Убивство у «Східному експресі»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Убивство у «Східному експресі»
Оригінал Murder on the Orient Express
Жанр детективний роман
Автор Агата Крісті
Мова Англійська мова
Написаний 1934
Виданий 1934 (Collins Crime Club)
Попередній твір Пес смерті
Наступний твір Незакінчений портрет

«Убивство у „Східному експресі“» (англ. Murder on the Orient Express) — детективний роман Агати Крісті, що вперше вийшов у світ 1 січня 1934 року.

Зміст[ред.ред. код]

Зима. Знаменитому бельгійському детективові, який перебуває в Стамбулі , Еркюлю Пуаро, терміново необхідно виїхати в Англію. Але всі місця в знаменитому «Східному експресі» зненацька зайняті. Втім, директор компанії, якому належить Експрес, міс'є Бук, давній друг Пуаро, сам їде в тому ж потязі й знаходить для Пуаро місце. На наступний ранок за сніданком Пуаро зауважує, що у вагоні перебувають люди різних національностей і зовсім випадково зустрілися у цій подорожі. Один з пасажирів, неприємний підозрілий американець на прізвище Ретчетт, пропонує Пуаро стати його охоронцем за солідну суму, оскільки Ретчетту загрожують розправою, але Пуаро відмовляється. У наступну ніч Пуаро безперервно будять якісь лементи й стукоти, але потім наступає мертва тиша. Вранці виявляється, що поїзд через замети намертво зупинився десь на території Югославії, а містер Ретчетт лежить у своєму купе мертвий, до того ж двері замкнено зсередини, а вікно відчинено. Втім, місіс Хаббард, літня говірка американка, стверджує, що через її купе, суміжне із купе Ретчеттом, уночі проходив якийсь чоловік.

Міс'є Бук просить Пуаро розслідувати ця справу, і Пуаро погоджується. Із самого початку справа виявляється досить дивною. На тілі вбитого виявляються дванадцять ножових ран, як смертельних, так і подряпин, нанесених як правшою, так і лівшею. Доказів у купі занадто багато, і всі вказують на людей, які, на перший погляд, не мають ніякого відношення до справи. Крім цього, алібі пасажирів взаємно підтверджуються людьми, зовсім не схожими один з одним. Так, наприклад, алібі лакея-англійця підтверджує італієць.

Пуаро вдається встановити особистість вбитого. Таємничий Ретчетт виявляється Кассетті, організатором нашумілого викрадення й вбивства дитини Армстронгів (прототипом послужило викрадення дитини Ліндберга, знаменитого льотчика), якому вдалося уникнути від правосуддя. Пуаро, виходячи з того, що всі пасажири і провідник щось недоговорюють, приходть до висновку, що всі вони були пов'язані з родиною Армстронгів, включаючи француза-провідника.

Екранізації[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]