Бавовняне дерево

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бавовняне дерево
Ілюстрація з книги Flora de Filipinas
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvaceae)
Рід: Ceiba
Вид:
Бавовняне дерево (C. pentandra)
Біноміальна назва
Ceiba pentandra

Бавовняне дерево (Ceiba pentandra) — тропічне дерево родини мальвових.

Назва[ред. | ред. код]

Також відоме під іменами капок та сейба п'ятитичинкова. Слово «капок» також застосовується для назви волокна, що отримується з плодів цього дерева.

Будова[ред. | ред. код]

Дерево виростає заввишки 60 — 70 м, має дуже широкий стовбур з підпорами дошкоподібних коренів. Стовбур і великі гілки густо вкриті дуже великими, колючими шпильками. Листя пальчато-складне, складається з 5 — 9 листочків 20 см завдовжки, що нагадують листя пальми. Квіти великі, білого кольору. Вони розкриваються у посушливу пору року і запилюються кажанами. Дорослі дерева щорічно дають декілька сотень плодів — великих (15 см) коробочок із насінням, що розкриваються. Внутрішні стінки коробочок покриті численними пухнастими жовтуватими блискучими волокнами, що нагадують бавовну, вони є сумішшю лігніну і целюлози. Коли плід дозріває і розкривається, волоски відриваються від стінки і приклеюються до поверхні насіння, щоб їх далі розносив вітер.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Походить з тропічної Африки та Америки. У природних умовах росте у заростях ліан на родючих ґрунтах у тропічних лісах в Мексиці, Центральній Америці, на островах Вест-Індії, північній частині Південної Америки та у західній Африці. Дерево широко культивується в південно-східній Азії, особливо на острові Ява, Малайзії, Індонезії, Філіппінах, а також в Південній Америці.

В культурі[ред. | ред. код]

Ceiba pentandra було одним із священних символів міфології Мая.

Бавовняне дерево є одним з національних символів Пуерто-Рико.

Практичне використання[ред. | ред. код]

З рослини видобувають тоненькі рослинні волокна для легкої та меблевої промисловості, що нагадують шовковисту бавовну. Волокно легке, плавуче, еластичне, стійке до води, легко запалюється. Процес збору врожаю і відділення волокна є ручним і трудомістким. Використовують для набивання м'яких меблів, рятувальних жилетів, кіл, м'яких іграшок, а також як звуко- і теплоізоляційний матеріал зокрема для холодильників. Не використовується для пряжі. В наш час[коли?] використання волокна значною мірою замінене штучними матеріалами. Схоже волокно знайдене у іншого дерева Bombax ceiba.

Плоди їстівні. З насіння отримують жирну напіввисихаючу олію, яка заміняє бавовняну. Олію використовують у виробництві мила або як добриво.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ліс. — К.Махаон-Україна, 2008. — 304 с., іл. — С. 138