Військово-морські сили Нідерландів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Королівські військово-морські сили Нідерландів
нід. Koninklijke Marine
Гюйс Королівських військово-морських сил Нідерландів
Засновано8 січня 1488
Країна Нідерланди
ВидЗбройні сили Нідерландів
Типвійськово-морські сили
Рольдля ведення війни на морському та океанському просторові та підтримки наземних військових дій
Чисельність10 500 регулярний флот
850 резерв флоту
У складі Міністерство оборони Нідерландів
ШтабДен Гельдер
Гасло«Безпека з і на морі»
(нід. "Veiligheid op en vanuit zee")
Річниці8 січня
Війни/битвиНідерландська революція
Голландсько-португальська війна
Англо-голландські війни
Війна за іспанську спадщину
Війна Четверного альянсу
Друга Світова війна
Вебсайтdefensie.nl/organisatie/marine(нід.)
Командування
Командувачвіце-адмірал Мет'ю Борсбоом
Визначні
командувачі
Михайло де Рюйтер
Мартін Тромп
Корнеліс Тромп
Ян ван Спейк
Карел Доорман
Знаки розрізнення
Військово-морський прапор
Прапор ВМС
Вимпел
Авіація
Універсальні
гелікоптери
NH90

Медіафайли на Вікісховищі

Королівські військово-морські сили Нідерландів (нід. Koninklijke Marine, KM) — військово-морські сили Королівства Нідерланди, що існує у складі Збройних сил Нідерландів, і ведуть свою історію з 1488 року.

Історія

[ред. | ред. код]

Вперше флот Голландії взяв участь у Вісімдесятирічній війні або Війні за незалежність Нідерландів проти іспанської імперії Габсбургів (15681648). У XVII столітті за часів Голландської республіки (15811795) її військово-морські сили вважалися одними з найпотужніших ВМС у світі й зіграли ключову роль у війнах, що вели голландці проти Англії, Франції, Іспанії та інших європейських держав.

Флот Батавської республіки (17951806) і Королівства Голландія (18061810) грав активну роль у Наполеонівських війнах того часу. Після заснування сучасного Королівства Нідерландів (1815) флот служив на стражі колоніальних володінь держави і ніс відповідну роль у забезпеченні протидії зазіхань інших імперій та боротьбі з повстанцями у колоніях, особливо у Південно-Східній Азії.

Після появи броненосців, до складу військового флоту Нідерландів увійшли як більш морехідні таранні баштові броненосці з відносно високим надводним бортом (ramtorenschip), так і призначені для посилення берегової оборони монітори з низьким надводним бортом та малою осадкою, зокрема типів «Heiligerlee», типу «Аддер», монітор Draak.

За часів Першої світової війни Королівський флот не брав участі у військових діях на морі того часу через нейтральний статус країни. Проте, у Другій світовій через швидкий розгром сухопутних військ, втечу королівського сімейства до Великої Британії і окупацію країни Третім Рейхом, ВМС Нідерландів у переважній більшості пішли з території власної держави до союзних країн й відповідно брали участь у бойових діях у складі союзних флотів (в основному у складі британського флоту), зокрема на Тихому океані та Середземному морі (там, зокрема діяли два кононерських човни типу "Флорес")

Після перемоги союзників у Другій світовій війні Королівські військово-морські сили Нідерландів участі у військових діях практично не брали, а залучалися тільки до проведення миротворчих та гуманітарних операцій у всьому світі.

Дислокація ВМС Нідерландів

[ред. | ред. код]

Основна військово-морська база голландського флоту знаходиться у Ден Гельдері, Північна Голландія. Допоміжні ВМБ є у Амстердамі, Фліссінгені, Теселі та Віллемстаді на Кюрасао. Основним пунктом постійної дислокації Корпусу морської піхоти Нідерландів є військові інсталяції у Роттердамі, Доорні, Саффісанті на Кюрасао та Саванета на Арубі.

Склад Королівських ВМС

[ред. | ред. код]
Клас Зображення Тип Кількість Роки Додатково
Підводні човни типу «Валрус» Підводний човен 3 1994 Багатоцільові дизель-електричні підводні човни протичовнової оборони та проведення спеціальних операцій
Фрегати типу «Де Зевен Провінсіен» Фрегат 4 2002 Основне призначення: забезпечення ППО угруповання кораблів флоту з протиракетним захистом від ураження балістичними ракетами, протичовновою системою оборони та удосконаленими спроможностями управління флотськими формуваннями. У Нідерландах належать до класу фрегатів, проте в інших кваліфікаціях значаться як есмінці.
Фрегати типу «Карел Доорман» Фрегат 2 1994 8 побудоване для голландського флоту, згодом по 2 одиниці продані Бельгійському, Португальському та Чилійському флотам. Голландські та бельгійські версії фрегатів типу «M» з часом пройшли певну модифікацію, зокрема збільшення посадочного майданчику для гелікоптерів, поліпшену сенсорну систему та удосконалення морехідних якостей, в тому числі підвищення рівня непомітності.
Патрульні кораблі типу «Голланд» Патрульний корабель 4 2011 Патрулювання в океанській зоні
Мінні загороджувачі типу «Тріпартайт» Мінний загороджувач 6 1989 Пошуку/постановки мінних загороджень. Спочатку було 15 кораблів цього типу
JLOS «Карел Доорман» (A833) Судно забезпечення 1 2014 Багатофункційне військове судно для забезпечення амфібійних операцій/плавучий вертолітний майданчик зі спроможностями ремонту, обслуговування та дозаправлення CH-47F/AH-64E/NH90.
Амфібійні транспортні доки типу «Роттердам» Амфібійний транспортний док 2 1998/2007 Багатофункційне військове судно перевезення військ та військового майна; вертолітний майданчик; судно управління та госпітальне судно
Судно забезпечення «Пелікаан» Logistic Support Vessel 1 2006 Багатофункційне судно забезпечення. Базується на Голландських Карибах
Snellius-class Гідрографічне судно 2 2004 Багатофункційні судні гідрографічних досліджень
Плавуча база ПЧ «Меркур» Плавуча база підводних човнів 1 1987 Допоміжне військове судно для забезпечення підводних човнів
Водолазні судна типу «Церберус» Водолазне судно 4 1992 Багатоцільові водолазні судна з функціями захисту водних районів

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • C. Mark, Schepen van de Koninklijke Marine in W.O. II (Alkmaar 1997)