Боржомі (мінеральна вода)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасна пляшка мінеральної води «Боржомі»

«Боржо́мі» (груз. ბორჯომიБорджомі) — природна гідрокарбонатно-натрієва мінеральна вода, мінералізація якої становить 5,5-7,5 г/л. Видобувають у Грузії в долині «Боржомі», розташованій на території національного парку «Боржомі-Харагаулі».

Мінеральний склад[ред.ред. код]

Мінеральний склад (мг/дм3):

  • гідрокарбонати       3500–5000
  • хлориди                  250–500
  • кальцій                    20–100
  • натрій + калій       1200–2000
  • мінералізація        5,5–7,5

Властивості[ред.ред. код]

Завдяки комплексу мінералів вулканічного походження, «Боржомі» нормалізує  рівень pН, створює оптимальні умови для обмінних процесів, і діє як «душ зсередини», природно очищує організм (що доведено низкою клінічних досліджень функціональних властивостей води та її дії на організм людини).

Родовище[ред.ред. код]

Боржомське родовище мінеральних вод розташоване на висоті 760-920 метрів над рівнем моря в центральній частині Аджаро-Імеретинського хребта Кавказьких гір, у феноменальній кліматичній зоні, що формується льодовиками Бакуріані й сосновим гаєм біля підніжжя гір. Усі ці умови утворюють особливу екосистему Боржомського заповідника. Природну мінеральну воду  «Боржомі» видобувають із 9 свердловин, глибина яких становить від 140 до 1500 м. А народжується вона на глибині понад 8000 метрів.

Під впливом високих температур і тиску вода піднімається з підземних глибин,  проходить крізь шари вулканогенно-осадових порід, де містяться практично усі елементи земної кори, і вбирає їх до свого складу. Потім вона зустрічає на своєму шляху підземні, а також низькомінералізовані води, які спустились із гірських вершин через прошарок крейдових порід. Далі під впливом вуглекислого газу «Боржомі» піднімається на поверхню. На відміну від багатьох інших гідрокарбонатних натрієвих мінеральних вод  під землею вона не встигає охолонути  і виходить на поверхню теплою (38-41 С°).

Дослідження Боржомського родовища, проведені впродовж останнього часу, припускають, що в ньому присутні так звані ювенільні води, які народжуються із кисню та водню магми в результаті вулканічних процесів, що відбуваються на багатокілометровій глибині. Мова йде про первозданну чисту воду, яка ніколи не брала участь у кругообігу води у природі. 

Видобуток та розлив «Боржомі»[ред.ред. код]

Видобуток води відбувається на трьох експлуатаційних майданчиках у Боржомській долині. «Боржомі» потрапляє на поверхню самоплином під тиском природного вуглекислого газу, без допомоги насосів. Отримана з 9 експлуатаційних свердловин, мінеральна вода подається на заводи трубопроводом, виготовленим із якісної нержавіючої сталі. На заводах вода відстоюється, охолоджується, насичується природним вуглекислим газом і розливається у пляшки.

Сьогодні у м. Боржомі працюють 2 розливних заводи: перший спеціалізується на розливі в скляні пляшки, другий – в ПЕТ-пляшки (з пластику). У травні 2014 року було завершено повне переобладнання та модернізація заводів, завдяки чому сьогодні підприємства є лідерами галузі як за об'ємом продукції, що випускається, так і за рівнем використання інноваційних технологій.  

Система контролю якості «Боржомі» дає можливість відстежувати виробничий процес на всіх його етапах – від видобутку  до доставки води на полиці супермаркетів. Окрім того, система відповідає вимогам ISO 22000 – найсучаснішої системи оцінки безпеки та якості продуктів харчування. На заводах створено сучасний хімічний і мікробіологічний лабораторний комплекс. Аналізи води проводять згідно з директивами Єврокомісії  з якості питної та мінеральної води.

Окрім 9 експлуатаційних свердловин, ще 13 використовуються для постійного моніторингу стану джерела: перевірка рівня води, тиску, температури та складу. Послуги з гідрогеологічного моніторингу Боржомського родовища забезпечують місцеві та міжнародні експерти: Gamma (Грузія), Zenith  Consulting (Велика Британія), Antea (Франція), SGS Institut Fresenius (Німеччина). Зразки води регулярно відправляють для проведення зовнішніх лабораторних аналізів у Тбілісі та країни-імпортери.

Етимологія слова Боржомі[ред.ред. код]

Сама назва  «Боржомі» походить від двох слів: «борж» – «стіна фортеці» та «омі» – «війна». За свідченнями археологів, війни в цьому краї відбувались часто, а місцеве населення використовувало гори як захисні фортеці.

Історія[ред.ред. код]

Реклама води «Боржом», 1929 р.

Археологічні знахідки підтверджують, що ще у 1 сторіччі н.е. люди пили Боржомські мінеральні води та приймали цілющі ванни. У часи Середньовіччя були знайдені глиняні труби, які були прикладені до кількох Боржомських джерел. Через численні війни у XVI–XVIII ст. джерела були занедбані та забуті. Лише у XIX ст., після приєднання Грузії до складу Російської імперії, на них знову звернули увагу.

