Портолан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портолан Чорного моря, складений Дієго Хомем 1559 рік

Портола́н, Портулан — середньовічна рукописна морська карта, що використовувалась за своїм прямим призначенням протягом XIV-XVII ст., головним чином на пергаменті. Головною особливістю цих карт є лінія узбережжя з топонімами, що написані з боку узбережжя перпендикулярно до нього, мережа ліній румбів і лінійний масштаб. Відома також як румбова або компасна карта, застосовувалась і назва - локсодромна карта.

Оригінальна назва таких карт складається з термінів "карта" (лат. mappa, carta) з прикметником "морська" (maritime, marina) або "навігаційна" (nautical, navigare). Сучасну наукову назву (англ. portolan chart - карта-портолан) отримала у другій половині XIX ст. з обов'язковою приставкою "морська карта" (англ. chart), щоб відрізняти від текстового опису узбережжя, лоції (італ. "portolano" - лоція, перелік портів).

Для карти-портолана характерні так звані "лінії румбів" - мережа перехрещених прямих ліній, що вказують на напрямок. Лінії виходять з так званих "компасних роз". Карта звичайно не орієнтована за сторонами світу.

Усі карти-портолани мають свою лінійну шкалу масштабів. Одиниця масштабу досі не визначена і дискутується. Походження та проекція цих карт досі невідомі. Норденшельд ще у XIX ст. надав припущення, що був один примірник (нормальний-портолан), а всі наступні карти були скопійовані з нього.

Перші карти-портолани датуються XIV століттям, це карти Середземного та Чорного морів. Перші карти виготовлені в Італії та на о. Мальорка. Найстаріша з відомих карт, підписана і датована, виготовлена Петрусом Весконте з Генуї, в 1311 році. Цей рік і вважається початком професійної картографії. Карти виготовлялись як окрема карта, або у складі збірки на весь Середземноморський регіон, включаючи Чорне та Азовське моря, атлантичне узбережжя Європи і Англію.

Починаючи з XV ст. карти-портолани включали і нові географічні відкриття.

Виробництво карт-портоланів, за часом, розвивалось у найбільш активних на той момент центрах морської торгівлі - Італія та о. Мальорка (XIV ст.), потім Португалія та Іспанія (XV ст.), південна Франція (XV-XVI ст.), північна Франція (XVI-XVII ст.), Англія та Голандія (XVII ст.). У XVI ст. відомо і про арабські карти-портолани.

Карти-портолани замінили морські карти в проекції Меркатора на кінці XVII ст.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Гордєєв А. Ю. Карти-портолани XIII-XVII ст.: особливості та роль у розвитку картографії. – К.: Обрії, 2009;
  • Фоменко И.К. Образ мира на старинных портоланах. М. Индрик. 2011;
  • Campbell Tony. Portolan Charts from the Late Thirteenth Century to 1500. / "The History of Cartography".Ed. J.B.Harley, D.Woodward. The University of Chicago Press. Chicago. 2007. v.1, part 19, p.371-463;
  • Nordennskiold N. A. Periplus. An essay on the early history of charts and sailing-directions - Fac-sim de l'éd. de Stolckhom, 1897. Burt Franklin, New York, 1967. – 208 p.;
  • Pujades Ramjn. Les cartes portolanes. - Institut Cartografic de Catalunya. 2007. - 526 p.