Анаксімандр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анаксімандр
дав.-гр. Ἀναξίμανδρος
Західна філософія
Anaximander.jpg
Άναξίμανδρος
Народження 610 до н. е.(-610)
Мілет, Стародавня Греція[1][2]
Смерть 546 до н. е.(-546)
Мілет, Туреччина
Знання мов
 • давньогрецька мова[2]
 • Діяльність
 • астроном, математик, географ, фізик
 • Школа / Традиція іонічна філософія, мілетська школа, натуралізм
  Основні інтереси метафізика, астрономія, геометрія, географія
  Значні ідеї апейрон
  Вплинув Анаксимен, Піфагор
  Літературний напрям Досократики і Мілетська школа
  Зазнав впливу
 • Фалес
 • Вчителі Фалес[3][2]
  Відомі студенти Піфагор і Анаксімен[4]
  Історичний період досократівська філософія

  Анаксімандр у Вікісховищі?
  Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

  Анаксімáндр (дав.-гр. Αναξιμανδρος, близько 610 до н. е.546 до н. е.) — старогрецький математик, астроном і філософ. Уявляв Землю у вигляді циліндра, оточеного небесною сферою.

  Анаксимандр — представник мілетської школи. Розвиваючи матеріалізм Фалеса, він вважав за першооснову нескінченну, невизначену матерію — «апейрон». Виявом стихійної діалектики Анаксимандра є вчення про походження і загибель незліченних світів. Одним з перших, хоч і в наївній формі, він дав природничо-історичне пояснення утворення світу і походження людини від тварини, завдавши цим удару релігійному світоглядові.

  Анаксимандр здійснив першу спробу створення систематичного курсу для викладання геометрії.

  Космологія[ред. | ред. код]

  Система світу Анаксімандра (одна з сучасних реконструкцій [5])

  У класичну епоху виникла геоцентрична система світу, згідно з якою в центрі сферичного Всесвіту знаходиться нерухома куляста Земля і видимий добовий рух небесних світил є відображенням обертання Космосу навколо світової осі. Її предтечею є Анаксімандр Мілетський. У його системі світу містилися три революційних моменти: плоска Земля розташована без будь-якої опори, шляхи небесних тіл є цілими колами, небесні тіла знаходяться на різних відстанях від Землі[6]. Ще далі пішов Піфагор, який припустив, що Земля має форму кулі. Ця гіпотеза спочатку викликала великий опір; так, серед її супротивників були знамениті філософи іонийського напряму Анаксагор, Емпедокл, Левкіпп, Демокріт. Однак після її підтримки Парменідом, Платоном, Евдоксом і Аристотелем вона стала основою всієї математичної астрономії та географії.

  Якщо Анаксімандр вважав зірки розташованими найближче до Землі (далі слідували Місяць і Сонце), то його учень Анаксімен вперше припустив, що зірки найбільш далекими від Землі об'єктами, закріпленими на зовнішній оболонці Космосу. Виникла думка (вперше, ймовірно, у Анаксімена або піфагорійців), що період обертання світила по небесній сфері зростає із збільшенням його відстані від Землі. Таким чином, порядок розташування світил опинявся таким: Місяць, Сонце, Марс, Юпітер, Сатурн, зірки. Сюди не включені Меркурій і Венера, тому що період їх обігу по небесній сфері дорівнює одному року, як і у Сонця. Аристотель і Платон поміщали ці планети між Сонцем і Марсом. Аристотель обґрунтовував це тим, що жодна з планет ніколи не затуляла собою Сонце і Місяць, хоча зворотне (покриття планет Місяцем) спостерігалося неодноразово.

  Вклад у географію[ред. | ред. код]

  Мапа Землі за Анаксімандром (одна з сучасних реконструкцій)

  Познайомив давніх греків з гномоном — це запозичення з Вавилонії. Першим накреслив карту світу з використанням масштабу, в центрі якої була Греція, яку оточували землі Європи і Азії, що були тоді відомі. Карта мала форму кола, весь суходіл був оточений океаном. Вважав, що десь на півночі повинні бути високі гори, за якими Сонце і повертає на схід. Тінь, що відкидають ці гори, і створюють феномен ночі. Використовував поняття Європа («Ереб» — ассирійський захід) та Азія («Ассу» — ассирійський схід), межа між ними — по р. Ріоні (на Кавказі) або по р. Танаїс (Сіверський Донець та Нижній Дон).

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  Література[ред. | ред. код]