Іван від Хреста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван від Хреста
JohnCross.jpg
Святий
Juan de la Cruz
У миру: Хуан де Єпес Альварес
Народився 24 червня 1542
Фонтіверос, Кастилія, Кастильська Корона
Помер 14 грудня 1591(1591-12-14)[1][2][…] (49 років)
Убеда, Kingdom of Jaénd, Кастильська Корона
·streptococcal infectiond
Поховання Convent of the Carmelitas Descalzos, Segoviad
Шанується у католицтві
Канонізований Бенедиктом XIII в 1926 році
У лику преподобний, блаженний і Учитель Церкви
Головна святиня гробниця Івана від Хреста, Сеговія
День пам'яті 14 грудня
Патрон люди споглядального життя, містики, богослови, іспанські поети
Праці «Сходження на гору Кармель», «Темна ніч душі», «Пісня духу», «Живе полум'я любові»
Медіафайли на Вікісховищі

Святий Іван від Хреста (також відомий як Св. Хуан де ла Крус і Св. Іван Хрестовий, ісп. Juan de la Cruz); (24 червня 1542, Онтіверос, Іспанія — 14 грудня 1591, Убеда (Úbeda), Хаен, Іспанія), ім'я в миру Хуан де Єпес Альварес (ісп. Juan de Yepes Álvarez) — католицький святий, письменник і поет-містик. Реформатор ордену кармелітів. Учитель Церкви.

Біографія й творчість[ред. | ред. код]

Хуан походив зі знатної, але збіднілої дворянської родини, що жила на околицях Авіли. Юнаком він поступив у госпіталь, для догляду за хворими. Освіту він отримував у єзуїтській школі в містечку Медіна дель Кампо, куди перебралася його родина після смерті батька в пошуках засобів до існування.

В 1568 р. вступив в орден кармелітів, отримував богословську освіту в Саламанці. Потім він став одним із засновників реформованого кармелітського монастиря Дуруело. У чернецтві він прийняв ім'я Іван від Хреста.

В ордені кармелітів у цей час ішли чвари, пов'язані з реформами ордена, ініційованими св. Терезою Авільською. Іван став прихильником реформ, що мали на меті повернення до початкових ідеалів кармелітів — строгості й аскетичності.

Діяльність Івана багатьом у монастирі прийшлася не до смаку, за наклепницькими доносами він тричі притягувався до суду, багато місяців провів у в'язниці в тяжких умовах. Саме під час ув'язнення Іван почав писати свої прекрасні вірші, перейняті особливим містичним духом і релігійним трепетом. Його перу також належать прозаїчні трактати — «Сходження на гору Кармель», «Темна ніч душі», «Пісня духу», «Живе полум'я любові».

Помер св. Іван від Хреста в Убеді, в 1591 р. В 1726 р. він був канонізований папою Бенедиктом XIII, в 1926 р. папа Пій XI оголосив його Учителем Церкви. День пам'яті св. Івана від Хреста в Католицькій Церкві — 14 грудня.

Фундаментальний принцип богослов'я св. Івана полягає у твердженні, що Бог є все, а людина — ніщо. Отже, щоб досягти досконалого з'єднання з Богом, у чому й полягає святість, необхідно піддати інтенсивному й глибокому очищенню всі здібності й сили душі й тіла.

Ґрунтуючись на екстатичних баченнях святого, Сальвадор Далі намалював в 1950—1952 р. картину «Христос Святого Івана від Хреста»

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Штайн Э. Наука Креста. М.: Общедоступный Православный Университет; Институт философии, теологии и истории Святого Фомы, 2007.(рос.)
  • Дж. Омэнн. Христианская духовность в католической традиции. Издательство Святого Креста, Рим-Люблин, 1994.(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]