Убивство у Месопотамії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Убивство у Месопотамії
англ. Murder in Mesopotamia
Meurtre en Mésopotamie.jpg
Жанр детектив
Автор Агата Крісті
Мова англійська
Опубліковано 6 липня 1936
Видавництво Collins Crime Clubd
Попередній твір Вбивства за алфавітом
Наступний твір Карти на стіл
Сайт agathachristie.com/stories/murder-in-mesopotamia(англ.)

«Убивство в Месопотамії» (англ. Murder in Mesopotamia) — детективний роман англійської письменниці Агати Крісті, один із найбільших творів її «східного циклу» за участю Еркюля Пуаро. Вперше опублікований у Великій Британії 6 липня 1936 року видавництвом «Collins Crime Club».

Заснований на особистих враженнях А. Крісті від археологічних розкопок в Іраку під керівництвом Ленарда Вуллі, у яких вона брала участь в 1929 і 1930 роках. Роман відрізняється яскравим психологізмом, завдяки чому багато в чому виходить за рамки літературних канонів середини 1930-х років.

Роман, дія якого розвертається в Іраку в період британського протекторату (до 1932 року), присвячено розслідуванню нез’ясованого вбивства чоловіка, відомого шведського археолога доктори Лайднера, що керує розкопками в містечку Тель-Яримджахе біля міста Хассани.

Роман є приквелом написаного раніше нею знаменитого роману Убивство у «Східному експресі», тобто Пуаро сідає на цей поїзд уже після свого відвідування Іраку й розслідування цього вбивства.

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідання ведеться від імені одного з підозрюваних у вбивстві - медичної сестри міс Емі Ледерен, яка приїхала на розкопки на прохання чоловіка вбитої за тиждень до трагедії. Передмова до роману написано від імені доктора медицини Джайлсона Райли (другорядний персонаж), що дав рекомендації для міс Ледерен. В образі міс Ледерен А. Крісті представляє один зі своїх ідеалів простий, але розумною й емансипованою душею жінки.

Виходячи з логіки оповідання, обоє оповідаючих описують події чотирирічної давнини. Метою розповіді є розвінчання «безлічі самих дивовижних і безглуздих слухів, що дають привід запідозрити, що суть справи так і не стала надбанням гласності».

Еркюль Пуаро виявляється випадково залученим у розслідування, направляючись по дорозі з Сирії в Багдад. Від імені поліції розслідування веде капітан Мейтленд. Лікарські експертизи здійснює доктор Райлі. На відміну від представників британської поліції, описаних в інших романах А. Крісті, Мейтленд ставиться до Пуаро не як до помічника, а як до основного слідчого. Він, зокрема, говорить Райлі: «Буду вельми радий такому співробітництву. У мене гарні хлопці, з місцевими вони управляються непогано. Міжусобні звади, кровна помста — це все по їхній частині. Але, по правді кажучи, справа вашої дружини, Лайднер, мені не по зубах. Досить заплутана справа. Буду щасливий, якщо цей малий, Пуаро, допоможе мені».