Військово-морські сили Нідерландів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Королівські військово-морські сили Нідерландів
Koninklijke Marine
Naval Jack of the Netherlands.svg
Гюйс Королівських військово-морських сил Нідерландів
На службі 8 січня 1488
Країна Нідерланди Нідерланди
Належність Збройні сили Нідерландів
Вид військово-морські сили
Роль для ведення війни на морському та океанському просторові та підтримки наземних військових дій
Чисельність 10 500 регулярний флот
850 резерв флоту
У складі Flag of the Dutch Ministry of Defence.svg Міністерство оборони Нідерландів
Гарнізон/Штаб Ден Гельдер
Гасло «Безпека з і на морі»
(нід. "Veiligheid op en vanuit zee")
Річниці 8 січня 1488
Війни/битви Нідерландська революція
Голландсько-португальська війна
Англо-голландські війни
Війна за іспанську спадщину
Війна Четверного альянсу
Друга Світова війна
Веб-сайт marine.nl
Командування
Визначні
командувачі
Михайло де Рюйтер
Мартін Тромп
Корнеліс Тромп
Ян ван Спейк
Карел Доорман
Знаки розрізнення
Знак
розрізнення
Flag of the Netherlands.svg
Знак
розрізнення
Vlag van de Koninklijke Marine.gif
Знак
розрізнення
Oorlogswimpel.png
Авіація
Універсальні
гелікоптери
NH90

Commons-logo.svg Військово-морські сили Нідерландів у Вікісховищі

Королівські військово-морські сили Нідерландів (нід. Koninklijke Marine, KM) — військово-морські сили Королівства Нідерланди, що існує у складі Збройних сил Нідерландів, і ведуть свою історію з 1488 року.

Вперше флот Голландії взяв участь у Вісімдесятирічній війні або Війні за незалежність Нідерландів проти іспанської імперії Габсбургів (15681648). У XVII столітті за часів Голландської республіки (15811795) її військово-морські сили вважалися одними з найпотужніших ВМС у світі й зіграли ключову роль у війнах, що вели голландці проти Англії, Франції, Іспанії та інших європейських держав.

Флот Батавської республіки (17951806) і Королівства Голландія (18061810) грав активну роль у Наполеонівських війнах того часу. Після заснування сучасного Королівства Нідерландів (1815) флот служив на стражі колоніальних володінь держави і ніс відповідну роль у забезпеченні протидії зазіхань інших імперій та боротьбі з повстанцями у колоніях, особливо у Південно-Східній Азії.

За часів Першої світової війни Королівський флот не брав участі у військових діях на морі того часу через нейтральний статус країни. Проте, у Другій світовій через швидкий розгром сухопутних військ, втечу королівського сімейства до Великої Британії і окупацію країни Третім Рейхом, ВМС Нідерландів у переважній більшості пішли з території власної держави до союзних країн й відповідно брали участь у бойових діях у складі союзних флотів (в основному у складі британського флоту) на Тихому океані та Середземному морі.

Після перемоги союзників у Другій світовій війні Королівські військово-морські сили Нідерландів участі у військових діях практично не брали, а залучалися тільки до проведення миротворчих та гуманітарних операцій у всьому світі.

Дислокація ВМС Нідерландів[ред. | ред. код]

Основна військово-морська база голландського флоту знаходиться у Ден Гельдері, Північна Голландія. Допоміжні ВМБ є у Амстердамі, Фліссінгені, Теселі та Віллемстаді на Кюрасао. Основним пунктом постійної дислокації Корпусу морської піхоти Нідерландів є військові інсталяції у Роттердамі, Доорні, Саффісанті на Кюрасао та Саванета на Арубі.

Склад Королівських ВМС[ред. | ред. код]

Клас Зображення Тип Кількість Роки Додатково
Фрегати типу «Де Зевен Провінсіен» HNLMS De Zeven Provinciën (F 802).jpg Фрегат 4 2002 Основне призначення: забезпечення ППО угруповання кораблів флоту з протиракетним захистом від ураження балістичними ракетами, протичовновою системою оборони та удосконаленими спроможностями управління флотськими формуваннями. У Нідерландах відносяться до класу фрегатів, проте в інших кваліфікаціях значаться як есмінці.
Фрегати типу «Карел Доорман» Hr. Ms. Van Speijk (F828).jpg Фрегат 2 1994 8 побудоване для голландського флоту, згодом по 2 одиниці продані Бельгійському, Португальському та Чилійському флотам. Голландські та бельгійські версії фрегатів типу «M» з часом пройшли певну модифікацію, зокрема збільшення посадочного майданчику для гелікоптерів, поліпшену сенсорну систему та удосконалення морехідних якостей, в тому числі підвищення рівня непомітності.
Патрульні кораблі типу «Голланд» HNLMS Holland.jpg Патрульний корабель 4 2011 Патрулювання в океанській зоні
Мінні загороджувачі типу «Тріпартайт» Hr. Ms. Maassluis.jpg Мінний загороджувач 6 1989 Пошуку/постановки мінних загороджень. Спочатку було 15 кораблів цього типу
JLOS «Карел Доорман» (A833) JSS Karel Doorman in Den Helder.jpg Судно забезпечення 1 2014 Багатофункційне військове судно для забезпечення амфібійних операцій/плавучий вертолітний майданчик зі спроможностями ремонту, обслуговування та дозаправлення CH-47/AH-64/NH-90.
Амфібійні транспортні доки типу «Роттердам» Johan de Wit L801.JPG Амфібійний транспортний док 2 1998/2007 Багатофункційне військове судно перевезення військ та військового майна; вертолітний майданчик; судно управління та госпітальне судно
Підводні човни типу «Валрус» 4 walrusklasse onderzeeboten.jpg Підводний човен 4 1994 Багатоцільові дизель-електричні підводні човни протичовнової оборони та проведення спеціальних операцій
Водолазні судна типу «Церберус» Rotterdam Havendagen 2009 - A853 Hr Ms Nautilus.jpg Водолазне судно 4 1992 Багатоцільові водолазні судна з функціями захисту водних районів
Судно забезпечення «Пелікаан» HNLMS Pelikaan.jpg Logistic Support Vessel 1 2006 Багатофункційне судно забезпечення. Базується на Голландських Карибах
Плавуча база ПЧ «Меркур» HNLMS Mercuur.jpg Плавуча база підводних човнів 1 1987 Допоміжне військове судно для забезпечення підводних човнів
Snellius-class HNLMS Snellius A802 2863.jpg Гідрографічне судно 2 2004 Багатофункційні судні гідрографічних досліджень

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • C. Mark, Schepen van de Koninklijke Marine in W.O. II (Alkmaar 1997)