Після багатьох років забуття тепле джерело в долині Боржомі  у 1816 р. віднайшли солдати Херсонського гренадерського полку. За наказом полковника П.Попова джерело було розчищене, а воду в пляшках почали доставляти до полку. Завдяки цілющим властивостям води, полковник П.Попов вилікував хворобу шлунка. Тому він упорядкував джерело, збудував поряд лазню та будиночок.

У 1834 р. на цьому місці розташувалися грузинські гренадери. Військовий лікар С.Аміров уперше дослідив склад і властивості мінеральної води з джерела.

Результати були настільки вражаючими, що лікар відправив зразки води до медичних світил  Петербурга та Москви.

Через 7 років, у 1841 р., на лікування до Боржомі свою хвору доньку привіз намісник царя на Кавказі генерал Е.Головін. Цілющий ефект мінеральної води виявився блискучим – дівчина повністю вилікувалася. Після цієї події два Боржомських джерела було названо Євгеніївським та Єкатеринським, на честь генерала та його доньки, і вони знову здобули славу та визнання.

У 1842 р. на прохання лікаря Амірова до Боржомі проклали дороги, звели споруди та відремонтували ванни.

У 1846 р. новий намісник царя на Закавказзі М.Воронцов вирішив облаштувати у Боржомі маєток і зробив курорт своєю літньою резиденцією. Тут були збудовані кілька будинків, кювети, ванни, парки, церкви, готелі, мости, дороги. Саме граф Воронцов запросив до Боржомі професорів Московського університету з метою дослідити місцеві води. Незабаром вийшла перша науково-практична книга про лікувальні властивості мінеральної води «Боржомі». А Воронцовський період вважається часом розквіту курорту.

У 1850 р. в Боржомі вже відпочивали представники знаті та бомонду Російської імперії. Саме тоді була здійснена перша спроба розлити мінеральну воду для експорту за межі курорту. Аптекар тамтешнього військового лазарету Захаров розлив  воду в 1300 овальних півлітрових пляшок і відвіз на продаж до Тифлісу.

У 1862 р. намісником Закавказзя став Великий князь Михайло Романов, який обрав Боржомі своєю літньою резиденцією. З цього часу розпочинається період капітальної розбудови курорту.

1890 рік вважається офіційною датою заснування ТМ «Боржомі». Саме тоді в Парку мінеральних вод, який був створений  за наказом імператорської сім’ї Романових, відкрився перший завод із розливу славнозвісної мінеральної води, з якого і розпочинається історія легендарної торгової марки. Кожна пляшка із темно-зеленого скла виливалась вручну, закупорювалась сургучем та складалась у солом’яну корзину для безпечного транспортування.

Уже в 1900 р. виробництво  «Боржомі» вперше перевищило один мільйон пляшок на рік. Тоді ж хімік Ф. Мольденгауер запропонував насичувати воду вуглекислим газом для збереження її фізико-хімічних властивостей  у пляшках. У 1913 р. обсяг виробництва «Боржомі» становив 9 млн пляшок на рік.

У радянські часи всі активи Боржомі були націоналізовані. У 1921 р. поселення Боржомі отримало статус міста. Про це свідчать результати лабораторних дослід

жень. Радянська влада гідно оцінила властивості та незмінну якість «Боржомі»: вода отримала перший сертифікат ГОСТ на мінеральні натуральні води в Росії.

Під час «відлиги» у 60-х рр. легендарну мінеральну воду експортували до 15 країн світу. У 1980 р. «Боржомі» стала першим справжнім радянським брендом, біло-червона етикетка якого набула абсолютної впізнаваності серед споживачів.  

Криза 90-х негативно вплинула на розвиток економіки Грузії, у тому числі й на виробництво «Боржомі». Але вже в 1995 р., коли компанія «Georgian Glass & Mineral Water Co. N. V.» відновила випуск популярної мінеральної води на двох розливних заводах, її виробництво зросло у 40 разів.

У червні 2007 року «Georgian Glass & Mineral Water Co. N. V.» стала першою компанією, з розливу мінеральної води у СНД, продукцію якої було сертифіковано  відповідно до міжнародних стандартів безпеки ISO 22000. Відповідну сертифікацію провела французька компанія Bureau Veritas Certification.

На сьогоднішній день безцінний дарунок грузинської природи знають у 40 країнах світу. Цікаво, що склад «Боржомі» залишається незмінним – таким, як і майже 125 років тому.

Про компанію IDS Borjomi International[ред.ред. код]

Компанія IDS Borjomi International — лідер у категорії природних бутильованих вод. Компанія входить до трійки найбільших гравців на ринку мінеральних вод СНД та Прибалтики. На сьогоднішній день IDS Borjomi International об’єднує IDS Group Georgia (Грузія), IDS Borjomi Ukraine (Україна), IDS Borjomi Russia (Росія), IDS Borjomi Azerbaijan (Азербайджан), IDS Borjomi Belarus (Білорусь) та IDS Borjomi Europe (Литва). Легендарна грузинська мінеральна вода «Боржомі» експортується у понад 40 країн світу.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]