Аардонікс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аардонікс
Реконструкція аардонікса
Реконструкція аардонікса
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові
Клас: Плазуни
Підклас: Динозаври
Ряд: Ящеротазові
Інфраряд: Прозауроподи
Рід: Aardonyx
Вид: Aardonyx celestae
Біноміальна назва
Aardonyx celestae
Yates et al., 2010
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Aardonyx
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Aardonyx
EOL logo.svg EOL: 38709286
Fossilworks: 157362

Аардонікс (лат. Aardonyx; букв. «Кіготь із землі») — рід викопного рослиноїдного динозавра підряду завроподоморфів, що жили в ранньому юрському періоді (близько 195 мільйонів років тому) на території нинішньої ПАР. Представлений єдиним видом — Aardonyx celestae[1].

Опис[ред. | ред. код]

Викопний вид Aardonyx celestae був знайдений в 2009 році в ранньоюрських відкладеннях Південної Африки. Розкопки проводилися в геологічній формації Upper Elliot Formation в місцевості Marc's Quarry. Палеонтологам вдалося знайти велику кількість кісток та їх фрагментів, які, ймовірно, належать двом різним особинам (екземпляри BP/1/6254 і BP/1/6505).

Описано в 2010 році палеонтологом Адамом Йатсом (Adam Yates) і його колегами. Назва роду утворена від мови африкаанс «aard» — земля і грецького «onyx» — кіготь. Видова назва дана на честь Селести Йатс (Celeste Yates), яка відкрила і підготувала велику частина перших знахідок даного виду.

Порівняння аардонікса з людиною

За життя динозавр був близько 7 метрів в довжину. У нього була довга шия і невелика голова, яка нагадувала за виглядом голову типових зауроподів — гігантських чотириногих динозаврів. Мав характерні передні кінцівки, які є проміжними між прозавроподами і завроподами. Будова кінцівок ящера вказує на те, що він волів пересуватися на чотирьох кінцівках, проте був здатний ходити і на задніх двох. Аналіз щелеп дозволив встановити, що A. celestae був травоїдним.

За словами дослідників, новий вид дозволяє прояснити еволюцію чотириногих динозаврів. При цьому, однак, 200 млн років тому зауроподи вже мешкали на землі, тому вчені вважають, що перед ними саме перехідна ланка, яка безпосереднім не є предком чотириногих гігантів.[2]

Класифікація[ред. | ред. код]

Sauropodomorpha 

 Plateosauridae 




 Riojasauridae 




 Gryponyx 



 Massospondylidae 




 Yunnanosaurus 



 Jingshanosaurus 


 Anchisauria 

 Anchisaurus 




 Aardonyx 




 Melanorosaurus 


 Sauropoda 


 Antetonitrus 



 Lessemsaurus 





 Gongxianosaurus 


   

 Tazoudasaurus 



 Vulcanodon 



 Eusauropoda












Кладограма, що показує місце Aardonyx серед Sauropodomorpha
за Yates et al., в друці.

Aardonyx відноситься до сестринської групи чотириногих зауроподоморфів (Melanorosaurus + Sauropoda), знаходиться на вершині базальних зауроподоморфів -зауроподів і таким чином є перехідною ланкою між ними. За класифікацією A. M. Yates (2009) Aardonyx належить до таксона Anchisauria[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Yates A. M.; Bonnan M. F.; Neveling J.; Chinsamy, A.; Blackbeard M. G. A new transitional sauropodomorph dinosaur from the Early Jurassic of South Africa and the evolution of sauropod feeding and quadrupedalism // Proceedings of the Royal Society. — 2010. — B 277, 1682. — Р. 787–794 [1]
  2. 11/11/dino / Знайдено перехідну ланку від двоногих до чотириногих динозаврів — Lenta.ru, 11.11.2009

Посилання[ред. | ред. код]

Аардонікс
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2