаблони
 • вікіфікувати, категоризувати та виправляти помилки у статтях
 • ілюструвати статті
 • перекладати статті з іншомовних Вікіпедій.
редагування 

Портал

редагування 

У новинах

редагування 

Чи знаєте Ви, що...

бром та меркурій — єдині хімічні елементи, чиї прості речовини за кімнатної температури перебувають у рідкому стані?
… наймолодшому лауреату Нобелівської премії з хімії, Фредеріку Жоліо-Кюрі, на час присудження нагороди було 35 років, а найстаршому, Джону Фенну, — 85?
… в репертуарах американських рок-гуртів «Evanescence» та «Nirvana» є пісня «Lithium», назва якої походить від загального найменування медичних препаратів на основі сполук літію (англ. lithium), котрі застосовуються у лікуванні психічних розладів, депресії, шизофренії?

редагування 

Відомі хіміки

Ломоносов Михайло Васильович
Лавуазьє Антуан Лоран
|
Вант-Гофф Якоб Гендрік
Нобель Альфред Бернард
Дальтон Джон
Менделєєв Дмитро Іванович
Кюрі Марія
Бородін Олександр Порфірійович
Лібіх Юстус
Фарадей Майкл
Вернадський Володимир Іванович
Чичибабін Олексій Євгенович
Кіпріанов Андрій Іванович
Парацельс
Бойль Роберт
Арреніус Сванте Авґуст
редагування 

Періодична система елементів

редагування 

Хімія та суспільство

Модель атому гелію
АзбестАнаболічні стероїдиАспартамАспіринБензинБілкиВіаграВітаміниВуглеводиВуглекислий газДобриваЕтанолЖириЖирні кислотиЗабруднення довкілляЗелена хіміяІнсулінКислотні дощіНейлонОзонПаливоПарацетамолПеніцилінПластмасиПсихотропні речовиниРадикалиРадіоактивні відходиСільСмогТаміфлюФреониХімічна зброяХолестеринЦукорЯдерне паливоЯдерний синтез
редагування 

Історія хімії та філософія

William Fettes Douglas - The Alchemist.jpg

Історія хімії вивчає і описує складний процес накопичення специфічних знань, що відносяться до вивчення властивостей і перетворень речовин; її можна розглядати як прикордонну область знання, яка зв'язує явища і процеси, що відносяться до розвитку хімії, з історією людського суспільства. Історію хімії прийнято підрозділяти на декілька періодів; при цьому слід враховувати, що ця періодизація, будучи достатньо умовною і відносною, має швидше дидактичний зміст.

Одним з періодів історії хімії та філософії, який мав і справив величезне значення на становлення хімії як окремої науки, є період алхімії.

редагування 

Розділи хімії

Noia 64 apps kfm.png

Аналітична хімія


Біохімія


Неорганічна хімія


Органічна хімія


Фізична хімія

Теоретична хімія


Міждисциплінарні науки

редагування 

Класи хімічних речовин

Неорганічні речовини


Полімери

Органічні речовини

редагування 

Категорії

Nuvola filesystems folder violet.png
редагування 

Вікіпідручник

Вікікниги

Вікіпідручники з хімії англійською:

редагування 

Нові статтіУсього знайдено статей: 6334

редагування 

Стислий перегляд тем

Основні концепції
Класичні розділи хімії
Деякі інші розділи хімії
Спецрозділи
Дерево категорійНе знайшли необхідної теми з хімії на порталі чи маєте якесь запитання? Зверніться сюди!
редагування 

Братні портали

Очистити кеш

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


АвіаціяАвтомобіліАнархізмАніме та манґаАнтропологіяАрхітектураАстрономіяБіографіїБіологіяБотанікаБуддизмВійнаВійськова технікаВільне програмне забезпеченняГаррі ПоттерГеографіяПерша світова війнаДруга світова війнаЕкономікаЕтнологіяЗалізницяЗимові види спортуІнформаційні технологіїІндуїзмІсламІсторіяІхтіологіяКатолицтвоКінематографКомунізмКосмонавтикаКультураЛГБТЛітератураМатематикаМедицинаМистецтвоМінералогіяМузикаНаукаНейробіологіяОсвітаОлімпійські ігриПивоПластунствоПравоПравослав'яПрограмуванняПротестантизмПсихологіяСНІДСобакиСоціологіяСРСРСпортСучасна українська літератураСтародавній РимТенісТехнікаТуризмУкраїнська діаспораУкраїнська літератураУкраїнська моваУкраїнська повстанська арміяУкраїнський рокФізикаФілософіяФормула-1ФортифікаціяФутболХіміяХрами східної традиціїХристиянствоЧЄ з футболу 2012ШахиЮдаїзм
АвстраліяАвстріяАзіяАфрикаАнгліяБельгіяБілорусьБолгаріяБутанГреціяДаніяЕстоніяЄвропаЄвросоюзЄменІзраїльІндіяІрландіяІспаніяІталіяКаталоніяКитайКіпрЛатвіяЛитваЛюксембургМальтаМолдоваМонголіяНідерландиНімеччинаПівденна АмерикаПАРПівнічна АмерикаПольщаПортугаліяРосіяРумуніяСловаччинаСловеніяСШАТуреччинаУгорщинаУдмуртіяУзбекистанФінляндіяФранціяХорватіяЧехіяЧиліШвейцаріяШвеціяШотландіяЯпонія
Україна: БарБіла ЦеркваВінницяГаличинаГлухівДніпропетровщинаДонецькДонеччинаЄвпаторіяЖмеринкаЗакарпаттяКиївКиївщинаКіровоградКіровоградщинаКримКременчукЛуганщинаЛьвівМелітопольМукачевеОдесаОдещинаПоділляПолтавщинаСевастопольСумиСумщинаТернопільщинаХарківХарківщинаЧеркасиЧеркащинаЧернігівщина
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти