Азбест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Азбест
Mineral Asbesto GDFL033.jpg
Загальні відомості
Клас мінералу силікати
Генезис скарновий, метаморфічний
Хімічна формула CaMg3Si4O12
Ідентифікація
Колір золотисто-жовтий, зелений до чорного, в розпушеному стані білий
Твердість за шкалою Мооса 2—2,5
Колір риски Білий колір

Азбéст (нім. Asbest < лат. asbestos < грец. άσβεστος — «негашене вапно»[1]) — загальна назва мінералів класу силікатів, що утворюють тонковолокнисті агрегати.

Загальний опис[ред.ред. код]

Склад: CaMg3Si4O12, або CaO • 3MgO • 4SiO2;

Вогнестійкі, луго- та кислототривкі, нетеплопровідні, діелектрики. Здатні розщеплюватися на тонкі міцні волокна. Поперечні зрізи елементарних волокон мають трубчасту будову із зовнішнім діаметром 26 нм, внутрішнім 13 нм і товщиною стінок 6,5 нм. Колір золотисто-жовтий, зелений до чорного, в розпушеному стані білий.

Твердість 2—2,5.

Щільність 2,5.

Погано проводить тепло і електричний струм, в кислотах розчиняється.

Міцність недеформованих волокон 3-3,3 ГПа, довжина — від часток мм до 50 мм.

Розрізняють хризотил-А. та амфібол-А., які відрізняються за структурою та мінералогічними ознаками.

Добувають переважно з мінералів групи серпентину (хризоліт) і амфіболу (тремоліт, білий амфібол; рибекіт, блакитний амфібол, також називається крокодилітом).

Види[ред.ред. код]

Розрізняють:

 • азбест актинолітовий (те саме, що актиноліт-азбест);
 • азбест амфіболовий (волокниста відміна деяких амфіболів — антофіліту, кумінгтоніту, тремоліту, актиноліту, рихтериту, крокідоліту, родузиту і арфведсоніту);
 • азбест волокнистий (те саме що аміант);
 • азбест блакитний (крокідоліт);
 • азбест деревний (волокнисто-таблитчаста відміна дафніту);
 • азбест дерев'янистий (низькосортна грубоволокниста відміна хризотилу);
 • азбест змійовиковий (хризотил);
 • азбест італійський (тремоліт-азбест та хризотил-азбест з П'ємонту й Ломбардії, Італія);
 • азбест мінливий (хризотил);
 • азбест натріїстий (екерманіт азбестоподібний);
 • азбест нікелестий (відміна азбесту, яка містить до 1 % NiO);
 • азбест обертання (азбестоподібний агрегат, який складається з паралельно розміщених вздовж довгої осі волокон-кристалів; кожний азбестовий кристал двома іншими осями розміщений довільно; внаслідок весь агрегат дає пулюєграму обертання таку саму, яку дав би одиничний кристал при обертанні навколо однієї осі видовження кристалу);
 • азбест південно-африканський (відміна крокідоліту з ПАР);
 • азбест пілотичний (сплутано-волокнисті агрегати азбесту);
 • азбест роговообманковий (дуже тонковолокниста відміна рогової обманки);
 • азбест синій (те саме, що крокідоліт);
 • азбест спайності (азбестоподібні волокна мінералів, які утворюються внаслідок розщеплення по двох напрямках цілком досконалої спайності, наприклад, по призмі);
 • азбест сплутановолокнистий (те саме, що азбофіт);
 • «азбест» турмаліновий (тонковолокниста — бл. 1500-3000 Ǻ — відміна турмаліну у вигляді шкіри гірської з альпійських жил в кератофірах, напр. місцевості Веррукано, Швейцарія);
 • азбест хризотиловий (те саме, що хризотил-азбест).
 • азбестоїд — крихка відміна азбесту.

Промисловість[ред.ред. код]

Азбестове волокно з давніх-давен застосовувалося для виготовлення неспалимих ґнотів, одягу та ін. виробів. Сучас. азбестова промисловість виробляє понад 2 000 видів продукції. Азбест широко використовується для виробн. азбестоцементних покрівельних матеріалів, водопровід. і каналізац. труб та ін. виробів і конструкцій, азбестотех. виробів для різних галузей машинобудування, тепло- і електроізоляц. матеріалів. У Росії виробництво азбесту виникло на Уралі на початку 18 ст. В кінці 19 ст. запроваджено механізацію збагачення азбесту. В 1913 було вироблено 23 тис. т азбесту. В СРСР на основі використання великих ресурсів азбесту на Уралі, механізації гірничих робіт і введення в дію великих збагачувальних фабрик виробництво азбесту в 1940 досягло 143 тисяч т. За післявоєнні роки проведено дальшу технічну реконструкцію азбестових рудників, розширено діючі і збудовано нові потужні збагачувальних фабрики. Випуск азбесту в 1957 становив 801 тисяч т проти 241 тисяч т в 1950. А. п. широко впроваджуються високопродуктивне гірничотранспортне устаткування, автоматизація виробництва, радіозв'язок та ін. На кінець семирічки на базі родовищ азбесту на Уралі і в Казахстані випуск азбесту досягне бл. 2 млн т (без 7-го сорту). В Україні в азбестоцементній та ін. галузях промисловості широко використовується азбест, завезений в основному з Уралу.

Родовища[ред.ред. код]

Родовища азбесту, головним чином, пов'язані з ультраосновними породами, і утворюються в процесі їхньої серпентинізації під дією гідротермальних розчинів, пов'язаних з гранітоїдними інтрузіями.[2]

Найбагатші родовища азбесту має Канада(хризотил-азбест). При цьому, хоча в кінці ΧΧ століття на Канаду припадала майже третина світового видобутку азбесту[3], у 2011 році в ній працювало лише дві шахти у Квебеку[4], а в 2012 році і ці шахти були зупинені[5]. Це пов'язано з появою доказів значної канцерогенності азбесту.

Серед країн, що продовжують активно видобувати азбест, найбільшим виробником є Росія (55 % світового видобутку за 2015 рік), що має родовища на Уралі — Баженівське і Киембаївське родовище (хризотил), в Туві — Ак-Довуракське родовище (хризотил). Також великі родовища має Китай (хризотил) — 20 % світового видобутку, Казахстану (Житикаринське родовище, хризотил) — 12 % видобутку[6], Бразилії (хризотил) — 14 % видобутку,Південно-Африканській Республіці (крокидоліт, хризотил), США (хризотил, амфіболи), Зімбабве (хризотил), Італії (тремоліт, хризотил), Франції (тремоліт), Японії (хризотил, тремоліт, актиноліт), Австралії (крокидоліт, хризотил), на Кіпрі (Хризотіл).[2]

Застосування[ред.ред. код]

Азбест відзначається здатністю розділятися на тоненькі гнучкі волокнисті кристали, не горить і має високі теплоізоляційні властивості. З нього виготовляють спеціальні теплозахисні костюми і брезенти, фільтри, азбестовий картон і інші теплоізоляційні матеріали.

Значні кількості його використовують для виготовлення азбестоцементних труб (див. фаоліт), шиферу тощо.

Застороги щодо використання[ред.ред. код]

Азбест під електронним мікроскопом.

Зараз застосування азбестів суворо контролюється, бо навіть найменша частинка азбесту, яка потрапляє у легені, може викликати серйозне хронічне захворювання або навіть рак[7]. З цієї причини азбест заборонений у ЄС[8].

Ульяна Супрун в.о. міністра охорони здоров'я, повідомила про ініційовану її відомством зміну в санітарних вимогах, що «заборонить використання азбесту в Україні та будь-яких матеріалів і виробів із нього»[9][10]. Окрім численних доказів шкідливості, міністр також зазначила, що найбільшим виробником азбесту є Росія.

9 червня 2017 р. Міністерство юстиції зареєструвало наказ про нові санітарні норми, що забороняють використання азбесту.[11]

Див. також[ред.ред. код]


Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 1: А — Г / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1982. — 632 с.
 2. а б Асбест, горная энциклопедия(рос.)
 3. Мировой рынок асбеста(рос.)
 4. Asbestos mining stops for first time in 130 years(англ.)
 5. Quebec Budget: Finance Minister Nicolas Marceau tightens spending, levies new taxes(англ.)
 6. U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries(англ.)
 7. International Agency for Research on Cancer (IARC) — Summaries & Evaluations
 8. http://www.bbc.co.uk/russian/multimedia/2010/07/100721_asbestos_russia.shtml Російська служба Бі-Бі-Сі: «Россия не спешит отказываться от асбеста»
 9. Уляна Супрун. www.facebook.com (uk). Процитовано 2017-06-26. 
 10. Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Про б... | від 29.03.2017 № 339. zakon2.rada.gov.ua. Процитовано 2017-06-26. 
 11. Нові санітарні норми забороняють використання азбесту