Аристарх Самоський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аристарх Самоський
Aristarchos von Samos (Denkmal).jpeg
Пам'ятник Аристарху Самоському в університеті Арістотеля.
Салоніки. Греція
Псевдо Αρισταρχος ο Σαμιος
Народився бл. 310 до н. е.
о. Самос
Помер бл.230 до н. е.
Діяльність математик, астроном, письменник
Галузь астрономія
Відомий завдяки давньогрецький астроном
Вчителі Стратон Лампсакський

Аристарх Самоський, грец. Αρισταρχος ο Σαμιος (бл. 310 до н. е. — бл. 230 до н. е.) — давньогрецький астроном. Перший висловив ідею геліоцентризму; стверджував що Земля, обертаючись навколо своєї осі, рухається по колу навколо нерухомого Сонця, яке розташоване в центрі сфери нерухомих зірок. Він також був першим, хто оцінив розміри Сонця і Місяця і їхню відстань від Землі.

Біографія[ред. | ред. код]

Аристарх Самоський народився близько 310 року до н. е. на острові Самос. Його вчителем був перипатетик Стратон Лампсакський. Самого Аристарха можна вважати послідовником Александрійської школи, пов'язаної зі знаменитою бібліотекою (так, за свідченнями Птолемея, в 280 році до н. е. Аристарх спостерігав в Александрії сонцестояння). Через свої погляди, зокрема, запропоновану геліоцентричну систему світу, був звинувачений в безбожності. Помер близько 230 року до н. е.

«Про величини і відстані Сонця і Місяця»[ред. | ред. код]

Схема, що пояснює визначення радіуса Місяця по методу Аристарха (візантійська копія X ст.)

Праця Аристарха Самоського «Про величини і відстані Сонця і Місяця» — єдина з його доробку, яка дійшла до нас. Тут вперше в історії науки здійснена спроба визначення розмірів небесних тіл — Сонця і Місяця, відстаней до них. Попередники Аристарха Самоського так вирішували це питання. Геракліт Ефеський вважав, що Сонце має розмір стопи, Анаксагор із Клазомен — що Сонце за розмірами більше Пелопоннесу. Тобто наукового підходу до Аристарха Самоського до цих питань вироблено не було.

На відміну від них, Аристарх використав науковий метод, який базувався на спостереженнях за фазами Місяця, а також за сонячними і місячними затемненнями. Його побудови виходять з того, що Місяць має форму кулі і запозичує світло від Сонця. Таким чином, якщо Місяць перебуває у квадратурі, тобто виглядає розітнутим навпіл, то кут Земля-Місяць-Сонце прямий.

Вшанування[ред. | ред. код]

Ім'я Аристарха Самоського увічнене в назві яскравого кратера на Місяці та астероїда.

Література[ред. | ред. код]

Арістарх Самоський. // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.